Pogoda na weekend. Pochmurne i dość chłodne dni. Miejscami wystąpią opady śniegu

W piątek na pogodę w kraju oddziaływał ośrodek niżowy znad wschodniej części kontynentu. Jednak z czasem zaczął zaznaczać się wpływ układu wyżowego znad Skandynawii. Będzie to zapowiedź przebudowy w polu barycznym w rejonie kraju, jaka czeka nas w weekend.

W sobotę Polska będzie pod wpływem ośrodków wyżowych. Tego dnia będziemy w zasięgu wyżu który będzie przemieszczał się znad Skandynawii nad Bałtyk i dalej na wschód. W drugi dzień weekendu natomiast pogodę będzie kształtował układ wyżowy, którego centrum ulokowane będzie nad Wyspami Brytyjskimi.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 05.03.2022

Jednak tych zmian w polu barycznym za bardzo nie odczujmy, gdyż nieduży gradient baryczny oraz napływająca wilgotna masa powietrza polarnego o cechach morskich będzie sprzyjać w rozwoju niskiego zachmurzenia i lokalnych opadów, głownie śniegu.

Sobota (05.03.2022) z dominacją chmur na niebie, tylko na zachodzie, północy i w centrum większe rozpogodzenia. Na południu oraz częściowo na wschodzie przelotne opady śniegu, które z czasem będą zanikać. Do wieczora utrzymają się w górach.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 05.03.2022

Na termometrach zobaczymy -4-(-1) w górach, 0-2oC na wschodzie i południu, 2-3oC w głębi kraju, a na zachodzie oraz północnym zachodzie 3-4oC. Wiatr słaby z północnego wschodu.

Noc z soboty na niedzielę (05/06.03.2022) z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym. Miejscami na południu oraz w centrum słabe przelotne opady śniegu, większe natężenie mogą mieć w Tatrach.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 05/06.03.2022

Temperatura minimalna od -13-(-5)oC w górach, -4-(-2)oC na południu i -3-(-2)oC na północnym wschodzie przez -2-(-1)oC na przeważającym obszarze kraju do 0-1oC nad morzem. Lokalnie w czasie rozpogodzeń może być nieco chłodniej. Wiał będzie słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

W niedzielę (06.03.2022) nadal na niebie dominować będą chmur. Miejscami wystąpią słabe przelotne opady śniegu, a nad morzem także deszczu ze śniegiem i deszczu.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 06.03.2022

Na termometrach zobaczymy -2-0oC w górach, 1-2oC na krańcach południowych i północno wschodnich, 2-3oC na przeważającym obszarze kraju oraz 3-4oC na zachodzie. Powieje słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Pogoda na tydzień 20-26.02.2023. Ciepło, wietrznie i deszczowo. Ochłodzenie możliwe w weekend

W nadchodzącym tygodniu dominować będą ośrodki niżowe, które przyniosą dość wysokie temperatury, ale też częste opady, głównie deszczu oraz silny wiatr. Poniedziałek (20.02.2023) rozpocznie się dominacją chmur. Większe rozpogodzenia tylko na południowym …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …