Potężna wichura z burzami śnieżnymi przeszła nad Polską. W wielu miejscach są zniszczenia

Zgodnie z naszymi prognozami obszar kraju dostał się w zasięg głębokiego wielocentrycznego ośrodka niżowego znad północno wschodniej części kontynentu. Nad Polską przeszedł chłodny front z nim związany.

Rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą z 17.01.2022, 11:00 UTC

Na czele chłodnego frontu rozwinęła się rozległa liniowa formacja konwekcyjna niosąca szkwał. Jej przejściu towarzyszyła duża, zwłaszcza jak na styczeń duża aktywność elektryczna, a także intensywne opady deszczu, śniegu, krupy i drobnego gradu. Okresami opady śniegu miały postać śnieżyc.

Wyładowania zarejestrowane nad Polską w dniu 17.01.2022

Jednak największe zagrożenie stanowił wiatr dochodzący do 80-90 km/h, a na wybrzeżu lokalnie przekraczający 100 km: na stacji pomiarowej Rozewie zanotowano poryw 120 km/h.

Powyżej 100 km/h wiało też w górach, na Śnieżce do 149 km/h. Jej przejściu towarzyszył również gwałtowany spadek temperatury z wartości dodatnich na ujemne powodujący zamarzanie wilgotnej nawierzchni dróg. Formacja ta przemierzyła cały kraj od morza aż po góry w zaledwie 9 godzin.

Skutki burzy w Jedlińsku, powiat Radomski

W całym kraju wichura spowodowała liczne szkody. Do godziny 15:00 straż pożarna interweniowała 4752 razy. Najwięcej zgłoszeń było w Województwach: Mazowieckim 1090, Łódzkim 757, Wielkopolskim 475.

W innych województwach: Zachodniopomorskim 471, Kujawsko Pomorskim 402, Pomorskim 364 oraz w Warmińsko Mazurskim 230.spadł konar. Dwoje ludzi zostało poszkodowanych również w Toruniu. Jedna osoba została poszkodowana w wyniku przewrócenia się drzewa na samochód którym się przemieszczała. Kolejna osoba została uderzona spadającą dachówką.

Skutki burzy w Radomiu

Wielu odbiorców nie miało dostaw energii elektrycznej. Według danych z godziny 13 bez prądu 321 791 odbiorców na terenie całego kraju. Najwięcej w województwach: Łódzkim- 148 663, Mazowieckim- 60 000, Wielkopolskim- 34 385, Świętokrzyskim- 17 500, Podlaskim 9 197, Zachodniopomorskim 8 600, Dolnośląskim- 8 426.

W kolejnych godzinach wiatr będzie słabł, choć jeszcze w nocy lokalnie mogą zdarzyć się silniejsze porywy. mogące stanowić zagrożenie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

W piątek i w sobotę przejdą dwa fronty burzowe. Burze przyniosą silny wiatr i grad. Gdzie wystąpią?

Już od dłuższego czasu w okolicach 20 maja prognozowane było dość groźne załamanie w pogodzie ze względu na przejście frontu chłodnego po wcześniejszym solidnym ociepleniu. Do tej pory niewiadome było czy ów …

Prognoza na weekend. Czeka nas słoneczna i ciepła aura. Gdzie może popadać?

Aktualnie w naszym kraju ma miejsce ochłodzenie, które nie okazuje się zbyt znaczne. Temperatura na przeważającym obszarze oscyluje w granicach 18-21oC, a niebo nie jest bardzo zachmurzone. Lokalnie jednak pojawiają się opady …

Sezon tornad nabiera rozpędu. W Oklahomie przeszła bardzo silna trąba powietrzna

Sezon burzowy w naszym kraju powoli nabiera rozpędu, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych już od dawna występują niszczycielskie burze. Choć tegoroczny sezon tornad nie jest nadzwyczaj intensywny, to zdarzają się groźne incydenty …

Prognoza pogody na tydzień 02-08.05.2022. Dość wysokie temperatury i coraz więcej burz

Tegoroczny weekend majowy mija pod znakiem bardzo słonecznej oraz dość ciepłej aury. Jak się okazuje, również pierwszy tydzień tego miesiąca przyniesie ładną pogodę, choć gdzieniegdzie pojawią się zjawiska burzowe. Ponadto temperatura w …