Pogoda. Wtorek z ulewnymi opadami deszczu i burzami na południowym wschodzie kraju

Obecnie pogodę w kraju kształtuje wielocentryczny ośrodek niżowy z centrami nad Morzem Norweskim i Skandynawią. Nad Polską przebiega pofalowany front z nim związany.

W dniu jutrzejszym większych zmian w pogodzie nie będzie. Dodatkowo nad pograniczem Rumunii i Węgier na pofalowanym froncie rozwinie się kolejny ośrodek niżowy.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 05.07.2022, 12:00 UTC

Przed frontem nad południowym wschodem zalegać będzie powietrze zwrotnikowe, natomiast do pozostałych regionów postępować będzie adwekcja powietrza polarnego o cechach morskich.

Wtorek (05.07.2022) rozpocznie się przewagą chmur na niebie, większe rozpogodzenia na zachodzie, północy oraz na krańcach południowo wschodnich.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 05.07.2022, 6:00, źródło: mapy.meteo.pl

W Małopolsce, na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie ciągłe opady o umiarkowanym i dużym natężeniu. W strefę opadów mogą być wbudowane burze z ulewnym deszczem. Przelotne opady deszczu wystąpią na Górnym Śląsku, a także na północnym wschodzie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 05.07.2022, 11:00, źródło: mapy.meteo.pl

W kolejnych godzinach zachmurzenie duże i całkowite na południu, wschodzie oraz częściowo w centrum. W pasie od Małopolski i Górnego Śląska po południe Ziemi Łódzkiej i Mazowsza, a także południowy zachód Lubelszczyzny ciągłe opady deszczu.

Nadal w strefę tą mogą być wbudowane burze, dodatkowo rozwój burz możliwy jest także na jej zachodnich obrzeżach. W czasie ich przechodzenia głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 05.07.2022, 14:00, źródło: mapy.meteo.pl

Kolejne burze mogą formować się nad Podkarpaciem, południową Lubelszczyzną, a zwłaszcza nad Bieszczadami. Będę one miały formę izolowanych komórek, które dość szybko będą się organizować w większy układ.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 05.07.2022, 17:00, źródło: mapy.meteo.pl

Możliwe jest także wystąpienie superkomórek. Istnieje jednak możliwość, że do rozwoju burz dojdzie już poza granicami kraju. W tych regionach w czasie burz wystąpią ulewne opady deszczu, opady gradu do 2-3 cm. Wiatr w porywach będzie osiągał 60-80 km/h.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 05.07.2022

Temperatura wzrośnie do 16-20oC w pasie od Małopolski i Górnego Śląska po południe Mazowsza, 18-21oC nad morzem, 21-25oC na wschodzie i północy, 25-26oC w centrum, 26-29oC na południowym zachodzie, a także na Podkarpaciu. Na krańcach południowo wschodnich 30-31oC. Wiatr umiarkowany, ze zmiennych kierunków.

Noc z wtorku na środę (05/06.07.2022) z dominacją chmur. Nad regionami południowo wschodnimi i częściowo wschodnimi będzie przechodzić kolejna strefa ciągłych opadów o umiarkowanym i dużym natężeniu, na krańcach południowo wschodnich burze z ulewnym deszczem.

Prognozowana przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 06.07.2022, 1:00, źródło: mapy.meteo.pl

W innych regionach kraju, a zwłaszcza na zachodzie wystąpią natomiast przelotne opady deszczu o umiarkowanym natężeniu.

Prognozowana przez model ECMWF suma opadów do 06.07.2022, 4:00

Sumy opadowe za wtorek i noc mogą wynieść na południu, południowym wschodzie i częściowo na wschodzie 20-40 mm, a miejscami nawet 60 mm. Możliwe są więc lokalne podtopienia, zwłaszcza w obniżeniach terenu.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 05/06.07.2022

W nocy temperatura minimalna wyniesie od 12-13oC na północy oraz na Lubelszczyźnie i Ziemi Świętokrzyskiej do 14-15oC na pozostałym obszarze kraju.

Chłodniej będzie w Tatrach tam około 10oC. Utrzyma się umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …