Pogoda. Piątek i sobota ze sporą ilością chmur. Miejscami znów popada deszcz

Kraj znajduje się w zasięgu rozległego obszaru obniżonego ciśnienia i ośrodków niżowych znajdujących się w jego obrębie. Obejmuje on większą część kontynentu.

Prognozowane przez model GFS rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 22.04.2022, 12 UTC

W najbliższym czasie większe zmiany w pogodzie nie wystąpią. Nadal na pogodę w Polsce będzie miał wpływ wspomniany obszar obniżonego ciśnienia. Nad krajem zaznaczy się górny ośrodek niżowy znad Ukrainy i Białorusi. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne.

Mapa synoptyczna ukazująca ośrodki baryczne oraz temperaturę w górnej troposferze na 22.04.2022, 12 UTC

Piątek (22.04.2022) rozpocznie się pochmurnie na przeważającym obszarze kraju, tylko na północnym wschodzie i krańcach południowych więcej pogodnego nieba. Na Lubelszczyźnie, a także na Podkarpaciu dużo opadów deszczu. Miejscami padać może również na południu, zachodzie, w centrum oraz na północy .

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 22.04.2022, 8:00, źródło: mapy.meto.pl

W kolejnych godzinach przybędzie pogodnego nieba. Duże zachmurzenie utrzyma na południu i zachodzie. Na tym obszarze oraz na Suwalszczyźnie przelotne opady deszczu. W Tatrach padał będzie śnieg.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 22.04.2022, 15:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na termometrach zobaczymy 9-11oC na wschodzie i południu, 11-12oC w większości regionów, a na zachodzie, północy i krańcach południowo zachodnich 14-16oC. Wiatr umiarkowany z kierunków wschodnich.

Prognozowana przez model WRF temperatura maksymalna na 22.04.2022

Noc z piątku na sobotę (22/23.04.2022) przywita nas przewagą pogodnego nieba, tylko na południu, a także na Suwalszczyźnie i Podlasiu więcej chmur.

Na krańcach południowych ciągłe opady deszczu, na Suwalszczyźnie i Podlasiu natomiast będą one miały charakter przelotny. W górach Tatrach padał będzie śnieg.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 22.04.2022, 22:00, źródło: mapy.meteo.pl

Druga połowa nocy z dużym zachmurzeniem na południu oraz wschodzie. Na krańcach południowych utrzymają się ciągłe opady deszczu, a w Tatrach śniegu. W regionach wschodnich lokalnie przelotne opady deszczu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 23.04.2022, 3:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od 0-1oC na Dolnym Śląsku i 1-2oC na Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski i Łódzkiego, Ziemi Świętokrzyskiej oraz na Lubelszczyźnie przez 3-4oC w większej części kraju do 4-5oC w centrum i na północnym wschodzie. Wiał będzie słaby wiatr z sektora północnego.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 22/23.04.2022

Sobota (23.04.2022) w większości regionów z dominacją chmur, więcej pogodnego nieba na zachodzie i północy.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 23.04.2022, źródło: mapy.meteo.pl

Na krańcach południowych ciągłe opady deszczu (a w Tatrach śniegu), które z czasem będą zanikać, a na północnym wschodzie przelotny deszcz. Wieczorem na Suwalszczyźnie opady krupy.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 23.04.2022

Temperatura wzrośnie do 4-6oC nad morzem, 8-10oC na krańcach północno wschodnich, 10-12oC w głębi regionów północno wschodnich, 12-14oC w większości regionów, a na zachodzie do 14-16oC, lokalnie do 18oC. Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Burzowy front przejdzie nad Polską. Najgroźniej nocą z piątku na sobotę. Możliwy grad i bardzo silny wiatr

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju zaczęło napływać coraz cieplejsze powietrze polarne o cechach morskich, a układ wyżowy znad Bałkanów zapewniał dominacje słońca na niebie. W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin coraz silniej …

Pogoda. Najbliższe godziny z bardzo silnym wiatrem. Miejscami popada

W dniu dzisiejszym (sobota 21.05.2022) obszar kraju znajdzie się w chłodnym sektorze ośrodka niżowego, którego centrum znajdzie się nad Litwą. Napływać będzie chłodne powietrze polarne o cechach morskich. Dodatkowo dojdzie do zwiększenia …

Prognoza długoterminowa. Do końca miesiąca czeka nas kilka gorących i burzowych dni. Nie zabraknie też ochłodzenia

W najbliższym czasie nad Polską znajdzie się wyż atmosferyczny, który na chwilę zapewni słoneczną i bardzo ciepłą aurę. Jednak już niedługo zbliży się do nas niż, dzięki któremu powstaną korzystne warunki na …

Pogoda. Majówka z umiarkowanymi temperaturami, miejscami przelotny deszcz i burze

Przez większą część długiego majowego weekendu obszar kraju znajdował się będzie w zasięgu wału wyżowego rozciągającego się znad Atlantyku po wschodnią część kontynentu. Dopiero we wtorek (03.05.2022) może zaznaczyć się wpływ niżu …