Poniedziałek z silnymi burzami. Możliwe trąby powietrzne i gradobicia

Na pograniczu Rumunii, Serbii i Węgier rozwinął się ośrodek niżowy, w jego rejonie następuje intensywny rozwój burz, które mogą zorganizować się w mezoskalowy system konwekcyjny (MCS). Niż wraz z burzami powinien wkroczyć do południowo wschodniej części kraju w drugiej połowie nocy. W ciepłym sektorze występować mogą intensywne opady pochodzenia burzowego (możliwy MCS), natomiast w chłodnym sektorze (Śląsk i częściowo Wielkopolska) występować mogą intensywne ciągłe opady deszczu. Do jutrzejszego popołudnia w chłodnym sektorze morze spaść 15-20 mm, lokalnie (głównie na obszarach górskich) do 30 mm.

Jutro w ciągu dnia ośrodek niżowy będzie wędrował nad wschodnimi regionami, po jego wschodniej stronie następowała będzie dynamiczna adwekcja zwrotnikowej masy powietrza. W masie tej w środowisku dużych prędkościowych (DLS 24-30 m/s, LLS 10-14 m/s) i kierunkowych uskoków wiatru (SRH3  do 270 m/s2, SRH1 do około 130 m/s2) oraz przy zwiększonym przepływie powietrza (do 17 m/s) dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do  około 2000 J/kg i więcej (lokalnie około 2500 J/kg). Wodność atmosfery wyniesie około 40 mm. Pojawią się też warstwy suchego powietrza. W takich warunkach możliwy będzie rozwój superkomórek burzowych z ulewnym deszczem do 40 mm, opadami gradu do 3-5 cm, lokalnie być może do około 6 cm, silnymi i niszczącymi porywami wiatru do około 100 km/h, a być może miejscami silniejszymi (w przypadku wystąpienia downburst’ów). Nie da się wykluczyć także rozwoju linii szkwału w czasie jej przechodzenia zagrożenie ze strony wiatru będzie największe. Burze możliwe będą przez cały dzień, lecz najkorzystniejsze warunki stopniowo będą się przesuwać na północ. Burze będą wędrować z południa i południowego wschodu na północ. W ciepłym sektorze (południowy wschód kraju) temperatura wzrośnie do 28-30 st. Najchłodniej będzie w strefie ciągłych opadów deszczu w pasie od Górnego Śląska przez środkową Wielkopolskę po Pomorze Gdańskie. Na zachodzie i północnym zachodzie temperatura wzrośnie do 23-24 st. W regionach wschodnich  i południowych może powiać dość silny wiatr w porywach do 40 km/h, a na krańcach wschodnich do 60 km/h. Mocniej może wiać w czasie burz. Powieje ze zmiennych kierunków.

W nocy burze możliwe będą na wschodzie i północnym wschodzie i stopniowo będą się odsuwać na wschód i północny wschód. W całym kraju możliwe są zanikające opady deszczu. Zachmurzenie będzie małe i umiarkowane okresami duże. Temperatura minimalna wyniesie 13-14 st., na krańcach zachodnich 15-16 st. Powieje słaby i umiarkowany południowo zachodni wiatr.

We wtorek możliwe będą kolejne burze, na krańcach południowo wschodnich mogą być gwałtowne. Więcej na informacji na ten temat podamy w kolejnej prognozie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …