Pogoda. Weekend ze zróżnicowaną temperaturą, miejscami przelotny deszcz i burze

W sobotę czeka nas krótka przerwa w panowaniu wyżowej aur.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 08.10.2022, 12:00 UTC

Nad krajem przemieszczać się będzie zatoka niżowa i mało aktywny chłodny front związany z wielocentrycznym niżem z ośrodkami nad Morzem Barentsa oraz Morzem Norweskim.

Już w nocy z soboty na niedzielę Polska dostanie się w zasięg ośrodka wyżowego wędrującego znad Atlantyku nad Wschodnią Europę. W niedzielę jego centrum znajdzie się nad Śląskiem.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 09.10.2022, 12:00 UTC

W sobotę napływać będzie ciepłe powietrze polarne o cechach morskich. Natomiast w drugi dzień weekendu po wschodniej stronie wspomnianego wyżu przejściowo napłynie chłodniejsze powietrze tego samego pochodzenia.

Sobota (08.10.2022) przywita nas dominacją chmur, tylko na południowym wschodzie więcej pogodnego nieba.

Lokalnie możliwe są mgły, które szybko zanikną.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 08.10.2022, 8:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach już wszędzie zachmurzenie duże i całkowite. Na zachodzie i północy sporo przelotnych opadów deszczu.

Miejscami przelotnie popadać może także na południowym zachodzie, a także w centrum. Wieczorem nad morzem oraz na północnym zachodzie słabe burze.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 08.10.2022, 18:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura wzrośnie do 15-17oC na północy i północnym zachodzie, 17-18oC na zachodzie oraz północnym wschodzie, 18-19oC w głębi kraju, a na południu i południowym wschodzie do 19-21oC.

Wiatr umiarkowany, z południowego zachodu, skręcający na zachodni.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 08.10.2022

W nocy z soboty na niedzielę (08/09.10.2022) zachmurzenie duże i całkowite malejące do umiarkowanego, tylko na wschodzie, zachodzie oraz północy przez całą noc dużo chmur. Rano na zachodzie i północnym zachodzie mgły.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 09.10.2022, 00:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na terenie całego kraju przelotne opady deszczu, lokalnie intensywne. Nad morzem początkowo zanikające burze.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 08/09.10.2022

Na termometrach zobaczymy 5-6oC na zachodzie, 6-8oC w większości regionów, 8-9oC na wschodzie oraz 9-12oC na południowym wschodzie i nad morzem.

Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr z sektora zachodniego. Nieco bardziej odczuwalny będzie nad morzem, tam porywy do 40-50 km/h.

Niedziela (09.10.2022) z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, tylko rano więcej chmur.

Rano na wschodzie i północnym wschodzie zanikające przelotne opady deszczu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 09.10.2022, 12:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura maksymalna od 8-11oC na krańcach południowych, 12-13oC nad morzem, a także na Podlasiu i wschodzie przez 13-14oC w większości regionów do 14-15oC na Pomorzu Gdańskim, Kujawach zachodzie i południowym wschodzie.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 09.10.2022

Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków, nieco mocniej będzie wiać nad morzem, tam porywy do 40-60 km/h. Po południu wiatr będzie słabł.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Ciepły koniec tygodnia. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu i mgły

W piątek obszar kraju znajdzie się na skraju rozległego ośrodka wyżowego rozciągającego się od Hiszpanii po Morze Czarne i Ukrainę. Natomiast w sobotę i niedzielę nad Polską zaznaczy się pofalowany front związany …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Nadchodzi znaczne pogorszenie pogody. Deszcz spadnie prawie wszędzie

W ostatnich dniach tygodnia pogodę w kraju będzie kształtował pofalowany front związany z ośrodkiem niżowym wędrującym nad północną częścią kontynentu. Zarówno za frontem, jak i przed nim napływać będzie zasobne w wilgoć …

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …