Pożary traw szaleją w Polsce. Niestety pojawiły się ofiary śmiertelne

Bardzo sucha pogoda, choć jest przyjemna to jednak po dłuższym okresie niesie za sobą spore zagrożenia. Nie tylko jest to susza, ale także wynikające z niej pożary. Aktualnie panuje najwyższy w skali stopień zagrożenia pożarem.

Brak opisu.
Obecne zagrożenie pożarowe. Źródło: Instytut Badawczy Leśnictwa

Niestety w takiej sytuacji niektórzy postanowili wypalać trawy, a wówczas nietrudno o rozprzestrzenienie się ognia i powstania niekontrolowanego pożaru.

Jak donosi rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, w ostatni weekend zanotowano ponad 3 tysięcy pożarów w naszym kraju. Najwięcej z nich miało miejsce w województwie mazowieckim. Niestety na ich skutek zginęły 3 osoby.

Ponadto warto zaznaczyć, że pożary negatywnie wpływają na środowisko. Wypalanie traw jak czasem mylnie się sądzi nie użyźnia gleby, a efekt jest wręcz odwrotny. Na nagraniach i zdjęciach można ujrzeć sporych rozmiarów pozostałości po spaleniu traw, co świadczy o dość dużej rozległości pożarów.

Brak opisu.
Pożar traw w Radomiu

Jak się okazuje, najbliższe kilka dni w dalszym ciągu będą suche, bez żadnych opadów deszczu. Dopiero w piątek (25.03.2022) bardzo słabo i bardzo punktowo może gdzieniegdzie pokropić, tak samo w sobotę (26.03.2022).

Jednak na wyraźną poprawę sytuacji, a więc solidniejsze opady musimy poczekać na przełom marca i kwietnia.

Przykładowe wyliczenie opadów na wtorek, 29 marca

Na szczęście ogniska pożarów są kontrolowane i systematycznie gaszone, więc sytuacja nie powinna być zła patrząc na nadchodzącą wilgotniejszą pogodę.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Prognoza pogody na tydzień 27.02-05.03.2023. Chłodne noce i niewiele opadów

W nadchodzącym tygodniu czeka nas przedwiosenna aura z temperaturą wahającą się między 0-5oC oraz opadami różnego rodzaju, których nie będzie ich dużo. Nieco cieplej zrobi się dopiero w drugiej połowie tygodnia. Poniedziałek …

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …