Pogoda. Weekend z ociepleniem, w części kraju przybędzie chmur. Noce nadal ze sporymi przymrozkami

Przez ostatnie dni dominujący wpływ na pogodę w kraju miał układ wyżowy, który wędrował znad Wysp Brytyjskich nad wschodnią część kontynentu, gdzie znajduje się obecnie. Ściągał on powietrze polarne kontynentalne.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 12.03.2022, 12:00 UTC

W weekend natomiast układ ten zacznie powoli odsuwać się dalej na wschód. A znad Wysp Brytyjskich będzie stopniowo przybliżać ośrodek niżowy. Zacznie postępować adwekcja cieplejszego i bardziej wilgotnego powietrza polarnego o cechach morskich.

Sobota (12.03.2022) rozpocznie się dominacją słońca na niebie, tylko na wschodzie trochę niegroźnych chmur piętra wysokiego. Nigdzie nie będzie padać.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie na 12.03.2022, 12:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach w całym kraju przybędzie chmur piętra wysokiego, lecz mimo to nadal dominować będzie słońce i bez opadów.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 12.03.2022

Na termometrach zobaczymy 0-2oC w górach, 2-3oC na południowym wschodzie, 3-4oC na wschodzie, 4-5oC na południu, 5-6oC w centrum, 6-7oC na północy oraz 7-10oC na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków, tylko w Sudetach może być bardziej odczuwalny, tam porywy do 50-60 km/h.

Noc z soboty na niedzielę (12/13.03.2022) z dużym i całkowitym zachmurzeniem oraz lokalnymi słabymi opadami śniegu na wschodzie. W innych regionach bezchmurnie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 13.02.2022, 3:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od -8-(-7)oC w Karpatach przez -2-(-1)oC na południowym wschodzie do -1-0oC w większości regionów oraz 1-2oC nad morzem. Lokalnie w obniżeniach terenu przy pogodnym niebie może być nieco chłodniej. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 12/13.03.2022

W niedzielę (13.03.2022) dużo chmur na wschodzie, południowym wschodzie i częściowo w centrum, choć z czasem powinno przybywać rozpogodzeń. Na pozostałym obszarze kraju bezchmurnie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 13.03.2022, 10:00, źródło: mapy.meteo.pl

Wzdłuż wschodniej granicy lokalnie słabe przelotne opady śniegu, które z czasem będą zanikać i już w drugiej części dnia nigdzie nie będzie padać.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 13.03.2022

Na termometrach zobaczymy 0-1oC w Karpatach 4-6oC na wschodzie i południu, 7-8oC w centrum oraz nad morzem, 8-9oC na południowym zachodzie, a na zachodzie 9-11oC. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z południowego wschodu. Okresami nieco silniejszy będzie na zachodzie: porywy do 40 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Chłodno i deszczowo z lokalnymi burzami. Na początku czerwca szansa na ocieplenie

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny maj okaże się umiarkowany pod względem temperatury. Jak na razie na północnym wschodzie jest ona niższa od normy wieloletniej i już się to nie zmieni. Ponadto …

Prognoza długoterminowa. Ciąg dalszy ocieplenia. Miejscami wystąpią burze

Aktualnie w naszej części kontynenty panuje spokojna i wyżowa pogoda. Co prawda, w kolejnych dniach punktowo pojawiać się będą komórki burzowe, to jednak zachmurzenie z reguły okaże się znikome, a temperatura dość …

Pogoda. W najbliższych godzinach czekają nas opady deszczu i burze. Gdzie wystąpią?

Chwilowo po przejściu niżu atmosferycznego, z którym związane były wcześniejsze burze nad naszym krajem stacjonował wyż, który przyniósł sporo słońca. Zgodnie z prognozami w najbliższych dniach nad Polskę nadejdą kolejne niże, a …

Pogoda. Majówka z umiarkowanymi temperaturami, miejscami przelotny deszcz i burze

Przez większą część długiego majowego weekendu obszar kraju znajdował się będzie w zasięgu wału wyżowego rozciągającego się znad Atlantyku po wschodnią część kontynentu. Dopiero we wtorek (03.05.2022) może zaznaczyć się wpływ niżu …