Pogoda. Weekend z ociepleniem, w części kraju przybędzie chmur. Noce nadal ze sporymi przymrozkami

Przez ostatnie dni dominujący wpływ na pogodę w kraju miał układ wyżowy, który wędrował znad Wysp Brytyjskich nad wschodnią część kontynentu, gdzie znajduje się obecnie. Ściągał on powietrze polarne kontynentalne.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 12.03.2022, 12:00 UTC

W weekend natomiast układ ten zacznie powoli odsuwać się dalej na wschód. A znad Wysp Brytyjskich będzie stopniowo przybliżać ośrodek niżowy. Zacznie postępować adwekcja cieplejszego i bardziej wilgotnego powietrza polarnego o cechach morskich.

Sobota (12.03.2022) rozpocznie się dominacją słońca na niebie, tylko na wschodzie trochę niegroźnych chmur piętra wysokiego. Nigdzie nie będzie padać.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie na 12.03.2022, 12:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach w całym kraju przybędzie chmur piętra wysokiego, lecz mimo to nadal dominować będzie słońce i bez opadów.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 12.03.2022

Na termometrach zobaczymy 0-2oC w górach, 2-3oC na południowym wschodzie, 3-4oC na wschodzie, 4-5oC na południu, 5-6oC w centrum, 6-7oC na północy oraz 7-10oC na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków, tylko w Sudetach może być bardziej odczuwalny, tam porywy do 50-60 km/h.

Noc z soboty na niedzielę (12/13.03.2022) z dużym i całkowitym zachmurzeniem oraz lokalnymi słabymi opadami śniegu na wschodzie. W innych regionach bezchmurnie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 13.02.2022, 3:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od -8-(-7)oC w Karpatach przez -2-(-1)oC na południowym wschodzie do -1-0oC w większości regionów oraz 1-2oC nad morzem. Lokalnie w obniżeniach terenu przy pogodnym niebie może być nieco chłodniej. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 12/13.03.2022

W niedzielę (13.03.2022) dużo chmur na wschodzie, południowym wschodzie i częściowo w centrum, choć z czasem powinno przybywać rozpogodzeń. Na pozostałym obszarze kraju bezchmurnie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 13.03.2022, 10:00, źródło: mapy.meteo.pl

Wzdłuż wschodniej granicy lokalnie słabe przelotne opady śniegu, które z czasem będą zanikać i już w drugiej części dnia nigdzie nie będzie padać.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 13.03.2022

Na termometrach zobaczymy 0-1oC w Karpatach 4-6oC na wschodzie i południu, 7-8oC w centrum oraz nad morzem, 8-9oC na południowym zachodzie, a na zachodzie 9-11oC. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z południowego wschodu. Okresami nieco silniejszy będzie na zachodzie: porywy do 40 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend. Miejscami opady różnego rodzaju

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, który będzie się przemieszczał znad Alp nad południowe regiony Polski. W sobotę na zachodzie zaznaczy się zanikający front okluzji. Zarówno w pierwszy, jak …

Prognoza pogody na tydzień 07-13.11.2022. Dość wysokie temperatury i zmienne zachmurzenie

Po ciepłym początku listopada z w miarę stabilną pogodą w nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda i dość wysokie temperatury. Poniedziałek (07.11.2022) rozpocznie się dominacją chmur. W zachodniej, południowej oraz wschodniej części …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …