Pogoda na weekend. Pochmurne i dość chłodne dni. Miejscami wystąpią opady śniegu

W piątek na pogodę w kraju oddziaływał ośrodek niżowy znad wschodniej części kontynentu. Jednak z czasem zaczął zaznaczać się wpływ układu wyżowego znad Skandynawii. Będzie to zapowiedź przebudowy w polu barycznym w rejonie kraju, jaka czeka nas w weekend.

W sobotę Polska będzie pod wpływem ośrodków wyżowych. Tego dnia będziemy w zasięgu wyżu który będzie przemieszczał się znad Skandynawii nad Bałtyk i dalej na wschód. W drugi dzień weekendu natomiast pogodę będzie kształtował układ wyżowy, którego centrum ulokowane będzie nad Wyspami Brytyjskimi.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 05.03.2022

Jednak tych zmian w polu barycznym za bardzo nie odczujmy, gdyż nieduży gradient baryczny oraz napływająca wilgotna masa powietrza polarnego o cechach morskich będzie sprzyjać w rozwoju niskiego zachmurzenia i lokalnych opadów, głownie śniegu.

Sobota (05.03.2022) z dominacją chmur na niebie, tylko na zachodzie, północy i w centrum większe rozpogodzenia. Na południu oraz częściowo na wschodzie przelotne opady śniegu, które z czasem będą zanikać. Do wieczora utrzymają się w górach.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 05.03.2022

Na termometrach zobaczymy -4-(-1) w górach, 0-2oC na wschodzie i południu, 2-3oC w głębi kraju, a na zachodzie oraz północnym zachodzie 3-4oC. Wiatr słaby z północnego wschodu.

Noc z soboty na niedzielę (05/06.03.2022) z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym. Miejscami na południu oraz w centrum słabe przelotne opady śniegu, większe natężenie mogą mieć w Tatrach.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 05/06.03.2022

Temperatura minimalna od -13-(-5)oC w górach, -4-(-2)oC na południu i -3-(-2)oC na północnym wschodzie przez -2-(-1)oC na przeważającym obszarze kraju do 0-1oC nad morzem. Lokalnie w czasie rozpogodzeń może być nieco chłodniej. Wiał będzie słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

W niedzielę (06.03.2022) nadal na niebie dominować będą chmur. Miejscami wystąpią słabe przelotne opady śniegu, a nad morzem także deszczu ze śniegiem i deszczu.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 06.03.2022

Na termometrach zobaczymy -2-0oC w górach, 1-2oC na krańcach południowych i północno wschodnich, 2-3oC na przeważającym obszarze kraju oraz 3-4oC na zachodzie. Powieje słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Ciepła środa i czwartek, miejscami pojawią się burze z gradem

W nadchodzących kilkudziesięciu godzinach początkowo (środa) obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka wyżowego, którego centrum w południe ulokowane będzie nad Bałtykiem w rejonie wybrzeża Litwy. Natomiast w czwartek Polska zacznie się dostawać …

Pogoda. W najbliższych godzinach czekają nas opady deszczu i burze. Gdzie wystąpią?

Chwilowo po przejściu niżu atmosferycznego, z którym związane były wcześniejsze burze nad naszym krajem stacjonował wyż, który przyniósł sporo słońca. Zgodnie z prognozami w najbliższych dniach nad Polskę nadejdą kolejne niże, a …

Sezon tornad nabiera rozpędu. W Oklahomie przeszła bardzo silna trąba powietrzna

Sezon burzowy w naszym kraju powoli nabiera rozpędu, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych już od dawna występują niszczycielskie burze. Choć tegoroczny sezon tornad nie jest nadzwyczaj intensywny, to zdarzają się groźne incydenty …

Prognoza pogody na tydzień 23-29.05.2022. Dość niskie temperatury i sporo opadów deszczu

W nowym tygodniu czeka nas zupełnie odmienna pogoda niż w ostatnim czasie. Władze w pogodzie przejmą ośrodki niżowe, które sprowadzać będą częste opady deszczu. Miejscami wystąpić mogą burze. Temperatury natomiast będą co …