Pogoda na weekend dla Polski. Dużo opadów deszczu, a miejscami również śniegu

W weekend początkowo kraj będzie pod wpływem silnego układu wyżowego znad Wysp Brytyjskich, jednak z czasem pogodę zacznie kształtować głęboki ośrodek niżowy znad północno wschodniej części kontynentu.

Nad Polską w niedzielę będą wędrować fronty atmosferyczne z nim związane.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 18.12.2021, 12 UTC

W sobotę napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich, a w niedzielę zacznie postępować adwekcja powietrza arktycznego morskie.

Pierwszy dzień weekendu (18.12.2021) rozpocznie się dominacją chmur na niebie, tylko na północnym wschodzie możliwe są niewielkie rozpogodzenia. Na wschodzie oraz południu opady mżawki, a także deszczu ze śniegiem i śniegu.

W kolejnych godzinach już wszędzie zachmurzenie całkowite. Na wschodzie opady deszczu, w większości regionów okresami opady mżawki, a na południu opady mieszane. Przez cały dzień padać nie będzie na Dolnym Śląsku.

Na termometrach zobaczymy -2-0oC na krańcach południowych, 1-2oC na południu i południowym wschodzie, 2-3oC w centrum, 3-4oC na północnym wschodzie, 4-5oC na zachodzie i północy oraz 6-7oC na północnym zachodzie.

Wiatr umiarkowany, z sektora zachodniego. Okresami może być nieco silniejszy: porywy do 40 km/h, w Karpatach i nad morzem do 50-60 km/h, a w Tatrach do 70-80 km/h.

W nocy z soboty na niedziele (18/19.12.2021) prawie wszędzie zachmurzenie całkowite, tylko w drugiej części nocy rozpogodzenia możliwe są nad morzem.

W większości regionów możliwe są opady mżawki, a na południu opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Bez opadów na Podlasiu.

Temperatura minimalna od -5-0oC w rejonach górskich, 0-1oC na południowym wschodzie oraz 1-2oC na wschodzie i południu przez 2-3oC w centrum do 4-5oC na zachodzie oraz północy. Wiał będzie umiarkowany, okresami dość silny zachodni i północno zachodni wiatr, w porywach do 40-50 km/h, a nad morzem do 50-60 km/h.

Niedziela (19.12.2021) przywita nas dominacją chmur na niebie, rozpogodzenia nad morzem. Na przeważającym obszarze kraju możliwe są opady mżawki, na północnym wschodzie umiarkowane opady deszczu, w górach opady śniegu. Bez opadów na północy.

W kolejnych godzinach zachmurzenie duże i umiarkowane na wschodzie oraz północy, w innych regionach całkowite. Na przeważającym obszarze kraju dużo przelotnych opadów, głównie deszczu, tylko na północnym wschodzie także opady mokrego śniegu, które mogą mieć charakter śnieżyc.

Na południu ciągłe opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu o dużym natężeniu. Na północy bez opadów.

Temperatura wzrośnie do 3-4oC na wschodzie, 4-5oC na południu, w centrum oraz na północy, 6oC na zachodzie, a na północnym zachodzie do 7oC. Powieje silny północno zachodni wiatr, w porywach do 50 km/h, na północy i południu do 50-60 km/h, w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz w górach do 70-80 km/h, a w szczytowych partiach Tatr do 100 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 07-13.11.2022. Dość wysokie temperatury i zmienne zachmurzenie

Po ciepłym początku listopada z w miarę stabilną pogodą w nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda i dość wysokie temperatury. Poniedziałek (07.11.2022) rozpocznie się dominacją chmur. W zachodniej, południowej oraz wschodniej części …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …

Prognoza pogody na tydzień 21-27.11.2022. Niskie temperatury i przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogoda typowa dla przedzimia. Temperatura będzie się przeważnie wahać między 0 a 5oC i wystąpią opady różnego rodzaju. Nieco cieplej zrobi się pod koniec tygodnia. Poniedziałek (21.11.2022) …

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …