Prognoza 16 dniowa: Druga połowa lipca z możliwą falą upałów!

vincent camacho 245462 vincent camacho 245462

Za nami pierwszy tydzień lipca. Temperatura w tym okresie oscylowała zazwyczaj w granicach 20-25 stopni   Nie brakowało jednak dni słonecznych oraz przelotnych opadów i groźnych burz. Jak będzie wyglądać dalsza część lipca? Czy w końcu do Polski zawitają długo wyczekiwane głównie przez wczasowiczów upały ? Zapraszamy do naszej najnowszej prognozy 16-dniowej.

Pierwszy dzień nowego tygodnia (10.07) przyniesie na przeważającym obszarze Polski gorącą,upalną i burzową pogodę. Temperatura wzrośnie na południu,południowym wschodzie/zachodzie oraz częściowo w centrum do 30*C, lokalnie 32*C w cieniu. W pozostałej części kraju od 25*C (głównie północ) do około 27/29*C. Na największa ilość słońca mogą liczyć mieszkańcy regionów północnych i północno wschodnich. Poza tym wszędzie umiarkowane zachmurzenie oraz możliwe popołudniowe i wieczorne dość silne burze (głównie południe,zachód i centrum Polski) z ulewnym deszczem,gradem i niszczycielskim wiatrem.

Wtorek gorący, jednak dalej z możliwymi burzami. Na południu Polski będzie znów najcieplej, około 28*C. W pozostałej części kraju ok. 27*/25*C. Najchłodniej na północy i nad morzem do 23*C. Dominować będzie zachmurzenie z przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi burzami. Większe rozpogodzenia nadejdą od południa wieczorem.

W środę najcieplej będzie na południu,wschodzie i w centrum. Tam około 25/28*C. Na zachodzie i północy około 21/24*C. Ponownie spodziewane są liczne przelotne opady deszczu oraz miejscami burze. Zachmurzenie umiarkowane, najwięcej chwil ze słońcem powinno pojawić się na północy.

Czwartek już chłodniejszy. Tym razem najcieplej na zachodzie lecz tylko około 23*C. W pozostałej części kraju od 19*C do 22*C. Najwięcej pogodnego nieba na północy oraz na zachodzie. Na południu, w centrum oraz na wschodzie możliwe przelotne opady deszczu.

W piątek na obszarze naszego kraju temperatura wszędzie podobna. Będzie od 21*C na północy do 24 stopni na południu Możliwe będą przelotne opady deszczu głównie na zachodzie oraz w centrum. Zachmurzenie wszędzie dość duże jednak z licznymi przejaśnieniami.

Początek weekendu z niezbyt korzystną pogodą. Temperatura w dalszym ciągu w okolicach maksymalnie 22/23*C na przeważającym obszarze w kraju. Na niebie również spore zachmurzenie oraz liczne przelotne opady deszczu. Najwięcej chwil ze słońcem na północy i zachodzie. Niedziela ładniejsza i cieplejsza – do 25/26*C na południu i wschodzie. Chłodniej w centrum, na zachodzie oraz na północy. Na niebie dominacja słońca wraz z przejściowym zachmurzeniem. Wszędzie raczej bez opadów.

Nowy tydzień (17.07) rozpocznie się w naszym kraju gorąco. Temperatura osiągnie nawet 26/28*C. W kraju poza małym i umiarkowanym zachmurzeniem mogą pojawić się jednak przelotne opady i burze. Najwięcej słońca na północy i wschodzie.

Wtorek jeszcze cieplejszy, wręcz miejscami upalny. Może być od 24*C na północy do 30*C na w centrum i na południu. W wielu miejscach spokojnie i słonecznie jednak możliwe będą lokalne groźne burze, szczególnie na zachodzie.

Środa już na przeważającym obszarze naszego kraju może przynieść temperaturę przekraczającą 30*C! Najcieplej będzie na południu, na zachodzie oraz w centrum tam nawet do 32/33*C. Na północy i wschodzie od 27 do 30*C. Upalnej aurze mogą towarzyszyć lokalne burze, jednak na ogół wszędzie małe zachmurzenie.

W czwartek wstępnie w całym kraju upał. Temperatura w cieniu w najcieplejszym momencie dnia lokalnie może przekroczyć 32/35*C. Tak jak w środę poza bardzo wysokimi temperaturami mogą lokalnie przejść gwałtowne burze. Kontynuacja takiej pogody również w piątek. Przez cały dzień wiele słońca i temperatury przekraczające +30/32*C. Wieczorem i w nocy jednak niestety najprawdopodobniej będzie bardzo burzowo.

W weekend fala upałów nie będzie chciała odpuścić. Temperatury w ciągu dnia będą w całym kraju przekraczać 30*C i zbliżać się nawet do +36*C. I w sobotę i w niedziele na niebie totalna dominacja słońca jednak z możliwymi silnymi burzami, głównie wieczorem i w nocy. Upalne masy powietrza opuszczą nasz kraj częściowo w poniedziałek oraz we wtorek. Wtedy też spodziewane są najgwałtowniejsze burze oraz najwyższa temperatura przekraczająca nawet 35 stopni.

Podsumowując, druga połowa lipca w naszym kraju najprawdopodobniej przyniesie fale upałów sięgających nawet 35*C w cieniu. Warto w tym czasie zaplanować sobie wakacje,nie przebywać długo na słońcu i być gotowym na bardzo silne burze. Wcześniej do tego okresu pogoda będzie w miarę stabilna z przelotnymi opadami deszczu i burzami jednak z temperaturą dochodzącą do około 24/28*C.