Pogoda na weekend. Po przejściu frontu z burzami czeka nas nieduże ochłodzenie

W weekend początkowo nad wschodnią częścią kraju zaznaczy się chłodny wycinek pofalowanego frontu związanego z niżem znad Finlandii.  

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 06.08.2022, 12:00 UTC

Z czasem jednak od zachodu zacznie się rozbudowywać klin wyżowy od rozległego ośrodka wyżowego znad Atlantyku.

Zarówno w sobotę, jak i niedzielę nad Polskę napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich, tylko początkowo nad regiony wschodnie zwrotnikowe.  

Sobota (06.08.2022) rozpocznie się dominacją chmur w prawie całym kraju. Większe rozpogodzenia tylko na północnym zachodzie oraz południowym zachodzie.

W pasie od południowego zachodu po centrum ciągłe opady deszczu o umiarkowanym i dużym natężeniu. Przelotne opady wystąpią na północnym wschodzie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 06.08.2022, 8:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach rozpogodzeń przybędzie na zachodzie i północy, a w innych regionach dużo chmur.

Około południa strefa ciągłych opadów rozbuduje się także nad regiony północno wschodnie, a po południu zacznie się odsuwać za wschodnią granicę.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 06.08.2022, 13:00, źródło: mapy.meteo.pl

W drugiej części dnia od Podkarpacia po Podlasie przed ciągłymi opadami możliwy jest rozwój burz. Jednak największe szanse na ich wystąpienie będą wzdłuż wschodniej granicy.

W czasie burz wystąpią opady deszczu do 20-30 mm oraz opady drobnego gradu, a wiatr w porywach będzie osiągał 60-70 km/h.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 06.08.2022, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura wzrośnie do 17-20oC na terenach podgórskich i nad morzem, 22-25oC w większości regionów (w czasie ciągłych opadów 15-20oC), na wschodzie 26-28oC, a na południowym wschodzie 28-32oC.

Wiatr umiarkowany, z sektora zachodniego, okresami nieco bardziej odczuwalny: porywy do 40 km/h, oraz do 50 km/h na wschodzie i nad morzem.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 06.08.2022

Noc z soboty na niedziele (06/07.08.2022) z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, więcej chmur początkowo na wschodzie, a na południowym wschodzie przez całą noc.

Na południowym wschodzie oraz miejscami nad morzem przelotne opady deszczu. Początkowo przelotnie padać może też na wschodzie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 07.08.2022, 00:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od 8-10oC na północnym wschodzie oraz na terenach podgórskich i 11-12oC w większości regionów do 13-15oC na południowym wschodzie.

Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 06/07.08.2022

W niedzielę (07.08.2022) na niebie zobaczymy trochę chmur, ale słońca też nie zabraknie.

Miejscami na północy przelotne opady deszczu. Początkowo przelotnie padać może na południowym wschodzie.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 07.08.2022

Temperatura wzrośnie do 17-18oC nad morzem, 18-19oC na krańcach północno wschodnich, 20-23oC na północy, 23-24oC na przeważającym obszarze kraju, a na zachodzie i południowym wschodzie do 24-26oC.

Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Najbliższe dni przyniosą upał i dużą ilość słońca. Dopiero w piątek nadejdzie front z burzami

Obszar kraju przez najbliższych kilka dni znajdował się będzie na zachodnich obrzeżach wału wyżowego rozciągającego od Morza Śródziemnego przez Europę Środkowo Wschodnią po północno wschodnią część kontynentu. Dodatkowo nad Morzem Norweskim znajdzie …

Prognoza długoterminowa. Do końca lipca czeka nas wiele upalnych dni. Pojawią się też silne burze

W ostatnich dniach Europę nawiedza bardzo silna, wręcz historyczna fala upałów. Jak się okazuje, dotarła ona także do naszego kraju i obecnie doświadczamy bardzo wysokiej temperatury. W środę (20.07.2022) stacje meteorologiczne zarejestrowały …

Pogoda. Już za kilka dni uderzy silny upał. Jak gorąco może być?

Intensywne upały w tym roku mają miejsce dość często. Przede wszystkim wystąpiły one na przełomie czerwca i lipca i w drugiej połowie lipca, gdzie na termometrach często odnotowywano ponad 35oC. Kolejny tak …

Silne upały w Europie. Temperatura osiągnęła aż 47 stopni. Do Polski rownież nadciąga upał

Od dłuższego czasu nad południową i zachodnią częścią kontynentu utrzymują się wyjątkowo upalne masy powietrza, notowane są rekordy temperatury. Wysokim temperaturom towarzyszą duże i liczne pożary lasów. Rekordy temperatury padły między innymi …