Prognoza 16 dniowa – prawdziwie zróżnicowanie pogody!

Minione dni przynosiły nam niskie temperatury, pojawiały się opady różnego rodzaju, a w niedzielę także burze. Co przyniesie końcówka kwietnia i początek maja? Tego dowiecie się poniżej.

We wtorek zachmurzenie duże i umiarkowane. Do południa opady deszczu możliwe są na północnym zachodzie, a po południu także w głębi kraju, bez opadów tylko na krańcach południowo wschodnich. Po południu i wieczorem na północy i w pasie od północnego wschodu przez centrum po południe i południowy zachód możliwe są burze z intensywnym deszczem (do 23 mm), opadami gradu (1-1,5 cm) oraz silnym wiatrem do 70-80 km/h. W pasie od Opolskiego, przez Świętokrzyskie po południowe Mazowsze lokalnie grad do 2 cm. Temperatura maksymalna od 7-10 st. na północnym zachodzie i częściowo na północy przez 12-13 st. na zachodzie i 14-15 st. na północnym wschodzie do 16-17 st. na pozostałym obszarze kraju. Powieje umiarkowany okresami dość silny południowo zachodni wiatr w porywach do 50-60 km/h, a w czasie burz do 70-80 km/h. Słabiej powieje na północnym zachodzie. W nocy wszędzie dużo chmur, a na północy, wschodzie, południu oraz w centrum możliwe są opady deszczu, najwięcej opadów od południowego zachodu przez centrum po północny wschód. Temperatura minimalna od -1-1 st. na północnym zachodzie i 1-2 st. na północny przez 2-4 st. na zachodzie i północnym wschodzie oraz 5-6 st. w centrum do 10-11 st. na południowym wschodzie. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny wiatr z sektora zachodniego. Wiatr będzie stopniowo słabł, tylko na południowym wschodzie i nad morzem przez całą noc może chwilami mocniej wiać.

Środa przyniesie dużo chmur, trochę słońca tylko na północy i północnym zachodzie. Na południu, południowym wschodzie oraz częściowo w centrum możliwe są ciągłe okresami intensywne opady deszczu. Przelotne opady deszczu możliwe są na północy. Temperatura maksymalna od 7-8 st. w pasie od Śląska i Małopolski przez południowe Mazowsze, woj. Świętokrzyskie i częściowo woj. Łódzkie po Lubelszczyznę przez 10-11 st. na północy i zachodzie do 12-13 st. na północny Dolnego Śląska i 14-17 st. na krańcach południowo wschodnich. Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków. Mocniej może powiać na południowym wschodzie.

W drugiej połowie tygodnia sporo chmur i opadów deszczu, zwłaszcza na wschodzie i południu. Poprawa pogody nastąpi w niedzielę, wtedy w całym kraju dużo słońca i ciepło. Czek nas także duże zróżnicowanie temperatury. Największe zróżnicowanie będzie w piątek, kiedy to w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód będzie może być 5-7 st., na Podkarpaciu 10-11 st., a na zachodzie do 14 st. Także w czwartek zróżnicowanie temperatury: od 7-9 st. na południu i wschodzie do 12-13 st. na zachodzie. W sobotę od 7-9 st. na wschodzie i południowym wschodzie do 13-14 st. (lokalnie do 17 st.) na  zachodzie, północy i częściowo w centrum. W niedzielę już wszędzie ciepło: od 13-14 st. na wschodzie do 16-18 st. na zachodzie.

Pierwsze dni maja (1-3.05) przyniosą sporo słońca, choć opady deszczu i burze też są możliwe, zwłaszcza na zachodzie i południowym wschodzie. Temperatura przeważanie na poziomie od 15 do 18 st., choć na zachodzie i południu może dochodzić do 20 st.

W dniach od 4 do 7 maja mniej opadów i nadal ciepło przeważanie na poziomie 14-17 st., choć 6 maja na sporym obszarze kraju może być 20-21 st.

Koniec pierwszej dekady maja przyniesie trochę niższe temperatury i sporo opadów deszczu. Temperatura na poziomie przeważnie 13-15 st., cieplej na zachodzie do 18 st. Chłodniej na północy i północnym wschodzie 10-11 st. Podsumowując do końca kwietnia jeszcze zbyt ciepło nie będzie i do tego sporo opadów. Zmiany w pogodzie nadejdą z początkiem maja. Będzie mniej opadów i w całym kraju znacznie się ociepli.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. Miejscami przelotny deszcz i burze. Na termometrach do 21 stopni

W weekend początkowo obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka niżowego z centrum ulokowanym nad Morzem Barentsa. Nad Polską przejdzie chłodny front z nim związany. Natomiast w niedzielę kraj zacznie się dostawać pod …

Spóźniona „Zimna Zośka”. Najbliższe noce przyniosą przymrozki. Gdzie wystąpią?

Tegoroczny maj póki co zapisuje się jako ciepły, chociaż nie wszędzie. Odchylenie od średniej wieloletniej wskazuje nawet na 2oC na południowym zachodzie. Z kolei na północnym wschodzie około -1oC, więc jest tam …

Pogoda. Ciepła środa i czwartek, miejscami pojawią się burze z gradem

W nadchodzących kilkudziesięciu godzinach początkowo (środa) obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka wyżowego, którego centrum w południe ulokowane będzie nad Bałtykiem w rejonie wybrzeża Litwy. Natomiast w czwartek Polska zacznie się dostawać …

Prognoza długoterminowa. Ciąg dalszy ocieplenia. Miejscami wystąpią burze

Aktualnie w naszej części kontynenty panuje spokojna i wyżowa pogoda. Co prawda, w kolejnych dniach punktowo pojawiać się będą komórki burzowe, to jednak zachmurzenie z reguły okaże się znikome, a temperatura dość …