Pogoda na weekend dla Polski. Dużo opadów deszczu, a miejscami również śniegu

W weekend początkowo kraj będzie pod wpływem silnego układu wyżowego znad Wysp Brytyjskich, jednak z czasem pogodę zacznie kształtować głęboki ośrodek niżowy znad północno wschodniej części kontynentu.

Nad Polską w niedzielę będą wędrować fronty atmosferyczne z nim związane.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 18.12.2021, 12 UTC

W sobotę napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich, a w niedzielę zacznie postępować adwekcja powietrza arktycznego morskie.

Pierwszy dzień weekendu (18.12.2021) rozpocznie się dominacją chmur na niebie, tylko na północnym wschodzie możliwe są niewielkie rozpogodzenia. Na wschodzie oraz południu opady mżawki, a także deszczu ze śniegiem i śniegu.

W kolejnych godzinach już wszędzie zachmurzenie całkowite. Na wschodzie opady deszczu, w większości regionów okresami opady mżawki, a na południu opady mieszane. Przez cały dzień padać nie będzie na Dolnym Śląsku.

Na termometrach zobaczymy -2-0oC na krańcach południowych, 1-2oC na południu i południowym wschodzie, 2-3oC w centrum, 3-4oC na północnym wschodzie, 4-5oC na zachodzie i północy oraz 6-7oC na północnym zachodzie.

Wiatr umiarkowany, z sektora zachodniego. Okresami może być nieco silniejszy: porywy do 40 km/h, w Karpatach i nad morzem do 50-60 km/h, a w Tatrach do 70-80 km/h.

W nocy z soboty na niedziele (18/19.12.2021) prawie wszędzie zachmurzenie całkowite, tylko w drugiej części nocy rozpogodzenia możliwe są nad morzem.

W większości regionów możliwe są opady mżawki, a na południu opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Bez opadów na Podlasiu.

Temperatura minimalna od -5-0oC w rejonach górskich, 0-1oC na południowym wschodzie oraz 1-2oC na wschodzie i południu przez 2-3oC w centrum do 4-5oC na zachodzie oraz północy. Wiał będzie umiarkowany, okresami dość silny zachodni i północno zachodni wiatr, w porywach do 40-50 km/h, a nad morzem do 50-60 km/h.

Niedziela (19.12.2021) przywita nas dominacją chmur na niebie, rozpogodzenia nad morzem. Na przeważającym obszarze kraju możliwe są opady mżawki, na północnym wschodzie umiarkowane opady deszczu, w górach opady śniegu. Bez opadów na północy.

W kolejnych godzinach zachmurzenie duże i umiarkowane na wschodzie oraz północy, w innych regionach całkowite. Na przeważającym obszarze kraju dużo przelotnych opadów, głównie deszczu, tylko na północnym wschodzie także opady mokrego śniegu, które mogą mieć charakter śnieżyc.

Na południu ciągłe opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu o dużym natężeniu. Na północy bez opadów.

Temperatura wzrośnie do 3-4oC na wschodzie, 4-5oC na południu, w centrum oraz na północy, 6oC na zachodzie, a na północnym zachodzie do 7oC. Powieje silny północno zachodni wiatr, w porywach do 50 km/h, na północy i południu do 50-60 km/h, w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz w górach do 70-80 km/h, a w szczytowych partiach Tatr do 100 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Koniec tygodnia ze sporą ilością opadów. Później powrót upału

Przez około tydzień doświadczaliśmy bardzo silnej fali upałów. Póki co czeka nas przerwa od tak wysokich wartości temperatury, ale na horyzoncie znów widać podobną sytuację. Na początku sierpnia znów możliwe jest solidne …

Przed nami rześka pogoda. Pojawią się też opady deszczu i lokalne burze z gradem

Już za kilka dni czeka nas kolejna bardzo silna fala upałów, podczas której w wielu miejscach temperatura wzrośnie powyżej 35oC. Zanim jednak to się stanie, doświadczymy dość chłodnej pogody oraz przelotnych opadów …

Prognoza długoterminowa. Przed nami pogłębiająca się susza i kolejne silne upały

W tym roku już od dość dawna susza daje się we znaki. Miała ona miejsce wczesną wiosną, a także latem. Co prawda ulewy w ostatnich dniach lipca poprawiły nieco sytuację, ale nie …

Uwaga! W sobotę i niedzielę przez Polskę przejdą ulewy. Możliwe zalania i podtopienia

W tym roku pogoda z pewnością daje się we znaki na różne sposoby. W styczniu i lutym mieliśmy do czynienia z wieloma bardzo silnymi wichurami, a nawet liniami szkwału. Tegoroczna zima przyniosła …