Prognoza 16 dniowa: Silne upały i gwałtowne burze!

Dotychczas lato nie obfitowało w upalne dni.  Dominowała zmienna pogoda z częstymi opadami deszczu i burzami. Wszystko wskazuje na to, że początek sierpnia przyniesie sporo gorących dni, jednak nadal możliwe będą burze i to gwałotowne.

W poniedziałek (31.07) obszar kraju będzie pomiędzy ośrodkiem wyżowym JOLANDA z centrum w rejonie Morza Czarnego, a ośrodkiem niżowym DENIS z centrum ulokowanym nad południową Skandynawią. Nad krajem znajdzie się pofalowany związany z układem barycznym z nad Skandynawii. Napływać będzie powietrze zwrotnikowe, tylko nad północną i północno zachodnią część kraju chłodniejsze powietrze. Wszędzie zachmurzenie duże i umiarkowane, lokalnie możliwe są przelotne opady deszczu oraz burze z ulewnym deszczem i opadami gradu do 2-3 cm, miejscami także z silnym wiatrem. Temperatura maksymalna od 23-26 st. na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim i 28-29 st. na zachodzie przez 29-30 st. na północnym wschodzie i 31-32 st. w centrum oraz na wschodzie do 34-35 st. na południu. Powieje umiarkowany wiatr z sektora zachodniego, mocniej może powiać w czasie burz.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane, okresami małe. W drugiej części nocy na północnym zachodzie wzrastające do dużego. Wszędzie możliwe są burze z ulewnym deszczem, lokalnie możliwe opady gradu o średnicy do 2 cm. Największe zagrożenie ze względu na opady w czasie burz będzie na północnym zachodzie, gdzie w drugiej części nocy może z nad Niemiec wkroczyć większy układ z ulewnymi opadami deszczu. Temperatura minimalna od 16-17 st. na północy przez 20-21 st. na przeważającym obszarze kraju do 22 st. na Górnym Śląsku. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Drugi dzień tygodnia nadal upalny i burzowy. W całym kraju może zagrzmieć. Najsilniejsze burze możliwe są na zachodzie i północy, a zwłaszcza na północnym wschodzie. Na północnym wschodzie możliwe są także trąby powietrzne. Temperatura maksymalna wyniesie od 26-29 st. na północy i północnym zachodzie przez 32-33 st. na północnym wschodzie do 34-35 st. na pozostałym obszarze kraju, na południu lokalnie możliwe nawet 37 st. Powieje umiarkowany wiatr z sektora południowego, silniej powieje w czasie burz.

Druga połowa tygodnia (02-06.08) rozpoczniesię chłodniej, jednak w następnych dniach czekają nas kolejne fale upałów. Możliwe są też burze, w różnych regionach kraju, lokalnie gwałtowne. W środę od 22-25 st. na północy przez 27-28 st. w centrum do 33-35 st. na południowym wschodzie. W czwartek od 25-27 st. na północy przez 29-31 st. na przeważającym obszarze kraju do 33-35 st. na południu. W piątek na termometrach zobaczymy maksymalnie od 21-24 st. na północy i północnym zachodzie przez 29-30 st. w centrum do 35-37 st. na południu, w sobotę natomiast od 20-23 st. na północy przez 26-28 st. w centrum do 30-32 st. na południu, a ostatni dzień tygodnia z temperaturą od 17-20 st. na północnym zachodzie i 22-24 st. na północy oraz na północnym wschodzie przez 26-28 st. na zachodzie i 30-32 st. na wschodzie do 33-34 st. w centrum oraz do 35-37 st. na południu.

Kolejny tydzień (7-9.08)  rozpocznie się znacznym ochłodzeniem: Temperatury osiagać będą od około 20-23 stopni na północy do 27-28 stopni na południu. Pojawiać się będzie sporo przelotnych opadów deszczu i burz.

Druga połowa kolejnego tygodnia (10-13.08) ze zróżnicowaną temperaturą i dużą ilością opadów deszczu, miejscami także z burzami. W czwartek od 18-20 st. na północy i 20-22 st. w centrum do 24 st. na południowym zachodzie i około 27 st. na krańcach wschodnich. Piątek z temperaturą na poziomie 20-22 st. w całym kraju, w sobotę natomiast od 20-22 st. na przeważającym obszarze kraju do 24 st. na południowym wschodzie. W niedzielę trochę chłodniej: od około 18 st. na północnym zachodzie przez około 20 st. na przeważającym obszarze kraju do około 22 st. na południowym wschodzie.

W dniach 14-15.08 temperatura bez większych zmian, możliwe są też opady deszczu i burze. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w kolejnych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Spóźniona „Zimna Zośka”. Najbliższe noce przyniosą przymrozki. Gdzie wystąpią?

Tegoroczny maj póki co zapisuje się jako ciepły, chociaż nie wszędzie. Odchylenie od średniej wieloletniej wskazuje nawet na 2oC na południowym zachodzie. Z kolei na północnym wschodzie około -1oC, więc jest tam …

Pogoda. Środa z intensywnymi opadami deszczu oraz lokalnymi burzami

Dziś obszar kraju znajdzie się w zasięgu płytkiego ośrodka niżowego z centrum ulokowany nad Skandynawią. Z zachodu na wschód wędrował będzie chłodny front atmosferyczny. W drugiej części dnia przejściowo Polska zacznie się …

Tornada znów uderzają w USA. Potężna superkomórka burzowa przeszła nad Andover

Sezon tornad w Stanach Zjednoczonych w tym roku póki co nie jest bardzo gwałtowny, choć w ostatnich dniach doszło do groźnych incydentów za sprawą trąb powietrznych i gwałtownych burz. Najwięcej z nich …

W najbliższych godzinach będzie się ocieplać. Temperatura wzrośnie do nawet 28 stopni i pojawią się burze

Obecnie w naszym kraju panuje dość ciepła i słoneczna pogoda. Taką stabilna aurę zapewnia wyż atmosferyczny, którego centrum znajduje się obecnie w pobliżu Polski. W najbliższych godzinach rozmieszczenie układów barycznych zmieni się …