Pogoda. Nadchodzi kolejna silna wichura. Porywy wiatru nawet ponad 110 km/h

Zgodnie z naszymi prognozami nad krajem przeszła pierwsza z dwóch wichur. Obecnie wiatr zaczyna już słabnąć, tylko w górach może jeszcze silnie wiać. W Tatrach porywy wiatru mogą przekraczać 100 km/h.

Maksymalne porywy wiatru w dniu 28.01.2022

W większej części kraju zanotowano porywy dochodzące do 50-60 km/h, a lokalnie do około 70 km/h, na północy wiatr osiągał 70-80 km/h, lokalnie około 90-100 km/h, a na Śnieżce zanotowano porywy do 155 km/h.

Do godzin porannych straż interweniowała 200 razy. Najwięcej w województwach: Wielkopolskim, Zachodniopomorskim i Mazowieckim.

Sprawcą zamieszania w pogodzie był głęboki ośrodek niżowy MARIE. Niż powoli oddala się od Kraju, a wiatr słabnie. Jednak tak jak wspominaliśmy prognozach pogoda nie dam nam za długo cieszyć się spokojem.

Aktualne rozlokowanie ośrodków barycznych, 28.01.2022, 15:00 UTC, źródło: meteocentre.com

Już w sobotnie popołudnie (29.01.2022) w Polskę uderzy kolejna wichura, tym razem znacznie silniejsza. Związana będzie ona z układem niżowym NADIA, który obecnie znajduje się w rejonie Islandii.

Prognozy cały czas utrzymują bardzo silne porywy wiatru. W szczytowej fazie wichury, w niedzielę w ciągu dnia porywy wiatru nad morzem mogą dochodzić do 120-130 km/h, na północy do 90-100 km/h, na północnym zachodzie, zachodzie oraz w centrum do 100-110 km/h.

Na przeważającym obszarze kraju porywy osiągać mają do 80-90 km/h, na północnym wschodzie do 70-80 km/h, a w szczytowych partiach Tatr oraz na Śnieżce około 150 km/h.

Prognozowane przez model ECMWF porywy wiatru na 30.01.2022, 5:00

Jutro przedstawimy kolejne, bardziej szczegółowe informacje dotyczące nadchodzącej wichury. Zapraszamy do śledzenia naszych prognoz.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Koniec tygodnia ze sporą ilością opadów. Później powrót upału

Przez około tydzień doświadczaliśmy bardzo silnej fali upałów. Póki co czeka nas przerwa od tak wysokich wartości temperatury, ale na horyzoncie znów widać podobną sytuację. Na początku sierpnia znów możliwe jest solidne …

Prognoza pogody na tydzień 18-24.07.2022. Wraca silny upał i dużo słońca. Burze tylko lokalnie

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Do kraju zacznie napływać gorące zwrotnikowe powietrze.  W wielu regionach zrobi się upalnie, będzie też mniej opadów, a także więcej pogodnego nieba. Poniedziałek …

Dynamiczna pogoda w sobotę. Nad krajem przejdzie front z burzami i porywistym wiatrem

W sobotę (16.07.2022) czeka nas duże załamanie pogody. Obszar kraju znajdzie się w obrębie zatoki niżowej związanej z niżem znad Skandynawii. Dodatkowo we wspomnianej zatoce nad Bałtykiem rozwinie się kolejny niż, a …

Przed nami rześka pogoda. Pojawią się też opady deszczu i lokalne burze z gradem

Już za kilka dni czeka nas kolejna bardzo silna fala upałów, podczas której w wielu miejscach temperatura wzrośnie powyżej 35oC. Zanim jednak to się stanie, doświadczymy dość chłodnej pogody oraz przelotnych opadów …