Pożary traw szaleją w Polsce. Niestety pojawiły się ofiary śmiertelne

Bardzo sucha pogoda, choć jest przyjemna to jednak po dłuższym okresie niesie za sobą spore zagrożenia. Nie tylko jest to susza, ale także wynikające z niej pożary. Aktualnie panuje najwyższy w skali stopień zagrożenia pożarem.

Brak opisu.
Obecne zagrożenie pożarowe. Źródło: Instytut Badawczy Leśnictwa

Niestety w takiej sytuacji niektórzy postanowili wypalać trawy, a wówczas nietrudno o rozprzestrzenienie się ognia i powstania niekontrolowanego pożaru.

Jak donosi rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, w ostatni weekend zanotowano ponad 3 tysięcy pożarów w naszym kraju. Najwięcej z nich miało miejsce w województwie mazowieckim. Niestety na ich skutek zginęły 3 osoby.

Ponadto warto zaznaczyć, że pożary negatywnie wpływają na środowisko. Wypalanie traw jak czasem mylnie się sądzi nie użyźnia gleby, a efekt jest wręcz odwrotny. Na nagraniach i zdjęciach można ujrzeć sporych rozmiarów pozostałości po spaleniu traw, co świadczy o dość dużej rozległości pożarów.

Brak opisu.
Pożar traw w Radomiu

Jak się okazuje, najbliższe kilka dni w dalszym ciągu będą suche, bez żadnych opadów deszczu. Dopiero w piątek (25.03.2022) bardzo słabo i bardzo punktowo może gdzieniegdzie pokropić, tak samo w sobotę (26.03.2022).

Jednak na wyraźną poprawę sytuacji, a więc solidniejsze opady musimy poczekać na przełom marca i kwietnia.

Przykładowe wyliczenie opadów na wtorek, 29 marca

Na szczęście ogniska pożarów są kontrolowane i systematycznie gaszone, więc sytuacja nie powinna być zła patrząc na nadchodzącą wilgotniejszą pogodę.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 07-13.11.2022. Dość wysokie temperatury i zmienne zachmurzenie

Po ciepłym początku listopada z w miarę stabilną pogodą w nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda i dość wysokie temperatury. Poniedziałek (07.11.2022) rozpocznie się dominacją chmur. W zachodniej, południowej oraz wschodniej części …

Pogoda. Ciepły koniec tygodnia. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu i mgły

W piątek obszar kraju znajdzie się na skraju rozległego ośrodka wyżowego rozciągającego się od Hiszpanii po Morze Czarne i Ukrainę. Natomiast w sobotę i niedzielę nad Polską zaznaczy się pofalowany front związany …

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …