Prognoza 16 dniowa: Czy w końcu doczekamy się białych świąt?

Z początkiem tygodnia przyszło nie tylko ocieplenie, lecz także bardzo silny wiatr, w wielu miejscach południowej części kraju osiągający blisko 100 km/h, lokalnie tę prędkość znacznie przekraczały: Bielsko Biała 137 km/h, Kasprowy Wierch 148 km/h, Hala Gąsienicowa 154 km/h Niestety w nadchodzących godzinach znowu przybierze na sile. Więcej na ten temat oraz o tym, co czeka nas w najbliższym czasie dowiedzą się państwo poniżej.

Noc z poniedziałku na wtorek (11/12.12.2017)

W nocy zachmurzenie duże i umiarkowane na południu, południowym wschodzie oraz w centrum, a w innych regionach duże i całkowite. Na zachodzie i częściowo na północy możliwe są opady deszczu. Temperatura minimalna od 4-5 st. na zachodzie i północy przez 6-7 st. na wschodzie i 8-9 st. w centrum do 10-11 st. na południu. Będzie wiał umiarkowany okresami dość silny wiatr z sektora południowego w porywach do 30-40 km/h, w centrum do 40-50 km/h. Bardzo silnie wiać będzie na południu: do 60-80 km/h, na terenach podgórskich 90-110 km/h (lokalnie możliwe silniejsze porywy), w górach do około 125 km/h, w wyższych partiach gór do 130 km/h, a w szczytowych partiach Tatr mogą znacznie przekraczać 145 km/h.

Drugi dzień tygodnia (12.12.2017) z zachmurzeniem umiarkowanym okresami dużym na południu i w centrum, a na pozostałym obszarze kraju z dużym i całkowitym. Na południu i w rejonie Zalewu Szczecińskiego możliwe są przelotne opady deszczu, a w Sudetach i Tatrach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 4-5 st. na północnym zachodzie i 5-6 st. na zachodzie przez 7-8 st. na południowym zachodzie i północnym wschodzie oraz 8-9 st. w centrum do 11-12 st. na południowym wschodzie. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny południowo zachodni wiatr w porywach do 40-50 km/h na wschodzie, 50-60 km/h w centrum i na północy, na zachodzie do 60-70 km/h, nad morzem do 70-90 km/h, w górach do 115 km/h, w szczytowych Partiach Tatr do 150 km/h. Po południu wiatr będzie słabł.

W środę (13.12.2017) zachmurzenie umiarkowane na południu, a w innych regionach kraju duże i umiarkowane. Miejscami na północy możliwe są słabe opady śniegu. Intensywne ciągłe opady śniegu i deszczu ze śniegiem możliwe są w Bieszczadach. Temperatura maksymalna od 1-2 st. na północy do 3-4 st. na pozostałym obszarze kraju.  Powieje umiarkowany wiatr z sektora południowego, mocniej może chwilami powiać na zachodzie i północy do 30-40 km/h, a nad morzem do 50-60 km/h.

Czwartek, piątek i weekend z aurą typową dla pogranicza jesieni i zimy. Będzie sporo chmur, trochę opadów różnego rodzaju, może też wiać dość silny wiatr, a temperatura na poziomie od 1-2 st. na północy do 5 st. na południu.

Początek kolejnego tygodnia (18-20.12.2017) chłodniejszy, będzie też trochę opadów śniegu. Temperatura przeważnie w pobliżu 0 st., tylko w środę -2-(-1) st.

Druga połowa tygodnia (21-24.12.2017) z dużą ilością opadów różnego rodzaju i z zróżnicowaną temperaturą. W czwartek z temperaturą od -4-(-3) st. na wschodzie i południu do -2-(-1) st. na pozostałym obszarze kraju, w piątek od -5 st. na północnym wschodzie przez -4-(-3) st. na przeważającym obszarze kraju do -2-(-1) st. na zachodzie. W sobotę od -5 st. na północnym wschodzie przez -1-0 st. w centrum do 1-2 st. na zachodzie i południu. W Wigilię natomiast od -2-(-1) st. na wschodzie przez 1-2 st. w centrum do 5 st. na zachodzie.

W dniach 25-27.12 mniej opadów i nadal ze zróżnicowaną temperaturą. Pierwszy dzień świat z temperaturą od 1-2 st. na przeważającym obszarze kraju do 3-4 st. na południowym zachodzie, w Drugi Dzień Świąt od -2-(-1) st. na wschodzie przez 1-2 st. w centrum do 3-4 st. na zachodzie. W dniu 27 grudnia od -4-(-3) st. na północnym wschodzie przez -2-(-1) st. w centrum do 0-1 st. na południu i zachodzie.

Należy mieć jednak na uwadze, że prognozy mogą się jeszcze zmienić.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na piątek, 23 lipca. Przelotny deszcz wystąpi lokalnie. Temperatura do 26 stopni

Piątek nie przyniesie większych zmian w pogodzie względem ostatnich dniach. Temperatura nieznacznie wzrośnie. Kraj pozostanie w zasięgu układu wysokiego ciśnienia z zachodniej Europy. Napływać ma nadal ciepła masa powietrza polarno morskiego. W …

Upały i nawałnice szaleją nad Polską. Kiedy można spodziewać się uspokojenia pogody?

Od dłuższego czasu panująca pogoda w Polsce praktycznie wcale nie zmienia się. Jest gorąco, upalnie a do tego przechodzą silne burze z gradem i porywistym wiatrem. Czy w kolejnych dniach pogoda uspokoi …

Pogoda na weekend. Dużo przelotnego deszczu i burz na wschodzie. Możliwe następne podtopienia

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek niżowy z centrum nad pograniczem Ukrainy I Białorusi. Napływać będzie chłodna i wilgotna masa powietrza polarnego o cechach morskich. Cieplejsza masa powietrza tego samego …

Już ponad 100 ofiar powodzi w Niemczech i Belgii. Zobacz przerażające nagrania

Silne burze, które przyniosły nawalne opady deszczu spowodowały w Niemczech oraz Belgii powodzie, które dokonały wielu zniszczeń i niestety spowodowały śmierć wielu ludzi. To największa powódź w tych rejonach od wielu lat. …