Pogoda na weekend. Dużo przelotnego deszczu i burz na wschodzie. Możliwe następne podtopienia

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek niżowy z centrum nad pograniczem Ukrainy I Białorusi. Napływać będzie chłodna i wilgotna masa powietrza polarnego o cechach morskich. Cieplejsza masa powietrza tego samego pochodzenia zacznie napływać w niedzielę.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 03.07.2021, 12 UTC

Sobota (03.07.2021) rozpocznie się przewagą chmur na niebie. Większe rozpogodzenia tylko na zachodzie. Na północnym wschodzie i wschodzie sporo opadów deszczu, które będą miały umiarkowane, lokalnie duże natężenie. Miejscami może padać też na północy i południowym wschodzie.

W kolejnych godzinach już wszędzie dużo chmur i przelotne opady deszczu, przy czym najwięcej opadów w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Kujawy, Pomorze Gdańskie i Mazury. W pasie od Zamościa i Rzeszowa przez okolice Radomia i Warszawy i dalej po Gdańsk morze rozwinąć pasmo wydajnych opadowo przemieszczających się z niewielką prędkością burz.

Mogą one przynieść opady do 30 mm, a lokalnie nawet do 40-50 mm. Punktowo możliwe są także w czasie ich trwania opady drobnego gradu. Może im towarzyszyć także wiatr do 70 km/h. Lokalnie burze mogą się rozwinąć także w innych częściach wschodniej i północno wschodniej części kraju.

Na termometrach zobaczymy 15-17oC na południowym wschodzie, 17-19oC w centrum, 19-20oC na wschodzie, 20-21oC na północnym zachodzie oraz 23-24oC na zachodzie, południowym zachodzie, a także na Mazurach i Pomorzu Gdańskim.

Wiatr umiarkowany, okresami nieco silniejszy, ze zmiennych kierunków. W porywach będzie osiągał 30-40 km/h, a na południowym wschodzie do 50 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę (03/04.07.2021) sporo pogodnego nieba tylko na zachodzie i południowym zachodzie, a w innych regionach zachmurzenie duże i całkowite. Miejscami na wschodzie, północnym wschodzie oraz w centrum przelotne opady deszczu.

Temperatura minimalna od 12-13oC na południowym zachodzie przez 13-14oC na zachodzie i 14-15oC na przeważającym obszarze kraju do 15-16oC na północnym wschodzie oraz nad morzem. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Niedziela (04.07.2021) również najwięcej słońca przyniesie na zachodzie i południowym zachodzie, a w innych regionach dominować będą chmury.

Na północy, wschodzie oraz w centrum możliwe są przelotne opady deszczu oraz burze z ulewnym deszczem do 20-30 mm, drobnym gradem, a także wiatrem do 60 km/h. Miejscami może także padać na południu.

Na termometrach zobaczymy 19-20oC na południowym wschodzie, 21-23oC na wschodzie i w centrum, 23-24oC na północnym wschodzie, 24-25oC na północy oraz 26-27oC na zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Już za kilka dni czeka nas kolejne ocieplenie. Jak bardzo może wzrosnąć temperatura?

Ocieplenie, które właśnie minęło przyniosło najwyższe do tej pory wartości temperatury. W środę (11.05.2022) w Słubicach zmierzono aż 28,9oC, więc do upału nie brakowało zbyt wiele. Gorąca pogoda zakończyła się punktowymi i …

Alert pogodowy. W czwartek lokalnie przejdą silne burze. Będą mogły przynieść silny wiatr i grad

Już w najbliższych godzinach nad naszym krajem przejdzie chłodny front atmosferyczny. Poza odczuwalnym ochłodzeniem przede wszystkim przyniesie burze, które będą mogły okazać się lokalnie groźne. Znajdzie się on na zachodzie już w …

W piątek i w sobotę przejdą dwa fronty burzowe. Burze przyniosą silny wiatr i grad. Gdzie wystąpią?

Już od dłuższego czasu w okolicach 20 maja prognozowane było dość groźne załamanie w pogodzie ze względu na przejście frontu chłodnego po wcześniejszym solidnym ociepleniu. Do tej pory niewiadome było czy ów …

Prognoza długoterminowa. Chłodno i deszczowo z lokalnymi burzami. Na początku czerwca szansa na ocieplenie

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny maj okaże się umiarkowany pod względem temperatury. Jak na razie na północnym wschodzie jest ona niższa od normy wieloletniej i już się to nie zmieni. Ponadto …