Pogoda. Umiarkowanie ciepły piątek, lokalnie możliwe burze

Pogodę w kraju kształtował będzie ośrodek wyżowy, którego centrum w południe znajdzie się nad pograniczem Niemiec i Polski, tylko na wschodzie może zaznaczyć się jeszcze wpływ niżu, który dzisiaj wędruje nad południowymi regionami.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 17.06.2022, 12:00 UTC

W nocy z piątku na sobotę wyż będzie wędrował w stronę Bałkanów, a nad kraj nasunie się mało aktywny ciepły front związany z niżem znad północnego Atlantyku.

Polska w ciągu nadchodzącej doby znajdzie się w zasięgu umiarkowanie ciepłej masy powietrza polarnego o cechach morskich.

W piątek (17.06.2022) do południa dużo chmur na południu, wschodzie i częściowo w centrum, na pozostałym obszarze kraju więcej pogodnego nieba. Na południowym wschodzie przelotne opady deszczu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 17.06.2022, 5:00, źródło: mapy.meteo.pl

Druga część dnia przyniesie więcej pogodnego nieba, choć trochę chmur też może się pojawić. Na północnym wschodzie rozwiną się przelotne opady deszczu oraz słabe burze.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 17.06.2022, 16:00, źródło: mapy.meteo.pl

W czasie ich trwania wystąpią intensywne opady deszczu do 10-15 m, opady drobnego gradu do 1 cm, a także porywy wiatr do 50-60 km/h (lokalnie do 70 km/h).

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 17.06.2022

Na termometrach zobaczymy 16-17oC nad morzem oraz w Sudetach, 18-19oC na krańcach północno wschodnich, 19-20oC na wschodzie, 20-22oC w większości regionów, a na zachodzie 23-25oC. Wiatr umiarkowany, z północnego zachodu. Na południu okresami nieco bardziej odczuwalny, porywy do 40-50 km/h.

Noc z piątku na sobotę (17/18.06.2022) z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym, na zachodzie oraz północy wzrastającym od całkowitego.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 18.06.2022, 00:00, źródło: mapy.meteopl

Początkowo na wschodzie przelotne opady deszczu. W drugiej części nocy opady deszczu miejscami możliwe są w regionach północnych.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 17/18.06.2022

Temperatura minimalna od 5-8oC w Sudetach oraz 9-11oC na wschodzie i południu przez 12-13oC w głębi kraju do 14-16oC na północnym zachodzie i 16-17oC na zachodzie. Powieje słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Przed nami ciąg dalszy upałów. Możliwe też kolejne gwałtowne burze

Dotychczas czerwiec plasuje się jako ciepły w porównaniu do średniej termicznej z lat 1991-2020. Anomalia jednak nie jest zbyt wysoka, ponieważ wynosi ona około 1oC. Jednak 3 dekada miesiąca okaże się bardzo …

Pogoda na długi weekend. Początkowo przejdą burze. W sobotę i niedzielę pojawi się upał

Długi weekend minie ze zróżnicowaną aurą, będą regiony gdzie wystąpi upał, ale też takie gdzie będzie chłodno. Możliwe będą także opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne. W czwartek pogodę w …

Pogoda. W środę i czwartek powrócą burze i opady. Gdzie się pojawią?

Aktualnie nad Europą przemieszcza się dość dużo niżów barycznych. Gwarantują one sporo opadów deszczu w naszym kontynencie, co też doświadczyliśmy w poprzednich dniach. Przy niezbyt wysokiej temperaturze, taki stan rzeczy będzie miał …

Prognoza długoterminowa. Już za kilka dni zrobi się gorąco. Pojawią się też kolejne burze

Aktualnie doświadczamy deszczowej, dość wietrznej oraz bardzo chłodnej jak na końcówkę maja pogody. Z takim stanem rzeczy musimy jeszcze poczekać kilka dni, ponieważ ocieplenie nastąpi dopiero na początku czerwca. Jak się jednak …