Pogoda na weekend. Nadchodzą zmiany. Pojawi się deszcz, a temperatura spadnie

W weekend czekają nas zmiany w pogodzie. Władzę nad pogodą początkowo przejmie ośrodek niżowy przemieszczający się znad Atlantyku nad Skandynawię, jednak już w niedzielę ponownie zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu, którego centrum  ulokowane będzie nad Alpami.

Takie rozlokowanie ośrodków barycznych sprawi, że z północnego zachodu będzie postępować adwekcja wyraźnie chłodniejszego powietrza polarnego o cechach morskich.

Zmiany w pogodzie już się rozpoczęły w piątek popołudniu. Nad regiony zachodnie zaczęła nasuwać się strefa zachmurzenia związana z pofalowanym frontem.

W kolejnych godzinach strefa zachmurzenia obejmie całą zachodnią oraz północno zachodnia część kraju, a na północnym zachodzie wystąpią słabe i umiarkowane opady deszczu. W innych regionach jeszcze dużo słońca i tylko trochę niegroźnych chmur piętra wysokiego.

W nocy z piątku na sobotę (29/30.09.2023) na terenie całego kraju przybędzie chmur. Front z zachodnich regionów będzie przemieszczał się głąb kraju i do rana dojdzie do linii Suwałki-Łódź-Opole.

Na froncie będą występować intensywne opady deszczu oraz słabe lokalne burze z wiatrem do 70 km/h.

Temperatura minimalna od 10-13oC na północnym zachodzie i południowym wschodzie przez 12-15oC na zachodzie i wschodzie do 15-17oC w większości regionów. Wiał będzie umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Sobota (30.09.2023) z dominacją chmur na południu, zachodzie oraz w centrum i tutaj też przelotny deszcz, a lokalnie także słabe burze. Na pozostałym obszarze kraju coraz więcej pogodnego nieba.

Temperatura wzrośnie do 16-18oC na południu,  północnym wschodzie i północnym zachodzie, 18-19oC w większości regionów, a na południowym wschodzie do 20-23oC. Powieje umiarkowany, okresami nieco silniejszy północno zachodni wiatr w porywach do 40-50 km/h, a nad morzem do 60 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę (30.09/01.10.2023) zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Na południowym wschodzie początkowo zanikające opady deszczu.

Temperatura minimalna od 3-5oC na terenach podgórskich Karpat, 8-9oC na południu  i południowym wschodzie oraz 9-10oC na wschodzie i w centrum przez 10-11oC na zachodzie i północy do 12-15oC nad morzem.

Niedziela (01.10.2023) z dużym zachmurzeniem, a w drugiej części dnia w regionach północnych miejscami  przelotne opady deszczu.

Na termometrach zobaczymy 14-17oC w pasie od Dolnego Śląska po Ziemię Łódzką  oraz na Suwalszczyźnie przez 17-19oC w większości regionów do 20-21oC na krańcach południowo zachodnich.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 06-12.11.2023. Umiarkowane temperatury i dużo przelotnych opadów

Przed nami tydzień z umiarkowanymi temperaturami jak na początek listopad i ze zmienną pogodą. Często będzie się chmurzyć i padać. Może też nieco mocniej wiać. Poniedziałek (06.11.2023) z dominacją chmur i opadów …

Pogoda na tydzień 04-10.12.2023. Mniej opadów śniegu. Nocami spory mróz

Po weekendzie ze śnieżycami, w kolejnych dniach opadów będzie mniej, lecz pogodnego nieba będzie niewiele, a ujemne temperatury utrzymają się w większej części kraju. Nieco cieplej zrobi się dopiero w weekend. W …

Pogoda na tydzień 20-26.11.2023. Dużo opadów deszczu i śniegu. Wystąpi też silny wiatr

W przyszłym tygodniu czeka nas zmienna pogoda, wystąpią duże i częste wahania temperatury. Będzie często i obficie padać zarówno deszcz, jak i śnieg. Wystąpi również silny wiatr. Poniedziałek (20.11.2023) będzie pochmurnym dniem z …

Nadchodzą śnieżyce i marznący deszcz. Miejscami spadnie nawet 30 cm śniegu!

W weekend w południowej i częściowo wschodniej kraju minie pod znakiem śnieżyc, a na krańcach południowych także opadów marznących. Sprawcą załamania pogody będzie ośrodek niżowy, którego centrum w sobotę w południe znajdzie …