W weekend obszar kraju w dalszym ciągu będzie w zasięgu wspomnianego we wcześniejszych prognozach ośrodka niżowego. Jego centrum jutro w południe znajdzie się u wybrzeży Holandii.
Nad wschodnią częścią kraju zaznaczy się pofalowany front, na którym powstanie z zafalowania nieduży, lecz wydajny opadowo ośrodek niżowy.
Będzie on wędrował z południa na północ wzdłuż wschodniej granicy. W niedzielne południe znajdzie się on nad pograniczem Polski, Ukrainy i Białorusi. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.
Sobota (10.09.2022) rozpocznie się dominacją chmur praktycznie w całym kraju, rozpogodzenia tylko na Pomorzu Zachodnim.
W pasie od Małopolski przez Ziemię Łódzką i Kujawy po Pomorze Gdańskie dużo opadów, a lokalnie burze z ulewnym deszczem.
W czasie jednej burzy może spaść do 20 mm deszczu. Jednak możliwe jest utworzenie się układu training storms (nad danym punktem może przejść kilka burz jedna za drugą), co sprawi, że opady będą się kumulować, dodatkowo dojdą też opady pochodzenia nieburzowego.
W kolejnych godzinach przybędzie rozpogodzeń na zachodzie, a w innych regionach pochmurnie. W pasie od Małopolski po Pomorze Gdańskie mogą przechodzić kolejne burze z ulewnym deszczem.
Na tym obszarze burze zanikną późnym popołudniem/wieczorem.
Po południu kolejne zjawiska burzowe rozwiną się w regionach zachodnich.
W czasie ich trwania wystąpią intensywne opady deszczu do 10-15 mm oraz opady drobnego gradu. Wiatr w porywach będzie osiągał 50-60 km/h.
Natomiast nad południowo wschodnią część kraju nasunie się strefa ciągłych opadów o umiarkowanym i dużym natężeniu.
Na Podkarpaciu I Roztoczu okresami mogą mieć one charakter ulew. Do wieczora obejmą one swym zasięgiem Podkarpacie, Lubelszczyznę, Ziemię Świętokrzyską oraz południe Mazowsza.
Na termometrach zobaczymy 12-13oC na Suwalszczyźnie, 14-16oC w pasie od Podkarpacia po Wielkopolskę, 16-19oC na wschodzie, oraz w głębi północnego wschodu, 19-20oC na północy, a na zachodzie 20-21oC.
Wiatr słaby i umiarkowany, ze zmiennych kierunków. Na Podkarpaciu okresami nieco bardziej odczuwalny.
W nocy z soboty na niedzielę (10/11.09.2022) zachmurzenie duże i całkowite. Na wschodzie ciągłe opady deszczu o umiarkowanym natężeniu.
Natomiast w zachodniej części kraju zanikające przelotne opady deszczu oraz burze.
Zjawiska burzowe zanikną do północy. Opady mogą się miejscami utrzymać jeszcze w drugiej części nocy.
Temperatura minimalna od 6-8oC na krańcach południowych i 8-10oC na północnym wschodzie przez 10-12oC na północy oraz wschodzie do 12-13oC w większości regionów.
Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków. Na południowym wschodzie, a także w centrum okresami nieco silniejszy.
Przez całą sobotę na południowym wschodzie, południu, w centrum oraz częściowo na północy spadnie 20-40 mm, a miejscami 50-80.
W miejscach gdzie opady ciągłe nałożą się na burzowe, może spaść nawet 90-100 mm. Takie sumy opadowe mogą doprowadzić do podtopień, a w skrajnych przypadkach do powodzi błyskawicznych.
W niedzielę (11.09.2022) w większej części kraju zachmurzenie całkowite, więcej pogodnego nieba tylko na zachodzie i częściowo na północy.
Na wschodzie nadal ciągłe opady deszczu o zmiennym natężeniu.
Na zachodzie lokalnie rozwiną się przelotne opady deszczu oraz słabe burze z opadami deszczu do 10 mm, opadami drobnego gradu oraz wiatrem do 50 km/h.
Temperatura wzrośnie do 8-15oC na wschodzie, 16-18oC w większości regionów oraz 19-22oC na zachodzie. Powieje umiarkowany wiatr z sektora północnego. Na wschodzie okresami nieco silniejszy.
W okresie od niedzieli 00:00 UTC do poniedziałku 00:00 UTC na wschodzie oraz częściowo na południowym wschodzie spadnie 10-25 mm deszczu, a lokalnie 30-40 mm. Możliwe będą kolejne lokalne podtopienia.
Natomiast za cały weekend sumy opadowe wyniosą na wschodzie, południu oraz w centrum 30-70 mm, a lokalnie nawet do 100 mm.
O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w kolejnych prognozach. Zapraszamy do ich śledzenia, aby być na bieżąco.