Prognoza pogody na wtorek. Przed nami kolejny dzień z silnymi burzami

Zgodnie z naszymi prognozami wczoraj obszar kraju zaczął dostawać się w zasięg pofalowanego frontu atmosferycznego, który na zachodzie i południowym zachodzie przyniósł gwałtowne burze.

W dniu dzisiejszym czeka nas dalszy ciąg wędrówki pofalowanego frontu. Znajdzie się nad nami jego chłodny wycinek. Przebiegać będzie on z południowego zachodu przez centrum na północny wschód. Dodatkowo przed frontem obecna będzie silna zbieżność wiatru. Należy też zaznaczyć, że w godzinach popołudniowych możliwy będzie rozwój na froncie niedużego ośrodka niżowego, który przewędruje z południowego zachodu na północny wschód.

Przed frontem zalegać będzie masa powietrza zwrotnikowego, a za frontem postępować będzie adwekcja powietrza pochodzenia polarnego o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych na 22.06.2021, 12 UTC
Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych na 23.06.2021, 00 UTC

Wtorek (22.06.2021) w znacznej części kraju przywitał nas bezchmurnym niebem, tylko na południowym zachodzie, zachodzie oraz częściowo na północy i w centrum jest więcej chmur, z których grzmi.

W kolejnych godzinach przybędzie chmur, lecz mimo to słońce też będzie się pojawiać. Wyjątek będą stanowiły regiony zachodnie, gdzie zachmurzenie będzie całkowite. W pasie od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Kujawy, północ Łódzkiego po Pomorze Gdańskie i Mazury może przejść większy układ burzowy z nawalnymi opadami deszczu, punktowo z gradem do 2 cm, a także wiatr do 90-100 km/h.

Ponadto rozwój burz możliwy jest na Podkarpaciu oraz w pasie od Małopolski i Górnego Śląska przez Ziemie Łódzką przez Mazowsze po Podlasie. W tym pasie burze również mogą mieć duże natężenie. Możliwe są superkomórki z ulewnym deszczem do 40 mm, opadami gradu do 4/5 cm, a także wiatrem do 90 km/h (punktowo możliwe silniejsze porywy).

Prognozowane przez model UM burze na 22.06.2021, 16:00, źródło mapy.meteo.pl
Prognozowane przez model UM burze na 22.06.2021, 18:00, źródło mapy.meteo.pl
Prognozowane przez model UM burze na 22.06.2021, 20:00, źródło mapy.meteo.pl

Ponownie w wielu regionach dokuczać będzie nam upał. Na południu, wschodzie, w centrum oraz na północnym wschodzie zanotujemy 32-34oC. Chłodniej będzie na zachodzie: od 17-19oC wzdłuż wschodniej granicy do 23-26oC w głębi regionów zachodnich. Wiał będzie umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków, tylko na zachodzie chwilami może być nieco bardziej odczuwalny.

W nocy z wtorku na środę (22/23.06.2021) zachmurzenie duże, tylko na wschodzie i zachodzie większe rozpogodzenia. Na południu, wschodzie, północnym wschodzie oraz w centrum możliwe są burze, lecz już mniejszym natężeniu niż w dzień. Głównym zagrożeniem z ich strony będą opady deszczu i duża aktywność elektryczna. Nad Mazurami w pierwszej połowie nocy może być jeszcze obecny wspomniany wcześniej układ burzowy.

Na termometrach zobaczymy od 10-11oC na północnym zachodzie, 12-13oC na zachodzie i 13-14oC na północy przez 15-18oC na północnym wschodzie i 16-17oC w centrum do 18-19oC na wschodzie oraz południu. Powieje słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

Prognozowane przez model SWISS opady deszczu i burze na 22.06.2021, 22:00
Prognozowane przez model SWISS opady deszczu i burze na 23.06.2021, 00 UTC
Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Dość ciepła i dynamiczna pogoda, ale na horyzoncie widać ochłodzenie. Niewykluczony śnieg

Aktualnie jesteśmy pod wpływem kilku ośrodków barycznych. Przede wszystkim rozległego wyżu atmosferycznego znad Rosji oraz niżów znad Skandynawii. To zagwarantuje nam na początku zmienną pogodę, po której aura się ustabilizuje. W dalszym …

W środę załamanie pogody. Dużo deszczu w centrum i na zachodzie kraju. Temperatura do 18 stopni

W dniu jutrzejszym na pogodę w kraju będzie miał wpływ pofalowany front atmosferyczny związany z wielocentrycznym ośrodkiem niżowym znad północnej części Europy. Zacznie napływać chłodne powietrze polarne o cechach morskich. Środa (06.10.2021) …

Prognoza długoterminowa. Najpierw wybuch ciepła, a potem czeka nas spore oziębienie

Jak na razie mamy do czynienia z nieco chłodniejszą, ale całkiem słoneczną pogodą. Mniejszą ilość opadów gwarantuje nam wyż atmosferyczny, który aktualnie znajduje się na południe od naszego kraju. W kolejnych dniach …

Pogoda na piątek i noc z piątku na sobotę. Pogodnie, ale chłodno. W nocy przymrozki

W piątek już cały obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka wyżowego znad Rosji. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dzień (08.10.2021) rozpocznie się dominacją chmur na niebie na północnym zachodzie oraz krańcach zachodnich …