Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu.

Weekend większych bez zamian w pogodzie nie przyniesie. Polska znajdować się będzie na skaju wału wyżowego rozciągającego się nad północną i wschodnią Europą. Dodatkowo zaznaczy się wpływ niedużego ośrodka niżowego znad Południowego Bałtyku.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 19.11.2022

W pierwszy dzień weekendu napływać będzie z północy przez Niemcy powietrze arktyczne, natomiast w niedzielę z południowego zachodu zacznie postępować adwekcja łagodniejszego powietrza polarnego o cechach morskich.

Sobota (19.11.2022) rozpocznie się zachmurzeniem dużym i całkowitym, z lokalnymi większymi rozpogodzeniami. Na południu, wschodzie, północy i częściowo w centrum przelotne opady śniegu.

Na północy będą one miały charakter śnieżyc, lokalnie w połączeniu z wyładowaniami atmosferycznymi. Nad samym morzem okresami opady deszczu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 19.11.2022, 9:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach na przeważającym obszarze kraju przybędzie rozpogodzeń, tylko na północy dominować będą chmury. Na wschodzie przelotne opady śniegu, a na północy śnieżyce, które nad morzem miejscami będą połączone z burzami.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 19.11.2022, 15:00 źródło: mapy.meteo.pl

Na termometrach zobaczymy -4-(-3)oC na krańcach północno wschodnich, -2-(-1)oC na północy, -1-0oC w większości regionów oraz 0-1oC na zachodzie. Wiatr słaby, ze zmiennych kierunków. Bardziej odczuwalny będzie nad morzem, tam porywy do 40-50 km/h.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 19.11.2022

Noc z soboty na niedzielę (19/20.11.2022) większej części kraju z przewagą pogodnego nieba, więcej chmur na północy północnym zachodzie. Lokalnie na wschodzie i południu słabe przelotne opady śniegu. Więcej opadów śniegu na północnym zachodzie i częściowo na północy. Nad morzem opady mieszane.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 20.11.2022, 00:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od -9-(-8)oC na krańcach południowo zachodnich oraz -9-(-7)oC na Suwalszczyźnie oraz -6-(-5)oC w głębi północnego wchodu przez -5-(-4)oC w większości regionów do -3-(-2)oC na zachodzie i -3-(-1)oC na południowym wschodzie.

Wiał będzie słaby wiatr ze zmiennych kierunków, tylko nad morzem porywy do 40-50 km/h.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 19/20.11.2022

W niedzielę (20.11.2022) w prawie całym kraju zachmurzenie duże i całkowite, tylko w pasie od południowego zachodu po centrum dużo pogodnego nieba.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 20.11.2022, 12:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na wschodzie i południowym wschodzie słabe przelotne opady śniegu. Najwięcej opadów śniegu nadal na północy. Nad morzem śnieżyce, okresowo przechodzące w deszcz, tutaj też lokalnie może zagrzmieć.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 20.11.2022

Temperatura wzrośnie do -3-(-2)oC na północnym wschodzie, -2-0oC na północy, 0-1oC w większości regionów, 1-2oC na zachodzie i 2-3oC na krańcach południowych.

Wiatr słaby i umiarkowany z sektora południowego, mocniej powieje nad morzem, tam porywy do 50-70 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Prognoza pogody na tydzień 31.10-06.11.2022. Nadchodzi ochłodzenie i więcej opadów deszczu

Po wyjątkowo ciepłym końcu października na początku listopada czekają nas zmiany w pogodzie. Wyraźnie się ochłodzi, lecz opadów nadal będzie niewiele. Dopiero końcówka nowego tygodnia przyniesie częstsze opady deszczu w naszym kraju. …

Nadchodzi znaczne pogorszenie pogody. Deszcz spadnie prawie wszędzie

W ostatnich dniach tygodnia pogodę w kraju będzie kształtował pofalowany front związany z ośrodkiem niżowym wędrującym nad północną częścią kontynentu. Zarówno za frontem, jak i przed nim napływać będzie zasobne w wilgoć …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …