Pogoda na piątek. Słonecznie i nadal ciepło. Na zachodzie do 16 stopni

Obszar kraju w dalszym ciągu pozostaje pod wpływem ośrodka wyżowego. Układ ten wprawdzie słabnie, ale mimo to nadal ma dominujący wpływ na pogodę w Polsce.

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin większych zmian w polu barycznym nad Europą nie będzie. Centrum wyżu jutro w południe znajdzie się w rejonie Wysp Brytyjskich. Nad wschodnią częścią kraju może zaznaczyć się wpływ niedużego ośrodka niżowego znad wschodniej części kontynentu. Z północnego zachodu napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 25.03.2022

Piątek (25.03.2022) rozpocznie się dużym zachmurzeniem na wschodzie. Lokalnie więcej chmur też w innych regionach. Miejscami rozwiną się gęste mgły. Nigdzie nie będzie padać.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 25.03.2022, 7:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach mgły i niskie chmury szybko zanikną, tylko na wschodzie Podkarpacia oraz południowym wschodzie Lubelszczyzny utrzyma się większe zachmurzenie.

Na pozostałym obszarze kraju na niebie zobaczymy tylko trochę chmur piętra wysokiego, a na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Małopolsce i częściowo na Kujawach mogą się rozwinąć chmury kłębiaste, lecz ich także nie będzie dużo. Nadal bez opadów na terenie całego kraju. Wyjątek będą stanowiły Tatry gdzie wystąpią niewielkie opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie na 25.03.2022, 15:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na termometrach zobaczymy 6-8oC nad morzem, 12-13oC na wschodzie, 13-14oC w większości regionów, a na zachodzie 14-16oC. Wiatr słaby i umiarkowany, z północnego zachodu.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 25.03.2022

W nocy z piątku na sobotę (25/26.03.2022) zachmurzenie duże piętra niskiego na północy, w innych regionach tylko trochę chmur piętra wysokiego, a niskie zachmurzenie rozwinie się lokalnie. Miejscami, głównie na południu i nad morzem możliwe są mgły. Nigdzie nie będzie padać.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie na 26.03.2022, 1:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od -1-1oC w Karpatach oraz 2-4oC w głębi regionów południowych przez 4-5oC w większej części kraju do 5-6oC na północy (lokalnie do 7oC).

Wiał będzie umiarkowany wiatr z zachodu. Na północy okresami może być nieco silniejszy: porywy do 40-50 km/h, a w rejonie Zatoki Gdańskiej do 60-65 km/h.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 25/26.03.2022

Zmiany w pogodzie czekają nas w sobotę, kiedy to obszar kraju dostanie się pod wpływ głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia wędrującego nad północną Skandynawią. Nad Polską przejdzie chłodny front z nim związany.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …