Pogoda na weekend. Pochmurne i dość chłodne dni. Miejscami wystąpią opady śniegu

W piątek na pogodę w kraju oddziaływał ośrodek niżowy znad wschodniej części kontynentu. Jednak z czasem zaczął zaznaczać się wpływ układu wyżowego znad Skandynawii. Będzie to zapowiedź przebudowy w polu barycznym w rejonie kraju, jaka czeka nas w weekend.

W sobotę Polska będzie pod wpływem ośrodków wyżowych. Tego dnia będziemy w zasięgu wyżu który będzie przemieszczał się znad Skandynawii nad Bałtyk i dalej na wschód. W drugi dzień weekendu natomiast pogodę będzie kształtował układ wyżowy, którego centrum ulokowane będzie nad Wyspami Brytyjskimi.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 05.03.2022

Jednak tych zmian w polu barycznym za bardzo nie odczujmy, gdyż nieduży gradient baryczny oraz napływająca wilgotna masa powietrza polarnego o cechach morskich będzie sprzyjać w rozwoju niskiego zachmurzenia i lokalnych opadów, głownie śniegu.

Sobota (05.03.2022) z dominacją chmur na niebie, tylko na zachodzie, północy i w centrum większe rozpogodzenia. Na południu oraz częściowo na wschodzie przelotne opady śniegu, które z czasem będą zanikać. Do wieczora utrzymają się w górach.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 05.03.2022

Na termometrach zobaczymy -4-(-1) w górach, 0-2oC na wschodzie i południu, 2-3oC w głębi kraju, a na zachodzie oraz północnym zachodzie 3-4oC. Wiatr słaby z północnego wschodu.

Noc z soboty na niedzielę (05/06.03.2022) z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym. Miejscami na południu oraz w centrum słabe przelotne opady śniegu, większe natężenie mogą mieć w Tatrach.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 05/06.03.2022

Temperatura minimalna od -13-(-5)oC w górach, -4-(-2)oC na południu i -3-(-2)oC na północnym wschodzie przez -2-(-1)oC na przeważającym obszarze kraju do 0-1oC nad morzem. Lokalnie w czasie rozpogodzeń może być nieco chłodniej. Wiał będzie słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

W niedzielę (06.03.2022) nadal na niebie dominować będą chmur. Miejscami wystąpią słabe przelotne opady śniegu, a nad morzem także deszczu ze śniegiem i deszczu.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 06.03.2022

Na termometrach zobaczymy -2-0oC w górach, 1-2oC na krańcach południowych i północno wschodnich, 2-3oC na przeważającym obszarze kraju oraz 3-4oC na zachodzie. Powieje słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …

Prognoza pogody na tydzień 31.10-06.11.2022. Nadchodzi ochłodzenie i więcej opadów deszczu

Po wyjątkowo ciepłym końcu października na początku listopada czekają nas zmiany w pogodzie. Wyraźnie się ochłodzi, lecz opadów nadal będzie niewiele. Dopiero końcówka nowego tygodnia przyniesie częstsze opady deszczu w naszym kraju. …

Prognoza pogody na tydzień 21-27.11.2022. Niskie temperatury i przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogoda typowa dla przedzimia. Temperatura będzie się przeważnie wahać między 0 a 5oC i wystąpią opady różnego rodzaju. Nieco cieplej zrobi się pod koniec tygodnia. Poniedziałek (21.11.2022) …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …