Pożary traw szaleją w Polsce. Niestety pojawiły się ofiary śmiertelne

Bardzo sucha pogoda, choć jest przyjemna to jednak po dłuższym okresie niesie za sobą spore zagrożenia. Nie tylko jest to susza, ale także wynikające z niej pożary. Aktualnie panuje najwyższy w skali stopień zagrożenia pożarem.

Brak opisu.
Obecne zagrożenie pożarowe. Źródło: Instytut Badawczy Leśnictwa

Niestety w takiej sytuacji niektórzy postanowili wypalać trawy, a wówczas nietrudno o rozprzestrzenienie się ognia i powstania niekontrolowanego pożaru.

Jak donosi rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, w ostatni weekend zanotowano ponad 3 tysięcy pożarów w naszym kraju. Najwięcej z nich miało miejsce w województwie mazowieckim. Niestety na ich skutek zginęły 3 osoby.

Ponadto warto zaznaczyć, że pożary negatywnie wpływają na środowisko. Wypalanie traw jak czasem mylnie się sądzi nie użyźnia gleby, a efekt jest wręcz odwrotny. Na nagraniach i zdjęciach można ujrzeć sporych rozmiarów pozostałości po spaleniu traw, co świadczy o dość dużej rozległości pożarów.

Brak opisu.
Pożar traw w Radomiu

Jak się okazuje, najbliższe kilka dni w dalszym ciągu będą suche, bez żadnych opadów deszczu. Dopiero w piątek (25.03.2022) bardzo słabo i bardzo punktowo może gdzieniegdzie pokropić, tak samo w sobotę (26.03.2022).

Jednak na wyraźną poprawę sytuacji, a więc solidniejsze opady musimy poczekać na przełom marca i kwietnia.

Przykładowe wyliczenie opadów na wtorek, 29 marca

Na szczęście ogniska pożarów są kontrolowane i systematycznie gaszone, więc sytuacja nie powinna być zła patrząc na nadchodzącą wilgotniejszą pogodę.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Tornada znów uderzają w USA. Potężna superkomórka burzowa przeszła nad Andover

Sezon tornad w Stanach Zjednoczonych w tym roku póki co nie jest bardzo gwałtowny, choć w ostatnich dniach doszło do groźnych incydentów za sprawą trąb powietrznych i gwałtownych burz. Najwięcej z nich …

Prognoza pogody na tydzień 23-29.05.2022. Dość niskie temperatury i sporo opadów deszczu

W nowym tygodniu czeka nas zupełnie odmienna pogoda niż w ostatnim czasie. Władze w pogodzie przejmą ośrodki niżowe, które sprowadzać będą częste opady deszczu. Miejscami wystąpić mogą burze. Temperatury natomiast będą co …

Prognoza pogody na tydzień 16-22.05.2022. Szybko zmieniająca się temperatura. Możliwe silne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zróżnicowana pogoda. Rozpocznie się on umiarkowanie ciepło, a szczególnie zimne będą noce, kiedy to przy gruncie w części regionów możliwe będą przymrozki. Kulminacja ochłodzenia nastąpi w środę. …

Prognoza pogody na tydzień 09-15.05.2022. Przed nami silne ocieplenie i gwałtowne burze

Nowy tydzień przyniesie zróżnicowaną aurą. Będą zarówno dni słoneczne, jak i deszczowe, chłodne oraz ciepłe, a lokalnie może być gorąco. W najbliższych dniach będzie dużo słońca i ciepło, jednak już końcówka tygodnia …