Prognoza 16 dniowa: Zmienna i burzowa pogoda

Za nami kolejny tydzień, który przyniósł w Polsce wiosenną pogodę. W niedzielę nad Polską centralną przeszły gwałtowne burze. Co czeka nas w najbliższym czasie? Tego dowiecie się z najnowszej prognozy 16 dniowej.

Pierwszy dzień tygodnia przyniesie przeważnie zachmurzenie umiarkowane, więcej chmur na zachodzie i początkowo na wschodzie. Wieczorem na krańcach zachodnich możliwe są przelotne opady deszczu i słabe burze. Temperatura maksymalna od 17-19 st. na krańcach północnych i 20-21 st. na północy przez 21-22 st. na zachodzie i 22-23 st. w centrum do 24-25 st. na południowym wschodzie i 25-26 st. na południowym zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane od zachodu stopniowo wzrastające do dużego, tylko na wschodzie przez całą noc umiarkowane. Na północnym zachodzie i częściowo na zachodzie możliwe są przelotne opady deszczu, a początkowo lokalnie burze. Nad ranem od południowego zachodu nad Śląsk może wejść większa strefa umiarkowanych opadów deszczu. Temperatura minimalna od 7-8 st. na krańcach północno wschodnich i 10-11 st. na północy, północnym wschodzie i wschodzie przez 12-13 st. w centrum do 13-14 st. na południowym wschodzie i południowym zachodzie. Wiał będzie umiarkowany wiatr z sektora wschodniego, mocniej może chwilami powiać na północnym i południowym zachodzie.

We wtorek zachmurzenie duże okresami umiarkowane. Na zachodzie, południu, w centrum oraz częściowo na północy i północnym zachodzie możliwe są silne burze z ulewnym deszczem, opadami gradu do 3-4 cm oraz wiatrem do 100 km/h. Będą też niewielkie szanse na trąby powietrzne. Burzą mogą być aktywne elektrycznie. Temperatura maksymalna od 22-23 st. na zachodzie i 23-24 st. na północy  do 26-27 st. na pozostałym obszarze kraju, na południowym wschodzie lokalnie do 28 st. Powieje umiarkowany południowo wschodni wiatr, mocniej może powiać chwilami na północnym zachodzie i częściowo na północy.

Środa przyniesie trochę chmur, ale i słońce będzie się pojawiać. Na zachodzie i północy możliwe są przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 17-18 st. na zachodzie i północy przez 20-21 st. na przeważającym obszarze kraju do 22-23 st. na wschodzie. Wiał będzie umiarkowany wiatr z sektora zachodniego, mocniej chwilami powieje na zachodzie.

Druga połowa tygodnia rozpocznie się pogodnie i niezbyt ciepło: od 17-19 st. na północy do 21-22 st. na pozostałym obszarze kraju. Przelotne opady deszczu możliwe są na północy. W kolejnych dniach znowu zrobi się gorąco i burzowo: będzie przeważnie od około 24 do 27-28 st. Chłodniej tylko w niedzielę na północnym wschodzie i północy 19-21 st.

Pierwsza połowa kolejnego tygodnia (12-14.06) minie pod znakiem sporej ilości chmur, postępującego dużego ochłodzenia i silniejszego wiatru. Miejscami możliwe są opady deszczu, a na południu, wschodzie i w centrum na początku drugiej połowy tygodnia także burze. Poniedziałek będzie jeszcze dość ciepły: od 17-20 st. na północnym i południowym zachodzie przez 20-22 st. w centrum do 23-25 st. na wschodzie i północnym wschodzie oraz 28-30 st. na południu, w wtorek już dużo chłodniej: od 11-13 st. na północy przez 16-18 st. w centrum do 19 st. na południu i 20 st. na południowym wschodzie.

W drugiej połowie tygodnia (15-18.06) początkowo nadal będzie chłodno. W piątek zacznie się robić cieplej: od 17 st. na północy przez 18-20 st. na przeważającym obszarze kraju do 21 st. na południu i do 26 st. na Podkarpaciu. Weekend gorący, jednak nie wszędzie. Sobota 16-20 st. na północy przez 25-26 st. na przeważającym obszarze kraju do 28-30 st. na południowym wschodzie. W niedzielę od 15-20 st. na północy i północnym zachodzie przez 25-27 st. na południowym zachodzie i północnym wschodzie oraz 29 st. w centrum do 30-33 st. na południowym wschodzie. Będzie też trochę opadów i burz zwłaszcza w weekend.

19 i 20 czerwca ponownie ochłodzi się i nadal będzie sporo opadów deszczu i burz. Podsumowując przez nadchodzące dni czeka nas zmienna pogoda, będą dni gorące, ale też i zimne, nie zabraknie także burz.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na piątek, 16 lipca. Kolejny gorący dzień. W wielu miejscach przejdą dość silne burze

W piątek Polska pozostanie w zasięgu układu niskigo ciśnienia ulokowanego na pograniczu Polski i Białorusi. Napływać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza. Przed nami znów upalny i burzowy dzień. Poranek w piątek …

Silny upał i gwałtowne burze z gradem już od jutra. Ile potrwa taka pogoda?

Dzisiaj gorąca pogoda panuje już praktycznie w całym kraju. Upał na razie notowany jest tylko miejscami w centralnej Polsce i nie jest on duży – 30/31 stopni. Jednak już od środy czekają …

Prognoza długoterminowa. Od poniedziałku znaczne ochłodzenie. Powrót upału najwcześniej w piątek

Trzeba przyznać, że tegoroczny lipiec zdecydowanie należy do tych powyżej normy zarówno jeśli chodzi o temperaturę, jak i sumy opadowe. Długo wyczekiwane przez wielu ochłodzenie i uspokojenie pogody nadejdzie w poniedziałek. Ile …

Już niedługo czekają nas kolejne upały. Na horyzoncie bardzo niebezpieczny incydent burzowy

W naszej ostatniej prognozie długoterminowej informowaliśmy o zmiennym początku lipca oraz znacznym ociepleniu pod koniec pierwszej dekady. Taki scenariusz faktycznie się zrealizuje, choć dziś możemy powiedzieć więcej jak duże czekają nas upały …