Prognoza 16 dniowa: Niewiele opadów i zróżnicowana temperatura

W ostatnim czasie do Polska była w zasięgu ośrodków niżowych, które ściągały ciepłe powietrze. Jednak w pole baryczne nad Europą uległo przebudowie, a mianowicie nad północno zachodnią i centralną częścią kontynentu rozbudował się ośrodek wyżowy blokując wędrówkę niżów atlantyckich nad północną Europą. Ośrodek wyżowy zaczął też ściągać, chłodniejsze powietrze, minionej nocy w wielu miejscach kraju zanotowano znaczne spadki temperatury. Również niższa była temperatura maksymalna. A co czeka nas w najbliższym czasie? Czy ochłodzenie się utrzyma?

We wtorek (09.01.2018) ośrodek wyżowy przemieści się nad wschodnią Europę i ponownie napłynie nieco cieplejsze powietrze. Sporo chmur będzie na północnym wschodzie i początkowo na północy i wschodzie, na pozostałym obszarze kraju więcej słońca. Lokalnie na północnym wschodzie możliwe są słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1-2 st. na północnym wschodzie i 2-3 st. na wschodzie przez 3-4 st. na północy i w centrum do 4-5 st. na zachodzie i północnym zachodzie i 6-7 st. na południowym zachodzie (na krańcach południowo zachodnich do 10 st.). Powieje umiarkowany, a okresami dość silny południowo wschodni wiatr w porywach do 30-40 km/h, na zachodzie do 50-55 km/h, mocniej może powiać u podnóża Sudetów do 70-90 km/h, a w szczytowych partiach do 110 km/h.

Środa (10.01.2018) z dużą ilością chmur, niewielkie rozpogodzenia możliwe są na wschodzie, południu i w centrum. Na zachodzie możliwe są mgły, które lokalnie mogą się utrzymywać przez cały dzień. Na południowym zachodzie i w centrum mogą się pojawić przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 1-2 st. na północnym wschodzie i częściowo na północy oraz 3-4 st. na wschodzie i na północnym zachodzie przez 4-5 st. w centrum do 6-7 st. na południu i 7-8 st. na południowym zachodzie. Wiał będzie słaby i umiarkowany południowo wschodni wiatr.

W drugiej połowie tygodnia (11-14.01.2018) kraj zostanie podzielony na dość ciepłe południe i wyraźniej chłodniejszy północy wschód. Padać będzie niewiele. W czwartek od 1-2 st. na północy i północnym wschodzie przez 3-4 st. w centrum do 6-7 st. na południowym zachodzie. W piątek od -1-1 st. na północnym wschodzie do 2-4 st. na pozostałym obszarze kraju. Sobota z temperaturą maksymalną od -3-(-1) st. na północnym wschodzie przez 1-2 st. w centrum do 3-5 st. na południu, a w niedzielę od -3-(-1) st. na północnym wschodzie przez -1-1 st. w centrum do 3-5 st. na południu.

Początek kolejnego tygodnia (15-17.01.2018) cieplejszy i z większą ilością opadów. W poniedziałek od -3-(-1) st. na północnym wschodzie przez 1-3 st. w centrum do 4 st. na południu. We wtorek od -1-0 st. na północnym wschodzie 2-4 st. na przeważającym obszarze kraju do 5-6 st. na południu, a w środę natomiast od 1-2 st. na północnym wschodzie i na północy do 3-4 st. na pozostałym obszarze kraju.

Koniec drugiej dekady stycznia (18-20.01.2018) z dużą ilością opadów i temperaturą od około 0 st. na północnym wschodzie do 2-4 st. na przeważającym obszarze kraju. Cieplej tylko w ostatni dzień dekady na południowym zachodzie: 6-7 st.

Początek trzeciej dekady stycznia (21-24.01.2018) ponownie cieplejszy. Będzie też sporo opadów, głównie deszczu. Temperatury będą się wahać w granicach 2-6st.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 02-08.05.2022. Dość wysokie temperatury i coraz więcej burz

Tegoroczny weekend majowy mija pod znakiem bardzo słonecznej oraz dość ciepłej aury. Jak się okazuje, również pierwszy tydzień tego miesiąca przyniesie ładną pogodę, choć gdzieniegdzie pojawią się zjawiska burzowe. Ponadto temperatura w …

Prognoza pogody na tydzień 23-29.05.2022. Dość niskie temperatury i sporo opadów deszczu

W nowym tygodniu czeka nas zupełnie odmienna pogoda niż w ostatnim czasie. Władze w pogodzie przejmą ośrodki niżowe, które sprowadzać będą częste opady deszczu. Miejscami wystąpić mogą burze. Temperatury natomiast będą co …

W piątek i w sobotę przejdą dwa fronty burzowe. Burze przyniosą silny wiatr i grad. Gdzie wystąpią?

Już od dłuższego czasu w okolicach 20 maja prognozowane było dość groźne załamanie w pogodzie ze względu na przejście frontu chłodnego po wcześniejszym solidnym ociepleniu. Do tej pory niewiadome było czy ów …

Prognoza na weekend. Po przejściu burz czeka nas chłodna i dość deszczowa pogoda

Jak już wcześniej wspominaliśmy w nocy z piątku na sobotę (20/21.05.2022) nad naszym krajem przejdzie niż baryczny wraz z frontami, który przyniesie groźne zjawiska burzowe. W weekend ów niż będzie w dalszym …