Pogoda na środę, 7 lipca. Bardzo gorąco, nawet 35 stopni. Po południu możliwe burze na zachodzie

Środa będzie zdecydowanie najgorętszym dniem w tym tygodniu. Temperatura maksymalna miejscami osiągnie aż 35 stopni. Takie temperatury są już ciężkie do wytrzymania dla wielu osób. Upalnej pogodzie towarzyszyć będzie również dużo słońca.

Nad zachodnią Polską znajdzie się pofalowany front atmosferyczny, który praktycznie nie będzie się przesuwać wcale. Po wschodniej części frontu napływać będzie zwrotnikowa masa powietrza, a za frontem już chłodniejsza polarno morska.

Rozlokowanie ośrodków barycznych w środę

W środę (07.07.2021) od rana przelotny deszcz i duże zachmurzenie przy zachodniej granicy oraz na Pomorzu. Poza tym bardzo słonecznie, a nawet bezchmurnie.

Po południu w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze możliwe będą dość gwałtowne burze. W trakcie burz prognozowane są silne opady deszczu (do 20-30 mm), grad o średnicy 2-3 cm oraz porywy wiatru do 80-90 km/h. Na pozostałym obszarze kraju dużo słońca i bez opadów. Niewielkie prawdopodobieństwo burz wystąpi również przy wschodniej granicy z Białorusią.

Prognozowane opady i burze nad Polską w środę po południu, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura maksymalna w ciągu dnia od zaledwie 18-21°C na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim, 28-30°C na wschodzie kraju do 30-35°C w pasie od Opolszczyzny, Górnego Śląska, Małopolski, przez Wielkopolskę, Ziemie Łódzką, Kujawy, Mazowsze, po Pomorze Gdańskie.

Temperatura maksymalna w środę (07.07.2021)

W trakcie nocy ze środy na czwartek (07/08.07.2021) przelotny deszcz i burze mogą występować na zachodzie, południowym i północnym zachodzie oraz w centrum kraju. Poza tym spokojnie i nie powinno padać.

Prognozowane opady nad Polską w nocy ze środy na czwartek

Będzie to bardzo ciepła noc, na wschodzie wręcz tropikalna, bowiem temperatura nie spadnie tam poniżej 20 stopni. Najchłodniej będzie w zachodnich województwach – 14/16°C. Z kolei w centrum kraju już od 16 do 19°C. Warto wspomnieć że na północnym wschodzie temperatura może nie spaść nawet poniżej 22-23°C.

Temperatura minimalna w nocy ze środy na czwartek

Poniżej przypominamy o najważniejszych kwestiach w trakcie tak silnego upału.

Pamiętaj o nawodnieniu organizmu – Dorosły człowiek przeciętnie powinien przyswoić średnio 2,5 litra wody. Najlepiej gdy będzie to woda niegazowana i/lub pozbawiona cukru. Pamiętajmy, że kawa czy energetyki powodują odwodnienie organizmu więc starajmy się po nie nie sięgać.

Nakrycie głowy – Gdy opuszczasz swój dom w godzinach największego nasłonecznienia pamiętaj o nakryciu głowy, by nie przegrzewać organizmu. Może to być np. czapka z daszkiem lub kapelusz. Nie zapominajmy również o okularach przeciwsłonecznych.

Przewiewne ubranie – Unikaj ubierania się w ciemne kolory. Najlepiej gdy odzież jest jasnego koloru i jest przewiewna. W gorące dni świetnie sprawdzi się „oddychająca” bawełna.

Nie przemęczaj się – W tak wysoką temperaturę wszelkie prace wykonywane na dworze postaraj się odłożyć na wieczór bądź poranek. Jeśli to nie możliwe pamiętaj o powyższych zasadach i staraj się spędzać jak najmniej czasu na słońcu.

Pamiętaj o zwierzętach – Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy zwierząt w samochodach na czas zakupów. Zwierzęta spędzające czas na dworze powinny mieć stały dostęp do wody oraz cienia.

Osoby starsze i dzieci – Są to grupy szczególnie narażone na ryzyko podczas tak upalnej pogody. Należy przypominać im o zasadach wymienionych wyżej – między innymi o częstym piciu wody oraz unikaniu słońca w godzinach największej temperatury. Kontrolujmy ich stan ubioru, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pierwszy atak zimy już pod koniec tego tygodnia. W jakich regionach spadnie śnieg?

Wraz z nadejściem nowego tygodnia nadeszło duże ochłodzenie. Miejscami na północy, północnym wschodzie oraz wschodzie zaczęły pojawiać się pierwsze opady śniegu przynosząc zabielenie krajobrazów. Jednak to dopiero wstęp do tego, co czeka …

Prognoza pogody na tydzień 06-12.12.2021

Po ostatnich dniach z dynamiczną pogodą w nowym tygodniu czeka nas bardziej zimowa aura. W wielu miejscach temperatura spadnie poniżej 0oC, a na północy możliwy jest incydent z nieco większym mrozem. Będzie …

Prognoza na długi weekend. Przed nami ciepła, ale dość pochmurna pogoda. Lokalnie przelotnie popada

Aktualnie jesteśmy pod wpływem wyżów atmosferycznych, które przynoszą nam stabilną aurę. Jak się okazuje, w nadchodzących dniach prawie nie będzie padać, choć niebo zakryte będzie sporą ilością chmur. Mimo to, temperatura utrzyma …

Pogoda na weekend. Zimno i sporo przelotnych opadów deszczu. Będzie też wiało, nawet do 70 km/h

W weekend pogodę w kraju nadal kształtować będą przechodzące nad Skandynawią ośrodki niżowe i związane z nimi fronty atmosferyczne. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Sobota (20.11.2021) przywita nas przewagą zachmurzenia …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły