Pogoda. W środę i czwartek powrócą burze i opady. Gdzie się pojawią?

sean mcauliffe vmvlzJz1lHg unsplash sean mcauliffe vmvlzJz1lHg unsplash

Aktualnie nad Europą przemieszcza się dość dużo niżów barycznych. Gwarantują one sporo opadów deszczu w naszym kontynencie, co też doświadczyliśmy w poprzednich dniach.

Przy niezbyt wysokiej temperaturze, taki stan rzeczy będzie miał miejsce także w środę i w czwartek, choć w tym drugim dniu będzie mniej padać, a zachmurzenie wyraźnie się zmniejszy.

image 229
Sytuacja baryczna i opady nad Europą we wtorek, 31 maja

Środa (01.06.2022) w pierwszej części dnia okaże się niemal wszędzie pochmurna. Jedynie na południowym zachodzie, zachodzie oraz częściowo w centrum i na południu pojawi się sporo słońca, choć z biegiem czasu w innych rejonach będzie się rozchmurzać.

Poza tym na północy i na Podkarpaciu przejdą dość silne i przelotne opady deszczu.

image 221
Zachmurzenie i opady w środę nad ranem

Popołudniu zachmurzenie będzie już wszędzie znacznie mniejsze, ale mimo to przechodzić będą lokalne komórki opadowe i burzowe.

Burze oraz miejscowy deszcz pojawi się przede wszystkim w północnej połowie kraju, ale najbardziej te zjawiska skupią się na północnym zachodzie.

image 222
Zachmurzenie i opady w środę popołudniu

Podczas przechodzenia burz spodziewamy się wiatru dochodzącego do 70-80 km/h oraz opadów drobnego gradu. Zanikną już one wieczorem, ale gdzieniegdzie popada jeszcze punktowo w pierwszej części nocy.

image 226
Temperatura maksymalna w środę, 1 czerwca

Temperatura maksymalna wyniesie od 15-18oC na północy przez 17-21oC w pasie centralnym do 19-22oC na południu naszego kraju.

Noc z środy na czwartek (01/02.06.2022) minie pod znakiem stosunkowo niewielkiego zachmurzenia, co w niektórych rejonach pozwoli na duże spadki temperatury.

image 223
Zachmurzenie i opady w nocy

Poza tym lokalnie popada tylko na wybrzeżu oraz rejonach podgórskich.

image 228
Temperatura minimalna w nocy (lekko zawyżona)

Termometry wskażą wówczas minimalnie 5-9oC na północy, 7-11oC na zachodzie i w centrum oraz 9-12oC na południu i na wschodzie.

Czwartek (02.06.2022) nad ranem przyniesie słoneczną aurę na znacznym obszarze Polski. Jedynie na północy, wschodzie i południowym wschodzie wystąpi spore zachmurzenie wraz z lokalnymi opadami deszczu.

image 224
Zachmurzenie i opady w czwartek rano

Następnie zacznie się tam rozchmurzać, choć na skutek drobnej konwekcji pojawią się tam także słabe komórki burzowe. Również mogą one nieść grad i dość mocne porywy wiatru, ale już o mniejszej sile niż w środę.

image 225
Zachmurzenie i opady w czwartek popołudniu
image 227
Temperatura maksymalna w czwartek, 2 czerwca

W ten dzień stacje meteorologiczne wskażą temperaturę dochodzącą do 16-19oC na północy, do 18-20oC w centrum i na wschodzie oraz do 19-21oC na południu i na zachodzie. Jedynie lokalnie na Podkarpaciu i w Małopolsce może być nieco zimniej.