Pogoda na piątek. Słonecznie i nadal ciepło. Na zachodzie do 16 stopni

Obszar kraju w dalszym ciągu pozostaje pod wpływem ośrodka wyżowego. Układ ten wprawdzie słabnie, ale mimo to nadal ma dominujący wpływ na pogodę w Polsce.

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin większych zmian w polu barycznym nad Europą nie będzie. Centrum wyżu jutro w południe znajdzie się w rejonie Wysp Brytyjskich. Nad wschodnią częścią kraju może zaznaczyć się wpływ niedużego ośrodka niżowego znad wschodniej części kontynentu. Z północnego zachodu napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 25.03.2022

Piątek (25.03.2022) rozpocznie się dużym zachmurzeniem na wschodzie. Lokalnie więcej chmur też w innych regionach. Miejscami rozwiną się gęste mgły. Nigdzie nie będzie padać.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 25.03.2022, 7:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach mgły i niskie chmury szybko zanikną, tylko na wschodzie Podkarpacia oraz południowym wschodzie Lubelszczyzny utrzyma się większe zachmurzenie.

Na pozostałym obszarze kraju na niebie zobaczymy tylko trochę chmur piętra wysokiego, a na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Małopolsce i częściowo na Kujawach mogą się rozwinąć chmury kłębiaste, lecz ich także nie będzie dużo. Nadal bez opadów na terenie całego kraju. Wyjątek będą stanowiły Tatry gdzie wystąpią niewielkie opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie na 25.03.2022, 15:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na termometrach zobaczymy 6-8oC nad morzem, 12-13oC na wschodzie, 13-14oC w większości regionów, a na zachodzie 14-16oC. Wiatr słaby i umiarkowany, z północnego zachodu.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 25.03.2022

W nocy z piątku na sobotę (25/26.03.2022) zachmurzenie duże piętra niskiego na północy, w innych regionach tylko trochę chmur piętra wysokiego, a niskie zachmurzenie rozwinie się lokalnie. Miejscami, głównie na południu i nad morzem możliwe są mgły. Nigdzie nie będzie padać.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie na 26.03.2022, 1:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od -1-1oC w Karpatach oraz 2-4oC w głębi regionów południowych przez 4-5oC w większej części kraju do 5-6oC na północy (lokalnie do 7oC).

Wiał będzie umiarkowany wiatr z zachodu. Na północy okresami może być nieco silniejszy: porywy do 40-50 km/h, a w rejonie Zatoki Gdańskiej do 60-65 km/h.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 25/26.03.2022

Zmiany w pogodzie czekają nas w sobotę, kiedy to obszar kraju dostanie się pod wpływ głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia wędrującego nad północną Skandynawią. Nad Polską przejdzie chłodny front z nim związany.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Ciepły koniec tygodnia. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu i mgły

W piątek obszar kraju znajdzie się na skraju rozległego ośrodka wyżowego rozciągającego się od Hiszpanii po Morze Czarne i Ukrainę. Natomiast w sobotę i niedzielę nad Polską zaznaczy się pofalowany front związany …

Prognoza pogody na tydzień 31.10-06.11.2022. Nadchodzi ochłodzenie i więcej opadów deszczu

Po wyjątkowo ciepłym końcu października na początku listopada czekają nas zmiany w pogodzie. Wyraźnie się ochłodzi, lecz opadów nadal będzie niewiele. Dopiero końcówka nowego tygodnia przyniesie częstsze opady deszczu w naszym kraju. …

Prognoza pogody na tydzień 21-27.11.2022. Niskie temperatury i przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogoda typowa dla przedzimia. Temperatura będzie się przeważnie wahać między 0 a 5oC i wystąpią opady różnego rodzaju. Nieco cieplej zrobi się pod koniec tygodnia. Poniedziałek (21.11.2022) …

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …