Pogoda na weekend. Dużo przelotnego deszczu i burz na wschodzie. Możliwe następne podtopienia

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek niżowy z centrum nad pograniczem Ukrainy I Białorusi. Napływać będzie chłodna i wilgotna masa powietrza polarnego o cechach morskich. Cieplejsza masa powietrza tego samego pochodzenia zacznie napływać w niedzielę.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 03.07.2021, 12 UTC

Sobota (03.07.2021) rozpocznie się przewagą chmur na niebie. Większe rozpogodzenia tylko na zachodzie. Na północnym wschodzie i wschodzie sporo opadów deszczu, które będą miały umiarkowane, lokalnie duże natężenie. Miejscami może padać też na północy i południowym wschodzie.

W kolejnych godzinach już wszędzie dużo chmur i przelotne opady deszczu, przy czym najwięcej opadów w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Kujawy, Pomorze Gdańskie i Mazury. W pasie od Zamościa i Rzeszowa przez okolice Radomia i Warszawy i dalej po Gdańsk morze rozwinąć pasmo wydajnych opadowo przemieszczających się z niewielką prędkością burz.

Mogą one przynieść opady do 30 mm, a lokalnie nawet do 40-50 mm. Punktowo możliwe są także w czasie ich trwania opady drobnego gradu. Może im towarzyszyć także wiatr do 70 km/h. Lokalnie burze mogą się rozwinąć także w innych częściach wschodniej i północno wschodniej części kraju.

Na termometrach zobaczymy 15-17oC na południowym wschodzie, 17-19oC w centrum, 19-20oC na wschodzie, 20-21oC na północnym zachodzie oraz 23-24oC na zachodzie, południowym zachodzie, a także na Mazurach i Pomorzu Gdańskim.

Wiatr umiarkowany, okresami nieco silniejszy, ze zmiennych kierunków. W porywach będzie osiągał 30-40 km/h, a na południowym wschodzie do 50 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę (03/04.07.2021) sporo pogodnego nieba tylko na zachodzie i południowym zachodzie, a w innych regionach zachmurzenie duże i całkowite. Miejscami na wschodzie, północnym wschodzie oraz w centrum przelotne opady deszczu.

Temperatura minimalna od 12-13oC na południowym zachodzie przez 13-14oC na zachodzie i 14-15oC na przeważającym obszarze kraju do 15-16oC na północnym wschodzie oraz nad morzem. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Niedziela (04.07.2021) również najwięcej słońca przyniesie na zachodzie i południowym zachodzie, a w innych regionach dominować będą chmury.

Na północy, wschodzie oraz w centrum możliwe są przelotne opady deszczu oraz burze z ulewnym deszczem do 20-30 mm, drobnym gradem, a także wiatrem do 60 km/h. Miejscami może także padać na południu.

Na termometrach zobaczymy 19-20oC na południowym wschodzie, 21-23oC na wschodzie i w centrum, 23-24oC na północnym wschodzie, 24-25oC na północy oraz 26-27oC na zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na środę, 7 lipca. Bardzo gorąco, nawet 35 stopni. Po południu możliwe burze na zachodzie

Środa będzie zdecydowanie najgorętszym dniem w tym tygodniu. Temperatura maksymalna miejscami osiągnie aż 35 stopni. Takie temperatury są już ciężkie do wytrzymania dla wielu osób. Upalnej pogodzie towarzyszyć będzie również dużo słońca. …

Pogoda na sobotę, 17 lipca. Ciąg dalszy gwałtownych burz i upałów

Mamy połowę lipca, a suma opadowa już dla tego miesiąca w wielu miejscach została przekroczona. Jest to skutek częstych i silnych burz, które nawiedzały nasz kraj. Jak się okazuje, również wystąpią w …

Niebezpiecznie burze z gradem w piątek. Niewykluczone trąby powietrzne

W piątek nad Polską nadal znajdować będzie pofalowany front atmosferyczny oddzielający dwie zróżnicowane masy powietrza. We wschodniej Polsce znów zrobi się upalnie, tymczasem wzdłuż zachodnich województw dużo chłodniej. W ten dzień (09.07.2021) …

Niebezpieczne prognozy na środę. Przed nami kolejny silny incydent burzowy. Możliwy bardzo duży grad

Trzeba przyznać, że tegoroczny sezon burzowy od czerwca przynosi naprawdę wiele dni z burzami. Do tego zjawiska są gwałtowne i powodują znaczne szkody w wielu regionach Polski. Pogoda szykuje nam kolejny bardzo …