Pogoda. W weekend czeka nas chwilowa poprawa pogody. Najpierw jednak dużo popada

Luty przynosi jak dotąd bardzo wysoką temperaturę. Pierwsze dekada okazała się cieplejsza o około 3-4oC od średniej z lat 1991-2020. Jak się okazuje, najbliższe dwa dni również będą ciepłe, a w sobotę w końcu się rozchmurzy. Niestety nim to nastąpi, pojawi się sporo opadów.

Aktualna anomalia temperatury dla lutego. Źródło: meteomodel

W piątek (11.02.2022) od rana w całym kraju zachmurzenie okaże się duże bądź całkowite. Nieco przejaśnień wystąpi na północnym wschodzie.

Z kolei na południowym zachodzie i lokalnie na południowym wschodzie będzie padać deszcz oraz deszcz ze śniegiem. Z biegiem godzin strefa opadowa będzie wdzierać się w głąb Polski.

Spodziewane zachmurzenie i opady w godzinach porannych

Popołudniu opady mieszane obejmą znaczną część kraju. Popada we właściwie całej południowej połowie Polski, a miejscami także na północy. W centrum spadnie nawet sam śnieg.

Zachmurzenie i opady popołudniu

Ponadto wiać będzie dość silny wiatr. Jego prędkość w porywach sięgnie 40-50 km/h niemal wszędzie.

Temperatura maksymalna w piątek, 11 lutego

Temperatura będzie bardzo zróżnicowana. Termometry wskażą do 1-4oC na południowym zachodzie, w centrum, na północy, północnym wschodzie i wschodzie oraz 4-8oC na południowym wschodzie, zachodzie i północnym zachodzie.

Noc z piątku na sobotę (11/12.02.2022) przyniesie znaczącą poprawę aury na zachodzie Polski. Z kolei na wschodzie i w centrum dalej będzie zalegać duże oraz całkowite zachmurzenie wraz z przelotnymi opadami mieszanymi.

Opady i chmury w godzinach nocnych

Spadki temperatury okażą się spore, ponieważ prognozujemy lekki mróz. Niemal wszędzie wyniosą one od -3oC do 0oC. W rejonach podgórskich mróz może dochodzić do nawet -10oC.

Temperatura minimalna w nocy

Sobota (12.02.2022) minie pod znakiem zdecydowanie lepszej pogody. Jeszcze rano na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie może popadać śnieg, ale potem już wszędzie będzie niemal bezchmurnie. Zachmurzenie co najwyżej okaże się gdzieniegdzie małe.

Zachmurzenie w sobotę, 12 lutego

Chwilowo również osłabnie wiatr i w pierwszej części dnia jedynie na wybrzeżu powieje do 40-50 km/h. Wieczorem jednak podmuchy o sile 40-60 km/h pojawią się na znacznej części kraju.

Temperatura maksymalna w sobotę

Temperatura wzrośnie do maksymalnie 1-3oC na wschodzie i w centrum oraz do 2-4oC na zachodzie Polski.

Noc z soboty na niedzielę (12/13.02.2022) również będzie niemal bezchmurna, choć wzmoże się wiatr. Miejscami na południu może powiać nawet 50-60 km/h.

Temperatura minimalna w nocy

Temperatura również tej nocy będzie dość niska, bo termometry wskażą od -2oC do 0oC w niemal całej Polsce. Znów w rejonach podgórskich będzie znacznie zimniej.

Niedziela (13.02.2022) okażę się kontynuacją pięknej i słonecznej pogody. Właściwie nigdzie nie będzie większego zachmurzenia. Wiatr wciąż będzie nieco uciążliwy, bo powieje na ogół w podmuchach 40-60 km/h.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 13 lutego

Temperatura w ten dzień wyniesie 3-5oC na wschodzie i północy oraz 4-7oC w pozostałej części kraju. Lokalnie na zachodzie bądź południu może być nieznacznie cieplej.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Możliwy upał, a potem silne burze i znaczne ochłodzenie

Sezon burzowy w naszym kraju stopniowo nabiera rozpędu, choć i tak względem poprzednich lat, burz jest mało. Jak się okazuje, już za kilka dni prawdopodobnie czeka nas kolejny incydent z silnymi zjawiskami …

Pogoda na czwartek. Spora ilość burz na południu i częściowo w centrum. Temperatura nawet do 23 stopni

Obecnie obszar kraju znajduje się w zasięgu układu wyżowego znad Bałtyku. Jednak już w ciągu nadchodzącej doby wyż będzie się stopniowo odsuwał na wschód, a na pogodę zacznie mieć wpływ ośrodek niżowy …

Pogoda. Najbliższe godziny z bardzo silnym wiatrem. Miejscami popada

W dniu dzisiejszym (sobota 21.05.2022) obszar kraju znajdzie się w chłodnym sektorze ośrodka niżowego, którego centrum znajdzie się nad Litwą. Napływać będzie chłodne powietrze polarne o cechach morskich. Dodatkowo dojdzie do zwiększenia …

Pogoda. Ciepła niedziela, miejscami wystąpi przelotny deszcz i burze

W ciągu nadchodzącej doby obszar kraju zacznie się dostawać pod wpływ ośrodka wyżowego znad Morza Północnego. Jednak nad Polską zaznaczy się jeszcze chłodny front atmosferyczny związany z niżem ulokowanym nad Morzem Barentsa. …