Prognoza 16 dniowa: W końcu zrobi się cieplej, ale pojawią się burze

W poprzednich dniach mieliśmy poprawę pogody. Zrobiło się cieplej, było więcej słońca. Co czeka nas w pierwszej połowie maja, kontynuacja ciepłej aury czy może też wróci chłodna i deszczowa aura? Odpowiedź na te pytania znajdziecie poniżej.

W środę obszar kraju będzie pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z ośrodkiem wyżowym z centrum u wybrzeży Norwegii. Nad regionami południowymi, wschodnimi i nad centrum znajdzie chłodny wycinek pofalowanego frontu atmosferycznego. Nad południową część kraju po jego południowej stronie napływać będzie powietrze polarne kontynentalne, natomiast po jego północnej stronie znajdować się będzie powietrze polarne kontynentalne. W całym kraju dużo chmur, rozpogodzenia pojawiać się będą głównie na zachodzie, północy i wschodzie. Na południu, południowym wschodzie, południowym zachodzie oraz w centrum możliwe są opady deszczu. W Małopolsce i na Podkarpaciu możliwe są burze. W tym drugim regionie burze mogą być gwałtowne, z ulewnym deszczem (do 30 mm) i opadami gradu do 2-3 cm. Burze mogą być też aktywne elektrycznie.  Jednak rozwój burz może być znacząco ograniczony przez zachmurzenie. Temperatura maksymalna wyniesie od 8-10 st. w centrum przez 13-15 st. na wschodzie i północnym wschodzie oraz na południowym zachodzie do 16-17 st. na zachodzie i południu oraz 20-21 st. na Podkarpaciu. Wiać będzie słaby i umiarkowany północno wschodni wiatr, mocniej może powiać nad morzem.

Noc prawie wszędzie przyniesie zachmurzenie całkowite, tylko na północy możliwe są rozpogodzenia. Wszędzie oprócz północy i północnego wschodu możliwe są opady deszczu. Lokalnie opady mogą być intensywne. Na południu, południowym wschodzie i w centrum możliwe są burze z ulewnym deszczem, a na południowym wschodzie także z gradem do 1-2 cm. Burze mogą być aktywne elektrycznie, zwłaszcza na południu. Temperatura minimalna od 7-8 st. na północy przez 9-10 st. na przeważającym obszarze kraju do 11-12 st. na południu i 13 st. na południowym wschodzie. Wiał będzie słaby i umiarkowany północno wschodni wiatr, mocniej może chwilami powiać na północy, wschodzie oraz w centrum. Na krańcach południowych wiatr będzie zmieniać kierunek na południowy.

Czwartek z dużą ilością chmur i opadów deszczu, więcej rozpogodzeń tylko na północy i południu. Na południu i południowym wschodzie możliwe są burze z ulewnym deszczem i opadami gradu do 1-2 cm. Temperatura maksymalna od 10-11 st. w pasie od Podlasia i północnej Lubelszczyzny po północ Lubuskiego i południe Pomorza Zachodniego i 12-14 st. na krańcach północnych przez 14-15 st. na południowym zachodzie do 18-19 st. na południu (lokalnie do 20 st.) Powieje umiarkowany wiatr z sektora wschodniego, a na południu i południowym wschodzie powieje słabiej z sektora południowego. Mocniej może powiać chwilami na północy i północnym wschodzie, a na Bałtyku sztorm.

Koniec tygodnia ze sporą ilością chmur, będzie też trochę opadów deszczu. Dużo opadów tylko na południu, południowym wschodzie i częściowo w centrum. Na południu i południowym wschodzie możliwe także burze. Nadal będzie ciepło. Przeważnie 14-17 st. W sobotę na Lubelszczyźnie może być do 24-25 st. W piątek chłodniej może być na północy do 10-12 st.

W pierwszej połowie drugiego tygodnia maja (08-10.05) więcej słońca i mniej opadów. Padać będzie głównie we wtorek i środę na północy. Możliwe są też burze. Tydzień rozpocznie się ochłodzeniem: w poniedziałek od 9 st. na północnym wschodzie przez 11-12 st. na przeważającym obszarze kraju do 14 st. na zachodzie. Potem cieplej: wtorek 12-14 st. na południu przez 14-16 st. w centrum do 17 st. na południowym zachodzie, a w środę od 11-12 st. na krańcach północnych  przez 17-18 st. na przeważającym obszarze kraju do 18-19 st. na południowym zachodzie.

Początek drugiej dekady maja (11-13.05) jeszcze cieplejszy, ale też burzowy. Poniedziałek z temperaturą od 16-17 st. na północy przez 19-20 st. na przeważającym obszarze kraju do 21-22 st. na południowym zachodzie. Kolejne dwa dni jeszcze cieplejsze: będzie przeważnie 22-25 st. Chłodniej tylko na północy początkowo 19-20 st. potem 14-17 st.

Między 14 a 16 maja zrobi się trochę chłodniej przeważnie 20-23 st. Chłodniej tylko na zachodzie i północy.  14 maja na północy 13-15 st., na zachodzie 17-18 st. 15 maja na północy 13-15 st. Natomiast 16 maja na północy 12-14 st., a na zachodzie 15-16 st. W tym okresie nadal sporo burz.

Końcówka prognozy 16 dniowej (17-18.05) z ochłodzeniem.  Opady deszczu i burze nadal nas nie opuszczą. 17 maja od 13-14 st. na zachodzie i północy przez 17-20 st. w centrum do 24-25 st. na wschodzie. Natomiast 18 maja od 11-13 st. na północy przez 15-17 st. na przeważającym obszarze kraju do 18-19 st. na zachodzie i 20 st. na wschodzie.

Jak widać przez nadchodzące 16 dni będzie ciepło, lecz będzie pojawiać się sporo opadów deszczu oraz burz. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Czym są wiry pyłowe? Czy potrafią być niebezpieczne? To zjawisko przypomina trąby powietrzne

Tornada od zawsze budzą największe zainteresowanie, jeśli chodzi o najbardziej groźne zjawiska atmosferyczne. Piękne i śmiertelnie niebezpieczna nie tylko obserwowane są w Stanach Zjednoczonych na tzw. Alei Tornad, ale również niejednokrotnie co …

Trąby wodne szaleją nad Bałtykiem. Dziś kolejna szansa na te zjawiska

Polska aktualnie znajduje się w rozległym klinie układu wysokiego ciśnienia z centrum nad Wielką Brytanią. Napływa dość ciepła masa powietrza polarno morskiego. Wysoki kontrast termiczny w chłodniejszej masie powietrza sprzyja powstawaniu trąb …

Huragan Elsa nadciąga nad Stany Zjednoczone. To pierwszy huragan sezonu

W ostatnim czasie na Atlantyku rozwinęła się burza tropikalna nazwana jako Elsa, która szybko stała się pierwszym huraganie w tegorocznym sezonie. W niedzielę wieczorem przeszła już nad Kubą, gdzie ewakuowano aż 180 …

Prognoza burz na środę 07.07.2021 i noc 07/08.07.2021

Dzisiaj nad Polską znajdować będzie się pofalowany front atmosferyczny oddzielający dwie zróżnicowane masy powietrza. Kontrast termiczny pomiędzy zachodnią, a centralną Polską będzie bardzo duży. Burze miejscami będą gwałtowne i mogą wyrządzić szkody. …