Prognoza 16 dniowa: Coraz zimniej i sporo opadów

Niedawno mieliśmy do czynienia z piękną i słoneczną pogodą. Temperatura przekraczała w wielu miejscach 20ºC, a lokalnie nawet ponad 25ºC, co jak na drugą połowę października jest imponujące. Tak wysokie wartości pojawiły się za sprawą wyżu, który przemieszczał się od Morza Śródziemnego na północny wschód w rejon Europy Wschodniej. Ściągał on cieplejsze masy powietrza z południa. Teraz Polska znajduje się pod działaniem układów niżowych przemieszczających się z Oceanu Atlantyckiego, tak więc zamiast bezchmurnego nieba mamy pogodę frontową, a więc zachmurzenie wraz z opadami. Jak z kolei będzie wyglądała pogoda w najbliższych kilkunastu dniach? Czy możemy liczyć na kolejny cieplejszy okres w pogodzie?

W środę (25.10.2017) praktycznie wszędzie zachmurzenie całkowite, tylko na zachodzie, północnym zachodzie i w Małopolsce możliwe są rozpogodzenia. Na zachodzie, północny, w centrum oraz częściowo na wschodzie możliwe są ciągłe opady deszczu (na zachodzie do południa, a na wschodzie po południu). Na krańcach północno wschodnich wieczorem możliwe są punktowo opady deszczu ze śniegiem. Rano na południu możliwe są mgły. Temperatura maksymalna od 3-4 st. na Suwalszczyźnie i 5-7 st. na pozostałym obszarze północno wschodniej części kraju przez 7-8 st. na wschodzie i 11-12 st. na południu oraz 12-13 st. w centrum do 14-15 st. na północy, 16-17 st. na zachodzie i 17-18 st. na południowym zachodzie. Powieje umiarkowany okresami dość silny wiatr z sektora południowego. Silnie wiać będzie nad morzem. Na południowym zachodzie, zachodzie oraz w centrum powieje w porywach do 40-50 km/h, na północy do 50-60 km/h, a nad morzem do 70-80 km/h.

Czwartek (26.10.2017) wszędzie z zachmurzeniem dużym. Wieczorem na północy możliwe są przelotne opady deszczu. W górach możliwe są mgły. Temperatura maksymalna od 10-11 st. na północy i częściowo na wschodzie przez 12-13 st. w centrum do 13-14 st. na zachodzie i 14-15 st. na południu. Wiał będzie umiarkowany wiatr z zachodu, mocniej chwilami powieje na wschodzie i północy: do 40-50 km/h. Nad morzem w porywach do 70 km/h.

Koniec tygodnia (27-29.10) chłodniejszy i z dużą ilością chmur. Będzie też trochę opadów, zwłaszcza w niedzielę. W weekend może silnie wiać. W piątek 10-11 st., tylko na zachodzie do 12 st. Sobota z temperaturą od 7-8 st. na północnym wschodzie i krańcach południowych do 9-10 st. na pozostałym obszarze kraju. W niedzielę od 6-8 st. na północy do 8-9 st. na pozostałym obszarze kraju.

Początek kolejnego tygodnia (30.10-01.11.2017) przyniesie dużo chmur, a początkowo (poniedziałek) sporo opadów deszczu, na południu i miejscami na zachodzie możliwe także opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Będzie się stopniowo ocieplać. W poniedziałek od 4-5 st. na przeważającym obszarze kraju do 6-7 st. na zachodzie i 7-10 st. na północnym wschodzie. Wtorek z temperaturą od 2-5 st. w Małopolsce i na Podkarpaciu przez 6-7 st. w centrum do 9-10 st. na zachodzie. Pierwszy dzień listopada z temperaturą maksymalną od 7-8 st. na zachodzie i północnym wschodzie do 10-12 st. na południowym zachodzie.

Pierwsza dekada listopada z dużą ilością chmur i opadów deszczu, a miejscami (głównie nocami) możliwe opady deszczu ze śniegiem. Początkowo cieplej, potem znowu chłodniej. Kolejne ocieplenie pod koniec dekady na południowym wschodzie. Temperatury oscylować będą w granicach 5-9 st. Jak wyżej wspominaliśmy cieplej zrobi się w ostatni dzień dekady na południowym wschodzie: do 12-15 st.

 

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Pogoda na tydzień 20-26.02.2023. Ciepło, wietrznie i deszczowo. Ochłodzenie możliwe w weekend

W nadchodzącym tygodniu dominować będą ośrodki niżowe, które przyniosą dość wysokie temperatury, ale też częste opady, głównie deszczu oraz silny wiatr. Poniedziałek (20.02.2023) rozpocznie się dominacją chmur. Większe rozpogodzenia tylko na południowym …

Prognoza pogody na tydzień 27.02-05.03.2023. Chłodne noce i niewiele opadów

W nadchodzącym tygodniu czeka nas przedwiosenna aura z temperaturą wahającą się między 0-5oC oraz opadami różnego rodzaju, których nie będzie ich dużo. Nieco cieplej zrobi się dopiero w drugiej połowie tygodnia. Poniedziałek …