Prognoza 16 dniowa: Niewiele opadów i zróżnicowana temperatura

W ostatnim czasie do Polska była w zasięgu ośrodków niżowych, które ściągały ciepłe powietrze. Jednak w pole baryczne nad Europą uległo przebudowie, a mianowicie nad północno zachodnią i centralną częścią kontynentu rozbudował się ośrodek wyżowy blokując wędrówkę niżów atlantyckich nad północną Europą. Ośrodek wyżowy zaczął też ściągać, chłodniejsze powietrze, minionej nocy w wielu miejscach kraju zanotowano znaczne spadki temperatury. Również niższa była temperatura maksymalna. A co czeka nas w najbliższym czasie? Czy ochłodzenie się utrzyma?

We wtorek (09.01.2018) ośrodek wyżowy przemieści się nad wschodnią Europę i ponownie napłynie nieco cieplejsze powietrze. Sporo chmur będzie na północnym wschodzie i początkowo na północy i wschodzie, na pozostałym obszarze kraju więcej słońca. Lokalnie na północnym wschodzie możliwe są słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1-2 st. na północnym wschodzie i 2-3 st. na wschodzie przez 3-4 st. na północy i w centrum do 4-5 st. na zachodzie i północnym zachodzie i 6-7 st. na południowym zachodzie (na krańcach południowo zachodnich do 10 st.). Powieje umiarkowany, a okresami dość silny południowo wschodni wiatr w porywach do 30-40 km/h, na zachodzie do 50-55 km/h, mocniej może powiać u podnóża Sudetów do 70-90 km/h, a w szczytowych partiach do 110 km/h.

Środa (10.01.2018) z dużą ilością chmur, niewielkie rozpogodzenia możliwe są na wschodzie, południu i w centrum. Na zachodzie możliwe są mgły, które lokalnie mogą się utrzymywać przez cały dzień. Na południowym zachodzie i w centrum mogą się pojawić przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 1-2 st. na północnym wschodzie i częściowo na północy oraz 3-4 st. na wschodzie i na północnym zachodzie przez 4-5 st. w centrum do 6-7 st. na południu i 7-8 st. na południowym zachodzie. Wiał będzie słaby i umiarkowany południowo wschodni wiatr.

W drugiej połowie tygodnia (11-14.01.2018) kraj zostanie podzielony na dość ciepłe południe i wyraźniej chłodniejszy północy wschód. Padać będzie niewiele. W czwartek od 1-2 st. na północy i północnym wschodzie przez 3-4 st. w centrum do 6-7 st. na południowym zachodzie. W piątek od -1-1 st. na północnym wschodzie do 2-4 st. na pozostałym obszarze kraju. Sobota z temperaturą maksymalną od -3-(-1) st. na północnym wschodzie przez 1-2 st. w centrum do 3-5 st. na południu, a w niedzielę od -3-(-1) st. na północnym wschodzie przez -1-1 st. w centrum do 3-5 st. na południu.

Początek kolejnego tygodnia (15-17.01.2018) cieplejszy i z większą ilością opadów. W poniedziałek od -3-(-1) st. na północnym wschodzie przez 1-3 st. w centrum do 4 st. na południu. We wtorek od -1-0 st. na północnym wschodzie 2-4 st. na przeważającym obszarze kraju do 5-6 st. na południu, a w środę natomiast od 1-2 st. na północnym wschodzie i na północy do 3-4 st. na pozostałym obszarze kraju.

Koniec drugiej dekady stycznia (18-20.01.2018) z dużą ilością opadów i temperaturą od około 0 st. na północnym wschodzie do 2-4 st. na przeważającym obszarze kraju. Cieplej tylko w ostatni dzień dekady na południowym zachodzie: 6-7 st.

Początek trzeciej dekady stycznia (21-24.01.2018) ponownie cieplejszy. Będzie też sporo opadów, głównie deszczu. Temperatury będą się wahać w granicach 2-6st.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na piątek i sobotę. Będzie ciepło. Przelotny deszcz i burze tylko lokalnie

Dziś i jutro pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, znad Łotwy i Estonii. Napływać będzie powietrze polarne o cechach kontynentalnych. W piątek (12.05.2023) dużo słońca i tylko miejscami, zwłaszcza na południu …

Pogoda na tydzień 22-28.05.2023. Zmienna temperatura. Lokalnie przelotny deszcz i burze

Po ciepłym weekendzie z lokalnymi opadami deszczu i burzami w nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda z wahaniami temperatury oraz przelotnym deszczem, a lokalnie może zagrzmieć. W poniedziałek (22.05.2023) na niebie zobaczymy …

Pogoda na tydzień 15-21.05.2023. Pogorszenie pogody. Wystąpią opady deszczu i burze

Po okresie stabilnej wyżowej aury z umiarkowanymi temperaturami w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Dominować zaczną układy niżowe, które przyniosą dużo opadów deszczu, miejscami burze, a także duże wahania temperatury. W …

Pogoda na weekend. Będzie ciepło, ale miejscami pojawią się burze

Po ostatnich chłodnych i w wielu miejscach deszczowych dniach w weekend czeka nas poprawa pogody. Wyraźnie się ociepli, będzie też coraz więcej słońca, a deszcz i burze wystąpią tylko miejscami, zwłaszcza w …