Pogoda na poniedziałek. Chłodny front przejdzie nad Polską. W wielu regionach wystąpią burze

Po dość pogodnej niedzieli z lokalnymi przelotnymi opadami deszczu oraz słabymi burzami w poniedziałek (13.06.2022) czeka nas większe załamanie pogody.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 13.06.2022, 12 UTC

Na pofalowanym froncie, który będzie przebiegał nad krajem rozwinie się z zafalowania ośrodek niżowy.

Dodatkowo zwiększy się gradient baryczny między niżem znad Skandynawii, a układem wyżowym znad zachodniej części kontynentu, co przełoży na nasilenie poziomego przepływu powietrza.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 13.06.2022, 9:00, źródło.mapy.meteo.pl

Burze będą możliwe w całym kraju, lecz największe szanse na ich wystąpienie będą w ciepłym sektorze powietrza, który zaznaczy się na wschodzie oraz częściowo na południu, a także bezpośrednio na pofalowanym froncie, który około południa rozciągał się będzie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 13.06.2022, 12:00, źródło: mapy.meteo.pl

W ciepłej i wilgotnej masie powietrza oraz na froncie rozwój burz możliwy będzie od wczesnych godzin porannych.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 13.06.2022, 14:00, źródło: mapy.meteo.pl

Początkowo będą to na ogół pojedyncze komórki, niektóre z nich mogą być w budowane w strefę opadów na froncie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 13.06.2022, 16:00, źródło: mapy.meteo.pl

Z czasem burze będą organizować się w większe układy burzowe. Największe szanse na powstanie większego układu będą w pasie od centrum po północny wschód i częściowo wschód. Możliwy będzie także rozwój superkomórek.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 13.06.2022, 18:00, źródło: mapy.meteo.pl

W czasie burz, na wschodzie, oraz częściowo na południu i w centrum wystąpią ulewne opady deszczu do 15-20 mm, a w przypadku powstania większego układu mogą wynieść do 30-40 mm.

Mogą im również towarzyszyć opady gradu do 2-3 cm, a wiatr będzie osiągał 70-80 km/h, a lokalnie do 90 km/h. Na krańcach wschodnich wystąpią nieduże szanse na rozwój trąb powietrznych.

Rozwój burz będzie możliwy również po południu  na zachodzie i północy, w napływającej za frontem chłodnej masie powietrza.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 13:06.2022, 20:00, źródło.mapy.meteo.pl

Tutaj burze będą miały postać izolowanych komórek i niedużych układów. Będą im towarzyszyć intensywne opady deszczu do 10-15 mm, opady drobnego gradu, a także wiatr do 60-70 km/h.

W całym kraju na niebie dominować będą chmury, tylko początkowo na południowym wschodzie, a wieczorem na zachodzie i północy więcej pogodnego nieba.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 13.06.2022

Na termometrach zobaczymy 15-16oC nad morzem, 14-16oC w Sudetach 17-20oC na zachodzie, północny i w centrum 21-24oC na wschodzie, a na południowym wschodzie 24-26oC. Wiatr umiarkowany, ze zmiennych kierunków, okresami nieco silniejszy, w porywach do 40-50 km/h, a na północnym wschodzie do 40 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek (13/14.06.2022) początkowo na wschodzie dominować będą chmury, a z czasem już wszędzie sporo pogodnego nieba.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 13.06.2022, 22:00, źródło: mapy.meteo.pl

Lokalnie w różnych regionach kraju możliwe są przelotne opady deszczu, tylko w pierwszej połowie nocy więcej opadów na wschodzie i tam też możliwe są burze.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 13/14.06.2022

Temperatura minimalna od 3-5oC w górach przez 7-8oC większości regionów do 8-9oC na wschodzie i północy, 9-10oC wzdłuż wschodniej granicy oraz 12-13oC nad morzem. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr z północnego zachodu.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

W czwartek i piątek czeka nas bardzo gorąca pogoda. Gdzie będzie najcieplej?

Po krótkim i raptownym oziębieniu spowodowanego przejściem frontu burzowego znów doświadczmy wyraźnego wzrostu temperatury. Ma to ścisły związek z wyżem barycznym, który ponadto jest gwarantem bardzo słonecznej aury. Jak się okazuje, w …

Pogoda. Nadchodzą kolejne burze. Lokalnie będą gwałtowne

Obecnie obszar kraju jest pod wpływem ośrodka wyżowego z centrum ulokowanym nad południową częścią Morza Bałtyckiego. Jednak już dziś czekają nas zmiany w pogodzie, wprawdzie cały czas dominujący wpływ miał będzie wspomniany …

Pogoda. Burzowa środa na wschodzie i południu kraju. Możliwe podtopienia i opady gradu

Pogodę w kraju kształtuje obecnie rozległy ośrodek niżowy znad północnego Atlantyku wraz z wtórnymi niżami i systemem frontów z nimi związanym. Jutro obszar kraju będzie w zasięgu wtórnego ośrodka niżowego znad południowej …

Pogoda. Umiarkowanie ciepły piątek, lokalnie możliwe burze

Pogodę w kraju kształtował będzie ośrodek wyżowy, którego centrum w południe znajdzie się nad pograniczem Niemiec i Polski, tylko na wschodzie może zaznaczyć się jeszcze wpływ niżu, który dzisiaj wędruje nad południowymi …