Prognoza 16 dniowa: Czy w końcu doczekamy się białych świąt?

Z początkiem tygodnia przyszło nie tylko ocieplenie, lecz także bardzo silny wiatr, w wielu miejscach południowej części kraju osiągający blisko 100 km/h, lokalnie tę prędkość znacznie przekraczały: Bielsko Biała 137 km/h, Kasprowy Wierch 148 km/h, Hala Gąsienicowa 154 km/h Niestety w nadchodzących godzinach znowu przybierze na sile. Więcej na ten temat oraz o tym, co czeka nas w najbliższym czasie dowiedzą się państwo poniżej.

Noc z poniedziałku na wtorek (11/12.12.2017)

W nocy zachmurzenie duże i umiarkowane na południu, południowym wschodzie oraz w centrum, a w innych regionach duże i całkowite. Na zachodzie i częściowo na północy możliwe są opady deszczu. Temperatura minimalna od 4-5 st. na zachodzie i północy przez 6-7 st. na wschodzie i 8-9 st. w centrum do 10-11 st. na południu. Będzie wiał umiarkowany okresami dość silny wiatr z sektora południowego w porywach do 30-40 km/h, w centrum do 40-50 km/h. Bardzo silnie wiać będzie na południu: do 60-80 km/h, na terenach podgórskich 90-110 km/h (lokalnie możliwe silniejsze porywy), w górach do około 125 km/h, w wyższych partiach gór do 130 km/h, a w szczytowych partiach Tatr mogą znacznie przekraczać 145 km/h.

Drugi dzień tygodnia (12.12.2017) z zachmurzeniem umiarkowanym okresami dużym na południu i w centrum, a na pozostałym obszarze kraju z dużym i całkowitym. Na południu i w rejonie Zalewu Szczecińskiego możliwe są przelotne opady deszczu, a w Sudetach i Tatrach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 4-5 st. na północnym zachodzie i 5-6 st. na zachodzie przez 7-8 st. na południowym zachodzie i północnym wschodzie oraz 8-9 st. w centrum do 11-12 st. na południowym wschodzie. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny południowo zachodni wiatr w porywach do 40-50 km/h na wschodzie, 50-60 km/h w centrum i na północy, na zachodzie do 60-70 km/h, nad morzem do 70-90 km/h, w górach do 115 km/h, w szczytowych Partiach Tatr do 150 km/h. Po południu wiatr będzie słabł.

W środę (13.12.2017) zachmurzenie umiarkowane na południu, a w innych regionach kraju duże i umiarkowane. Miejscami na północy możliwe są słabe opady śniegu. Intensywne ciągłe opady śniegu i deszczu ze śniegiem możliwe są w Bieszczadach. Temperatura maksymalna od 1-2 st. na północy do 3-4 st. na pozostałym obszarze kraju.  Powieje umiarkowany wiatr z sektora południowego, mocniej może chwilami powiać na zachodzie i północy do 30-40 km/h, a nad morzem do 50-60 km/h.

Czwartek, piątek i weekend z aurą typową dla pogranicza jesieni i zimy. Będzie sporo chmur, trochę opadów różnego rodzaju, może też wiać dość silny wiatr, a temperatura na poziomie od 1-2 st. na północy do 5 st. na południu.

Początek kolejnego tygodnia (18-20.12.2017) chłodniejszy, będzie też trochę opadów śniegu. Temperatura przeważnie w pobliżu 0 st., tylko w środę -2-(-1) st.

Druga połowa tygodnia (21-24.12.2017) z dużą ilością opadów różnego rodzaju i z zróżnicowaną temperaturą. W czwartek z temperaturą od -4-(-3) st. na wschodzie i południu do -2-(-1) st. na pozostałym obszarze kraju, w piątek od -5 st. na północnym wschodzie przez -4-(-3) st. na przeważającym obszarze kraju do -2-(-1) st. na zachodzie. W sobotę od -5 st. na północnym wschodzie przez -1-0 st. w centrum do 1-2 st. na zachodzie i południu. W Wigilię natomiast od -2-(-1) st. na wschodzie przez 1-2 st. w centrum do 5 st. na zachodzie.

W dniach 25-27.12 mniej opadów i nadal ze zróżnicowaną temperaturą. Pierwszy dzień świat z temperaturą od 1-2 st. na przeważającym obszarze kraju do 3-4 st. na południowym zachodzie, w Drugi Dzień Świąt od -2-(-1) st. na wschodzie przez 1-2 st. w centrum do 3-4 st. na zachodzie. W dniu 27 grudnia od -4-(-3) st. na północnym wschodzie przez -2-(-1) st. w centrum do 0-1 st. na południu i zachodzie.

Należy mieć jednak na uwadze, że prognozy mogą się jeszcze zmienić.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Weekend majowy z dość zmienną i ciepłą pogodą. Kiedy będzie najcieplej i najsłoneczniej?

Obecnie dość znaczny wpływ w pogodzie w naszym kraju mają wyże baryczne, które znajdują się między innymi nad Morzem Północnym oraz nad Bałtykiem. Zagwarantują one bardziej słoneczną oraz cieplejszą aurę w najbliższych …

Sezon tornad nabiera rozpędu. W Oklahomie przeszła bardzo silna trąba powietrzna

Sezon burzowy w naszym kraju powoli nabiera rozpędu, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych już od dawna występują niszczycielskie burze. Choć tegoroczny sezon tornad nie jest nadzwyczaj intensywny, to zdarzają się groźne incydenty …

Pogoda. Po przejściu frontu z burzami ochłodzi się. W piątek zagrzmieć może jeszcze na południu kraju

W końcu temperatura w naszym kraju znacznie wzrosła. Po raz pierwszy w roku przekracza ona 25oC, więc mamy do czynienia z gorącą pogodą. Niestety taki stan rzeczy zakończy się już dzisiaj na …

Prognoza długoterminowa. Chłodno i deszczowo z lokalnymi burzami. Na początku czerwca szansa na ocieplenie

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny maj okaże się umiarkowany pod względem temperatury. Jak na razie na północnym wschodzie jest ona niższa od normy wieloletniej i już się to nie zmieni. Ponadto …