Prognoza pogody na wtorek. Przed nami kolejny dzień z silnymi burzami

Zgodnie z naszymi prognozami wczoraj obszar kraju zaczął dostawać się w zasięg pofalowanego frontu atmosferycznego, który na zachodzie i południowym zachodzie przyniósł gwałtowne burze.

W dniu dzisiejszym czeka nas dalszy ciąg wędrówki pofalowanego frontu. Znajdzie się nad nami jego chłodny wycinek. Przebiegać będzie on z południowego zachodu przez centrum na północny wschód. Dodatkowo przed frontem obecna będzie silna zbieżność wiatru. Należy też zaznaczyć, że w godzinach popołudniowych możliwy będzie rozwój na froncie niedużego ośrodka niżowego, który przewędruje z południowego zachodu na północny wschód.

Przed frontem zalegać będzie masa powietrza zwrotnikowego, a za frontem postępować będzie adwekcja powietrza pochodzenia polarnego o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych na 22.06.2021, 12 UTC
Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych na 23.06.2021, 00 UTC

Wtorek (22.06.2021) w znacznej części kraju przywitał nas bezchmurnym niebem, tylko na południowym zachodzie, zachodzie oraz częściowo na północy i w centrum jest więcej chmur, z których grzmi.

W kolejnych godzinach przybędzie chmur, lecz mimo to słońce też będzie się pojawiać. Wyjątek będą stanowiły regiony zachodnie, gdzie zachmurzenie będzie całkowite. W pasie od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Kujawy, północ Łódzkiego po Pomorze Gdańskie i Mazury może przejść większy układ burzowy z nawalnymi opadami deszczu, punktowo z gradem do 2 cm, a także wiatr do 90-100 km/h.

Ponadto rozwój burz możliwy jest na Podkarpaciu oraz w pasie od Małopolski i Górnego Śląska przez Ziemie Łódzką przez Mazowsze po Podlasie. W tym pasie burze również mogą mieć duże natężenie. Możliwe są superkomórki z ulewnym deszczem do 40 mm, opadami gradu do 4/5 cm, a także wiatrem do 90 km/h (punktowo możliwe silniejsze porywy).

Prognozowane przez model UM burze na 22.06.2021, 16:00, źródło mapy.meteo.pl
Prognozowane przez model UM burze na 22.06.2021, 18:00, źródło mapy.meteo.pl
Prognozowane przez model UM burze na 22.06.2021, 20:00, źródło mapy.meteo.pl

Ponownie w wielu regionach dokuczać będzie nam upał. Na południu, wschodzie, w centrum oraz na północnym wschodzie zanotujemy 32-34oC. Chłodniej będzie na zachodzie: od 17-19oC wzdłuż wschodniej granicy do 23-26oC w głębi regionów zachodnich. Wiał będzie umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków, tylko na zachodzie chwilami może być nieco bardziej odczuwalny.

W nocy z wtorku na środę (22/23.06.2021) zachmurzenie duże, tylko na wschodzie i zachodzie większe rozpogodzenia. Na południu, wschodzie, północnym wschodzie oraz w centrum możliwe są burze, lecz już mniejszym natężeniu niż w dzień. Głównym zagrożeniem z ich strony będą opady deszczu i duża aktywność elektryczna. Nad Mazurami w pierwszej połowie nocy może być jeszcze obecny wspomniany wcześniej układ burzowy.

Na termometrach zobaczymy od 10-11oC na północnym zachodzie, 12-13oC na zachodzie i 13-14oC na północy przez 15-18oC na północnym wschodzie i 16-17oC w centrum do 18-19oC na wschodzie oraz południu. Powieje słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

Prognozowane przez model SWISS opady deszczu i burze na 22.06.2021, 22:00
Prognozowane przez model SWISS opady deszczu i burze na 23.06.2021, 00 UTC
Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Przed nami ciąg dalszy upałów. Możliwe też kolejne gwałtowne burze

Dotychczas czerwiec plasuje się jako ciepły w porównaniu do średniej termicznej z lat 1991-2020. Anomalia jednak nie jest zbyt wysoka, ponieważ wynosi ona około 1oC. Jednak 3 dekada miesiąca okaże się bardzo …

Pogoda na weekend. Czeka nas gorąca aura. Gdzieniegdzie pojawią się kolejne burze

Obecnie podczas gorącej aury doświadczamy dość sporej ilości burz, które spowodowały gdzieniegdzie szkody. Na przykład w czwartek (09.06.2022) w wielu rejonach podczas przechodzenia zjawisk burzowych zalanych zostało wiele ulic, co przyczyniło się …

Pogoda. W środę i czwartek powrócą burze i opady. Gdzie się pojawią?

Aktualnie nad Europą przemieszcza się dość dużo niżów barycznych. Gwarantują one sporo opadów deszczu w naszym kontynencie, co też doświadczyliśmy w poprzednich dniach. Przy niezbyt wysokiej temperaturze, taki stan rzeczy będzie miał …

Prognoza pogody na tydzień 30.05-05.06.2022. Sporo przelotnego deszczu i burz

Póki co pogodę w Polsce kształtują pobliskie niże. Powodują one dość niską temperaturę, sporo opadów deszczu oraz lokalnych burz, co też doświadczyliśmy w ostatnich dniach. Taka sytuacja potrwa jeszcze kilka dni, kiedy …