Pogoda. Silny upał i dużo słońca. Temperatura może osiągnąć aż 38 stopni

Obszar kraju dostał się w zasięg rozległego ośrodka wyżowego, który wędruje znad Atlantyku na wschód. Dzisiaj w południe jego centrum znajdzie się nad południowo zachodnią Ukrainą.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 19.07.2022, 12:00 UTC

Po jego zachodniej stronie napływa upalne zwrotnikowe powietrze. Wpływ gorącego powietrza zaczął się zaznaczać już w poniedziałek i we wtorek (18-19.07.2022) na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie zanotowano wzrosty temperatury do 28-34 stopni.

W środę (20.07.2022) na termometrach zanotujemy 23-28oC nad morzem i na terenach podgórskich Karpat, 22-24oC na krańcach północno wschodnich, 25-29oC w głębi północnego wschodu oraz na wschodzie, 29-31oC w centrum, 31-32oC na południu, na południowym zachodzie 33-35oC, a na zachodzie 35-37oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 20.07.2022

Czwartek (21.07.2022) z upałem już prawie w całym kraju. Chłodniej tylko na wschodzie oraz w górach.

Temperatura maksymalna od 26-29oC na wschodzie i terenach podgórskich Karpat, a także 30-32oC na południu przez 32-35oC w centrum i 35-37oC na północy do 37-39oC na zachodzie.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 21.07.2022

W środę na niebie przeważać będzie słońce. Chmur będzie niedużo, pojawiać się będą głównie na wschodzie. Nigdzie nie będzie padać.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 21.07.2022, 16:00, źródło: mapy.meteo.pl

Prawdopodobnie dopiero w czwartek wieczorem zacznie się nasuwać chłodny front z deszczem i burzami, który zacznie stopniowo wypierać upał.

Jednak prognozy są rozbieżne odnośnie dokładnej daty wejścia frontu, może się ono opóźnić. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w kolejnych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend. Miejscami opady różnego rodzaju

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, który będzie się przemieszczał znad Alp nad południowe regiony Polski. W sobotę na zachodzie zaznaczy się zanikający front okluzji. Zarówno w pierwszy, jak …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …