Potężna wichura z burzami śnieżnymi przeszła nad Polską. W wielu miejscach są zniszczenia

Zgodnie z naszymi prognozami obszar kraju dostał się w zasięg głębokiego wielocentrycznego ośrodka niżowego znad północno wschodniej części kontynentu. Nad Polską przeszedł chłodny front z nim związany.

Rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą z 17.01.2022, 11:00 UTC

Na czele chłodnego frontu rozwinęła się rozległa liniowa formacja konwekcyjna niosąca szkwał. Jej przejściu towarzyszyła duża, zwłaszcza jak na styczeń duża aktywność elektryczna, a także intensywne opady deszczu, śniegu, krupy i drobnego gradu. Okresami opady śniegu miały postać śnieżyc.

Wyładowania zarejestrowane nad Polską w dniu 17.01.2022

Jednak największe zagrożenie stanowił wiatr dochodzący do 80-90 km/h, a na wybrzeżu lokalnie przekraczający 100 km: na stacji pomiarowej Rozewie zanotowano poryw 120 km/h.

Powyżej 100 km/h wiało też w górach, na Śnieżce do 149 km/h. Jej przejściu towarzyszył również gwałtowany spadek temperatury z wartości dodatnich na ujemne powodujący zamarzanie wilgotnej nawierzchni dróg. Formacja ta przemierzyła cały kraj od morza aż po góry w zaledwie 9 godzin.

Skutki burzy w Jedlińsku, powiat Radomski

W całym kraju wichura spowodowała liczne szkody. Do godziny 15:00 straż pożarna interweniowała 4752 razy. Najwięcej zgłoszeń było w Województwach: Mazowieckim 1090, Łódzkim 757, Wielkopolskim 475.

W innych województwach: Zachodniopomorskim 471, Kujawsko Pomorskim 402, Pomorskim 364 oraz w Warmińsko Mazurskim 230.spadł konar. Dwoje ludzi zostało poszkodowanych również w Toruniu. Jedna osoba została poszkodowana w wyniku przewrócenia się drzewa na samochód którym się przemieszczała. Kolejna osoba została uderzona spadającą dachówką.

Skutki burzy w Radomiu

Wielu odbiorców nie miało dostaw energii elektrycznej. Według danych z godziny 13 bez prądu 321 791 odbiorców na terenie całego kraju. Najwięcej w województwach: Łódzkim- 148 663, Mazowieckim- 60 000, Wielkopolskim- 34 385, Świętokrzyskim- 17 500, Podlaskim 9 197, Zachodniopomorskim 8 600, Dolnośląskim- 8 426.

W kolejnych godzinach wiatr będzie słabł, choć jeszcze w nocy lokalnie mogą zdarzyć się silniejsze porywy. mogące stanowić zagrożenie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Ciepły koniec tygodnia. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu i mgły

W piątek obszar kraju znajdzie się na skraju rozległego ośrodka wyżowego rozciągającego się od Hiszpanii po Morze Czarne i Ukrainę. Natomiast w sobotę i niedzielę nad Polską zaznaczy się pofalowany front związany …

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend. Miejscami opady różnego rodzaju

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, który będzie się przemieszczał znad Alp nad południowe regiony Polski. W sobotę na zachodzie zaznaczy się zanikający front okluzji. Zarówno w pierwszy, jak …

Nadchodzi znaczne pogorszenie pogody. Deszcz spadnie prawie wszędzie

W ostatnich dniach tygodnia pogodę w kraju będzie kształtował pofalowany front związany z ośrodkiem niżowym wędrującym nad północną częścią kontynentu. Zarówno za frontem, jak i przed nim napływać będzie zasobne w wilgoć …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …