Pogoda. W piątek załamanie pogody z opadami deszczu i śniegu. Możliwe również burze

Ostatnie dwa dni minęły pod znakiem wysokich temperatur, lokalnie też z dłuższymi chwilami ze słońcem, zwłaszcza na południu, co sprawiło, że można było poczuć pierwszy powiew wiosny.

W wielu miejscach południowej i zachodniej części kraju temperatura przekroczyła 10oC, miejscami wzrastając nawet do blisko 14oC.

Wykaz najwyższych temperatur maksymalnych z 10.02.2022

Jednak w dniu jutrzejszym Polska dostanie pod wpływ ośrodka niżowego wędrującego nad Południową Skandynawią i Bałtykiem, a nad nami przejdzie chłodny front z nim związany. Za frontem zacznie napływać wyraźnie chłodniejsze powietrze.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 11.02.2022

Piątek (11.02.2022) rozpocznie się przewagą zachmurzenia całkowitego, rozpogodzenia na wschodzie, północnym wschodzie i na krańcach południowych.

Na południowym zachodzie oraz w centrum ciągłe opady deszczu i deszczu ze śniegiem o umiarkowanym natężeniu, w Sudetach śnieżyce. Miejscami padać może też na południu i zachodzie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 11.02.2022, 9:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach od zachodu postępować będą rozpogodzenia. Strefa ciągłych opadów, głównie deszczu i deszczu ze śniegiem obejmie swym zasięgiem, południe, południowy wschód i centrum.

Na Ziemi Łódzkiej i Mazowszu mogą wystąpić w niej intensywne opady mokrego śniegu. Śnieżyce możliwe także w górach. Do wieczora strefa ciągłych opadów ograniczy się do Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Tuż za nią zaczną pojawiać się rozpogodzenia, a także przelotne opady różnego rodzaju, lokalnie możliwe także burze z wiatrem do około 70 km/h.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 11.02.2022, 15:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na termometrach zobaczymy 0-2oC w górach, 3-4oC na południowym zachodzie, północy oraz w centrum, 4-5oC w większości regionów, a na południu 6-8oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 11.02.2022

Wiał będzie umiarkowany, okresami dość silny wiatr z sektora zachodniego, w porywach do 40 km/h w większości regionów, 40-50 km/h na południu, w Tatrach do 70-80 km/h, a w ich szczytowych partiach do 90-100 km/h.

W Tatrach najsilniej wiać będzie wieczorem. Tylko na wschodzie kraju powieje słabiej.

Prognozowane przez model ECMWF porywy wiatru na 11.02.2022, 16:00

W nocy z piątku na sobotę (11/12.02.2022) dużo chmur i przelotne opady różnego rodzaju na południu, wschodzie oraz częściowo w centrum.

W innych regionach dominować będzie pogodne niebo.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 12.01.2022, 2:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna wyniesie od -7-(-3)oC w górach przez -1-0oC na przeważającym obszarze kraju do 1-2oC nad morzem.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 11/12.02.2022

Powieje słaby i umiarkowany wiatr z zachodu i północnego zachodu. W pierwszej połowie nocy silny wiatr jeszcze w Tatrach, tam porywy do 70-80 km/h, a w szczytowych partiach do 90-100 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 27.03-02.04.2023. Znaczne ochłodzenie. Pojawią się opady śniegu i przymrozki

Po okresie prawdziwie wiosennej aury, który zakończyły wczorajsze weekendowe burze, w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. W jego pierwszych dniach wyraźnie się ochłodzi, wystąpią też opady różnego rodzaju. Druga połowa tygodnia …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …