Pogoda. Środa i czwartek z dużym ochłodzeniem. Miejscami wystąpi przelotny deszcz

Poniedziałek w wielu miejscach przyniósł wysoką temperaturę jak na początek drugiej połowy października. Na przeważającym obszarze kraju zanotowano wartości powyżej 20oC.


Notowano przeważnie 21-23oC. Najcieplej było w Jeleniej Górze: 25,2oC, a najchłodniej na krańcach północnych i północno wschodnich: Hel i Suwałki 16,4oC.

Temperatura maksymalna z dnia 17.10.2022

Jednak już we wtorek zaczęły się zmiany w pogodzie. Nad północne regiony dotarły deszczowe chmury i chłodniejsze powietrze, w regionach północnych zanotowano maksymalnie 17-20oC. W innych regionach utrzymała się jeszcze ciepła aura: zanotowana 20-22oC, a lokalnie na południu około 23oC.

Temperatura zanotowana we wtorek (18.10.2022) o 17:00

Za zmiany w pogodzie odpowiada ośrodek niżowy znad północno wschodniej części kontynentu oraz chłodny front z nim związany.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 19.10.2022

W środę na pogodę w kraju będzie miał wpływ kolejny niż, jego centrum w południe znajdzie się nad pograniczem Rosji i Białorusi. Wraz z ośrodkiem wyżowym z rejonu Wysp Brytyjskich zacznie ściągać wyraźnie chłodniejsze powietrze arktyczne o cechach morskich.

Środa (19.10.2022) rozpocznie się dominacją chmur na niebie, rozpogodzenia możliwe są tylko miejscami.

Na krańcach południowych zanikające słabe opady deszczu, natomiast nad regiony północne nasuną się przelotne opady deszczu o umiarkowanym natężeniu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 19.10.2022, 8:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach chmury na przemian z rozpogodzeniami, a na wschodzie, północnym wschodzie oraz w centrum wystąpią przelotne opady deszczu, lokalnie intensywne.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 19.10.2022, źródło: mapy.meteo.pl

Na termometrach zobaczymy 8-9oC na krańcach południowych, 9-11oC na północy i północnym wschodzie, 11-12oC w większości regionów, 12-13oC na południu oraz 12-14oC na zachodzie.

Wiatr umiarkowany, okresami nieco silniejszy, z północnego zachodu, w porywach do 40-50 km/h, a w górach do 50-80 km/h.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 19.10.2022

W nocy ze środy na czwartek (19/20.10.2022) dużo pogodnego nieba i tylko miejscami większe zachmurzenie. Na wschodzie i południowym wschodzie zanikający przelotny deszcz (w górach śnieg). W regionach północno wschodnich natomiast przelotne opady deszczu przez całą noc.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 20.10.2022, 00:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od 1-2oC na wschodzie i południowym wschodzie oraz 2-3 na północnym wschodzie do 3-4oC w większości regionów.

Lokalnie, zwłaszcza w obniżeniach terenu może być jeszcze chłodniej, z przymrozkami, nie tylko przy gruncie, zwłaszcza na wschodzie, południowym wschodzie i północnym zachodzie. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 19/20.10.2022

Czwartek (20.10.2022) z dominacją chmur na wschodzie oraz częściowo na północy i w centrum. Na pozostałym obszarze kraju dużo słońca. Punktowo na Podlasiu, Suwalszczyźnie oraz wschodzie Mazur słabe przelotne opady deszczu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 20.10.2022, 12:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na termometrach zobaczymy 9-10oC na wschodzie, 10-11oC w większości regionów, 11-12oC na zachodzie, a na południowym zachodzie 12-14oC. Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 20.10.2022

Koniec tygodnia ponownie cieplejszy, miejscami na południowym zachodzie temperatura może zbliżyć się do 20oC, lecz do pełni szczęścia zabraknie pogodnego nieba. Miejscami pojawią się też opady deszczu.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzi znaczne pogorszenie pogody. Deszcz spadnie prawie wszędzie

W ostatnich dniach tygodnia pogodę w kraju będzie kształtował pofalowany front związany z ośrodkiem niżowym wędrującym nad północną częścią kontynentu. Zarówno za frontem, jak i przed nim napływać będzie zasobne w wilgoć …

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend. Miejscami opady różnego rodzaju

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, który będzie się przemieszczał znad Alp nad południowe regiony Polski. W sobotę na zachodzie zaznaczy się zanikający front okluzji. Zarówno w pierwszy, jak …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …