Dziś obszar kraju znajdzie się w zasięgu płytkiego ośrodka niżowego z centrum ulokowany nad Skandynawią. Z zachodu na wschód wędrował będzie chłodny front atmosferyczny.
W drugiej części dnia przejściowo Polska zacznie się dostawać pod wpływ klina wyżowego związanego z ośrodkiem wyżowym z centrum u wybrzeży Portugalii.
Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.
Środa (25.05.2022) z dominacją chmur na terenie całego kraju. Z południowego zachodu przez centrum i częściowo południe po północy wschód oraz wschód będzie przemieszczała się strefa ciągłych opadów o umiarkowanym, lokalnie dużym natężeniu.
Dodatkowo na wschodzie, południowym wschodzie, a także na zachodzie, północny i częściowo w centrum możliwy jest rozwój burz, w czasie których opady będą ulewne, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie.
We wschodnich regionach burze mogą być wbudowane w ciągłe opady.
Rano strefa ciągłych opadów obejmować będzie swym zasięgiem Dolny i Górny Śląsk, przelotnie padać będzie na wschodzie i północnym wschodzie.
Około południa ciągłe opady obejmą obszar od Górnego Śląska i Małopolski po Ziemię Łódzką oraz Mazowsze. Na wschodniej granicy strefy mogą zacząć rozwijać się burze. Lokalnie zagrzmieć może także na zachodzie i północnym zachodzie oraz na Podkarpaciu.
Po południu strefa opadów będzie rozciągać się od Lubelszczyzny po Podlasie. Na Podkarpaciu, a zwłaszcza na Lubelszczyźnie może zagrzmieć.
W tym ostatnim regionie burze mogą być wbudowane w ciągłe opady. Burze możliwe będą także na zachodzie oraz północy.
Do wieczora ciągłe opady opuszczą kraj. Na zachodzie, północy i częściowo w centrum możliwe są przelotne opady deszczu, a także zanikające burze.
Przez cały ten czas najwięcej deszczu spadnie w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód: 10-20 mm, choć lokalnie, zwłaszcza we wschodniej części tego obszaru w miejscach, gdzie ciągłe opady skumulują się z burzowymi, sumy opadowe mogą wynieść do 30 mm.
Punktowo zwłaszcza w obniżeniach terenu mogą pojawić się podtopienia.
Ziemia jest dość mocno wysuszona, co będzie się przekładać na to, że wchłanianie wody będzie powolne, to z kolei skutkować będzie tym, że woda będzie spływać w obniżenia terenu.
Na termometrach zobaczymy 11-15oC na południowym zachodzie oraz w centrum, 16-17oC na północy, 18-20oC na wschodzie i zachodzie, a na południowym wschodzie 21-23oC.
Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.