Pożary traw szaleją w Polsce. Niestety pojawiły się ofiary śmiertelne

dominik kiss j7wXfhojXtk unsplash dominik kiss j7wXfhojXtk unsplash

Bardzo sucha pogoda, choć jest przyjemna to jednak po dłuższym okresie niesie za sobą spore zagrożenia. Nie tylko jest to susza, ale także wynikające z niej pożary. Aktualnie panuje najwyższy w skali stopień zagrożenia pożarem.

Brak opisu.
Obecne zagrożenie pożarowe. Źródło: Instytut Badawczy Leśnictwa

Niestety w takiej sytuacji niektórzy postanowili wypalać trawy, a wówczas nietrudno o rozprzestrzenienie się ognia i powstania niekontrolowanego pożaru.

Jak donosi rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, w ostatni weekend zanotowano ponad 3 tysięcy pożarów w naszym kraju. Najwięcej z nich miało miejsce w województwie mazowieckim. Niestety na ich skutek zginęły 3 osoby.

Ponadto warto zaznaczyć, że pożary negatywnie wpływają na środowisko. Wypalanie traw jak czasem mylnie się sądzi nie użyźnia gleby, a efekt jest wręcz odwrotny. Na nagraniach i zdjęciach można ujrzeć sporych rozmiarów pozostałości po spaleniu traw, co świadczy o dość dużej rozległości pożarów.

Brak opisu.
Pożar traw w Radomiu

Jak się okazuje, najbliższe kilka dni w dalszym ciągu będą suche, bez żadnych opadów deszczu. Dopiero w piątek (25.03.2022) bardzo słabo i bardzo punktowo może gdzieniegdzie pokropić, tak samo w sobotę (26.03.2022).

Jednak na wyraźną poprawę sytuacji, a więc solidniejsze opady musimy poczekać na przełom marca i kwietnia.

image 129
Przykładowe wyliczenie opadów na wtorek, 29 marca

Na szczęście ogniska pożarów są kontrolowane i systematycznie gaszone, więc sytuacja nie powinna być zła patrząc na nadchodzącą wilgotniejszą pogodę.