Pogoda na weekend. Dużo słońca na niebie. Noce znów przyniosą mróz

W weekend na pogodę będzie miał wpływ silny i rozległy ośrodek wyżowy z ośrodkami nad Południową Skandynawią. Obejmie on swym zasięgiem niemal całą Europę. Ośrodki niżowe zaznaczą się tylko nad północnymi krańcami Skandynawii.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 19.03.2022, 12:00 UTC

Zapewni on przewagę pogodnej aury ze znacznymi spadki temperatury w godzinach nocnych. Napływać będzie powietrze polarne o cechach kontynentalnych.

Sobota (19.03.2022) rozpocznie się dominacją chmur na zachodzie, północy oraz częściowo w centrum i na tym obszarze możliwe są miejscami słabe przelotne opady deszczu oraz mżawki, a na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W innych regionach bezchmurnie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 19.03.2022, 7:00, źródło: mapy.meteo.pl

W drugiej części dnia zacznie przybywać pogodnego nieba na zachodzie, północy oraz w centrum. Do wieczora większe zachmurzenie utrzyma się na północy. Na pozostałym obszarze kraju na niebie chmur nie zobaczymy.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 19.03.2022, 16:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na wschodzie, północy, a także w centrum okresami możliwe są słabe przelotne opady deszczu oraz mżawki. Do wieczora opady zanikną.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 19.03.2022

Na termometrach zobaczymy 1-3oC w Karpatach, 5-7oC na wschodzie i południowym wschodzie, 7-8oC w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, z sektora wschodniego. Na zachodzie i południu, okresami nieco silniejszy, tam porywy do 40 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę (19/20.03.2022) zachmurzenie duże i całkowite od Kujaw po Pomorze Gdańskie oraz Mazury, w innych regionach bezchmurnie. Nigdzie nie będzie padać.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie na 20.03.2022, 00:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od -11-(-5)oC w górach, -4-(-3)oC (lokalnie -6/-5o) na południu i południowym wschodzie przez -3-(-2)oC na przeważającym obszarze kraju do -2-0oC na zachodzie i północy oraz 0-2oC nad morzem. Wiał będzie słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

Prognozowana przez model WRF temperatura minimalna na noc 19/20.03.2022, źródło: mapy.meteo.pl

Niedziela (20.03.2022) rozpocznie się dominacją chmur na niebie od Kujaw po Mazury i Pomorze Gdańskie, w innych regionach słonecznie. Nigdzie nie będzie padać.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie na 20.03.2022, 12:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach już praktycznie wszędzie dużo słońca. Wyjątek będzie stanowiła Suwalszczyzna gdzie może się pojawić trochę niegroźnych chmur.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 20.03.2022

Temperatura wzrośnie do 1-3oC w Karpatach, 5-6oC na południowym wschodzie, 6-7oC na wschodzie i południu, 7-8oC w większości regionów, a na zachodzie oraz północy do 9-10oC.

Powieje słaby i umiarkowany wiatr z sektora wschodniego. Nieco bardzie odczuwalny może być okresami na zachodzie, tam porywy do 40 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Burzowy front przejdzie nad Polską. Najgroźniej nocą z piątku na sobotę. Możliwy grad i bardzo silny wiatr

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju zaczęło napływać coraz cieplejsze powietrze polarne o cechach morskich, a układ wyżowy znad Bałkanów zapewniał dominacje słońca na niebie. W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin coraz silniej …

Tornada znów uderzają w USA. Potężna superkomórka burzowa przeszła nad Andover

Sezon tornad w Stanach Zjednoczonych w tym roku póki co nie jest bardzo gwałtowny, choć w ostatnich dniach doszło do groźnych incydentów za sprawą trąb powietrznych i gwałtownych burz. Najwięcej z nich …

Prognoza pogody na tydzień 09-15.05.2022. Przed nami silne ocieplenie i gwałtowne burze

Nowy tydzień przyniesie zróżnicowaną aurą. Będą zarówno dni słoneczne, jak i deszczowe, chłodne oraz ciepłe, a lokalnie może być gorąco. W najbliższych dniach będzie dużo słońca i ciepło, jednak już końcówka tygodnia …

Weekend majowy z dość zmienną i ciepłą pogodą. Kiedy będzie najcieplej i najsłoneczniej?

Obecnie dość znaczny wpływ w pogodzie w naszym kraju mają wyże baryczne, które znajdują się między innymi nad Morzem Północnym oraz nad Bałtykiem. Zagwarantują one bardziej słoneczną oraz cieplejszą aurę w najbliższych …