Prognoza 16 dniowa: Niewiele opadów i zróżnicowana temperatura

W ostatnim czasie do Polska była w zasięgu ośrodków niżowych, które ściągały ciepłe powietrze. Jednak w pole baryczne nad Europą uległo przebudowie, a mianowicie nad północno zachodnią i centralną częścią kontynentu rozbudował się ośrodek wyżowy blokując wędrówkę niżów atlantyckich nad północną Europą. Ośrodek wyżowy zaczął też ściągać, chłodniejsze powietrze, minionej nocy w wielu miejscach kraju zanotowano znaczne spadki temperatury. Również niższa była temperatura maksymalna. A co czeka nas w najbliższym czasie? Czy ochłodzenie się utrzyma?

We wtorek (09.01.2018) ośrodek wyżowy przemieści się nad wschodnią Europę i ponownie napłynie nieco cieplejsze powietrze. Sporo chmur będzie na północnym wschodzie i początkowo na północy i wschodzie, na pozostałym obszarze kraju więcej słońca. Lokalnie na północnym wschodzie możliwe są słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1-2 st. na północnym wschodzie i 2-3 st. na wschodzie przez 3-4 st. na północy i w centrum do 4-5 st. na zachodzie i północnym zachodzie i 6-7 st. na południowym zachodzie (na krańcach południowo zachodnich do 10 st.). Powieje umiarkowany, a okresami dość silny południowo wschodni wiatr w porywach do 30-40 km/h, na zachodzie do 50-55 km/h, mocniej może powiać u podnóża Sudetów do 70-90 km/h, a w szczytowych partiach do 110 km/h.

Środa (10.01.2018) z dużą ilością chmur, niewielkie rozpogodzenia możliwe są na wschodzie, południu i w centrum. Na zachodzie możliwe są mgły, które lokalnie mogą się utrzymywać przez cały dzień. Na południowym zachodzie i w centrum mogą się pojawić przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 1-2 st. na północnym wschodzie i częściowo na północy oraz 3-4 st. na wschodzie i na północnym zachodzie przez 4-5 st. w centrum do 6-7 st. na południu i 7-8 st. na południowym zachodzie. Wiał będzie słaby i umiarkowany południowo wschodni wiatr.

W drugiej połowie tygodnia (11-14.01.2018) kraj zostanie podzielony na dość ciepłe południe i wyraźniej chłodniejszy północy wschód. Padać będzie niewiele. W czwartek od 1-2 st. na północy i północnym wschodzie przez 3-4 st. w centrum do 6-7 st. na południowym zachodzie. W piątek od -1-1 st. na północnym wschodzie do 2-4 st. na pozostałym obszarze kraju. Sobota z temperaturą maksymalną od -3-(-1) st. na północnym wschodzie przez 1-2 st. w centrum do 3-5 st. na południu, a w niedzielę od -3-(-1) st. na północnym wschodzie przez -1-1 st. w centrum do 3-5 st. na południu.

Początek kolejnego tygodnia (15-17.01.2018) cieplejszy i z większą ilością opadów. W poniedziałek od -3-(-1) st. na północnym wschodzie przez 1-3 st. w centrum do 4 st. na południu. We wtorek od -1-0 st. na północnym wschodzie 2-4 st. na przeważającym obszarze kraju do 5-6 st. na południu, a w środę natomiast od 1-2 st. na północnym wschodzie i na północy do 3-4 st. na pozostałym obszarze kraju.

Koniec drugiej dekady stycznia (18-20.01.2018) z dużą ilością opadów i temperaturą od około 0 st. na północnym wschodzie do 2-4 st. na przeważającym obszarze kraju. Cieplej tylko w ostatni dzień dekady na południowym zachodzie: 6-7 st.

Początek trzeciej dekady stycznia (21-24.01.2018) ponownie cieplejszy. Będzie też sporo opadów, głównie deszczu. Temperatury będą się wahać w granicach 2-6st.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na niedzielę. Nieduże ocieplenie, do 27 stopni. Na wschodzie wciąż burzowo

Lipiec zaczął się dość ciepłą, ale raczej rześką aurą. Temperatura do tej pory nie była zbyt wysoka ani zbyt niska oraz pojawiło się więcej chmur, choć i tak mieliśmy dość sporo chwil …

Prognoza pogody na tydzień 12-18.07.2021

Po chwilowym ochłodzeniu w nowym tygodniu czekają nas znowu upały i kolejne silne burze, które mogą występować w różnych regionach kraju. W poniedziałek (12.07.2021) rano dużo chmur na południu, zachodzie oraz w …

Czym są wiry pyłowe? Czy potrafią być niebezpieczne? To zjawisko przypomina trąby powietrzne

Tornada od zawsze budzą największe zainteresowanie, jeśli chodzi o najbardziej groźne zjawiska atmosferyczne. Piękne i śmiertelnie niebezpieczna nie tylko obserwowane są w Stanach Zjednoczonych na tzw. Alei Tornad, ale również niejednokrotnie co …

Prognoza burz na sobotę 10.07.2021 i noc 10/11.07.2021

W sobotę burze możliwe będą wzdłuż wschodnich województw. Będą dużo słabsze niż w dwa ostatnie dni, a także mniej liczne ze względu na gorsze warunki kinematyczne i termodynamiczne. Obszar objęty możliwością wystąpienia …