Pogoda. W piątek załamanie pogody z opadami deszczu i śniegu. Możliwe również burze

Ostatnie dwa dni minęły pod znakiem wysokich temperatur, lokalnie też z dłuższymi chwilami ze słońcem, zwłaszcza na południu, co sprawiło, że można było poczuć pierwszy powiew wiosny.

W wielu miejscach południowej i zachodniej części kraju temperatura przekroczyła 10oC, miejscami wzrastając nawet do blisko 14oC.

Wykaz najwyższych temperatur maksymalnych z 10.02.2022

Jednak w dniu jutrzejszym Polska dostanie pod wpływ ośrodka niżowego wędrującego nad Południową Skandynawią i Bałtykiem, a nad nami przejdzie chłodny front z nim związany. Za frontem zacznie napływać wyraźnie chłodniejsze powietrze.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 11.02.2022

Piątek (11.02.2022) rozpocznie się przewagą zachmurzenia całkowitego, rozpogodzenia na wschodzie, północnym wschodzie i na krańcach południowych.

Na południowym zachodzie oraz w centrum ciągłe opady deszczu i deszczu ze śniegiem o umiarkowanym natężeniu, w Sudetach śnieżyce. Miejscami padać może też na południu i zachodzie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 11.02.2022, 9:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach od zachodu postępować będą rozpogodzenia. Strefa ciągłych opadów, głównie deszczu i deszczu ze śniegiem obejmie swym zasięgiem, południe, południowy wschód i centrum.

Na Ziemi Łódzkiej i Mazowszu mogą wystąpić w niej intensywne opady mokrego śniegu. Śnieżyce możliwe także w górach. Do wieczora strefa ciągłych opadów ograniczy się do Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Tuż za nią zaczną pojawiać się rozpogodzenia, a także przelotne opady różnego rodzaju, lokalnie możliwe także burze z wiatrem do około 70 km/h.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 11.02.2022, 15:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na termometrach zobaczymy 0-2oC w górach, 3-4oC na południowym zachodzie, północy oraz w centrum, 4-5oC w większości regionów, a na południu 6-8oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 11.02.2022

Wiał będzie umiarkowany, okresami dość silny wiatr z sektora zachodniego, w porywach do 40 km/h w większości regionów, 40-50 km/h na południu, w Tatrach do 70-80 km/h, a w ich szczytowych partiach do 90-100 km/h.

W Tatrach najsilniej wiać będzie wieczorem. Tylko na wschodzie kraju powieje słabiej.

Prognozowane przez model ECMWF porywy wiatru na 11.02.2022, 16:00

W nocy z piątku na sobotę (11/12.02.2022) dużo chmur i przelotne opady różnego rodzaju na południu, wschodzie oraz częściowo w centrum.

W innych regionach dominować będzie pogodne niebo.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 12.01.2022, 2:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna wyniesie od -7-(-3)oC w górach przez -1-0oC na przeważającym obszarze kraju do 1-2oC nad morzem.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 11/12.02.2022

Powieje słaby i umiarkowany wiatr z zachodu i północnego zachodu. W pierwszej połowie nocy silny wiatr jeszcze w Tatrach, tam porywy do 70-80 km/h, a w szczytowych partiach do 90-100 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzi znaczne pogorszenie pogody. Deszcz spadnie prawie wszędzie

W ostatnich dniach tygodnia pogodę w kraju będzie kształtował pofalowany front związany z ośrodkiem niżowym wędrującym nad północną częścią kontynentu. Zarówno za frontem, jak i przed nim napływać będzie zasobne w wilgoć …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Prognoza pogody na tydzień 31.10-06.11.2022. Nadchodzi ochłodzenie i więcej opadów deszczu

Po wyjątkowo ciepłym końcu października na początku listopada czekają nas zmiany w pogodzie. Wyraźnie się ochłodzi, lecz opadów nadal będzie niewiele. Dopiero końcówka nowego tygodnia przyniesie częstsze opady deszczu w naszym kraju. …

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …