Nad Polską znajdować będzie się pofalowany front atmosferyczny. Dodatkowo od Słowacji przez wschodnią Polskę przemieszczać będzie się płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Napływać będzie umiarkowanie ciepła i wilgotna masa powietrza polarnomorskiego. Dzisiaj burze możliwe będą na południowym wschodzie i zachodzie kraju.
Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): Na tym obszarze sytuacja będzie dynamiczna. Prognozy znów są niepewne, ponieważ ciepły sektor powietrza, a co za tym idzie strefa gwałtownych burz może zostać wypchnięta poza nasze granice. Jest także możliwość, że znajdzie się bardziej w głębi Polski. Prognoza w takiej sytuacji może zostać zaktualizowana.
Warunki termodynamiczne będą dość dobre (CAPE do 700-1200 j/kg). Dodatkowo chwiejność nałoży się na bardzo dobre warunki kinematyczne (DLS do 30 m/s, SRH do 400 m2/s2). Jednak jak to miało miejsce jeszcze kilka dni temu, wszystko zależeć będzie od zachmurzenia średniego, a także położenia ośrodka niżowego.
Jeśli dojdzie do rozwoju burz na tym obszarze to będą silne. Mogą nieść bardzo nawalny deszcz (do 40 mm), grad o średnicy do 3 cm i porywy wiatru do 90 km/h.
Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Lokalne burze mogą być wbudowane również w zachmurzenie, ale wtedy szansa na ich wystąpienie będzie niższa, a jeśli powstaną to zagrożeniem będzie jedynie ulewny deszcz. Z kolei w zachodniej Polsce ma dojść do rozwoju lokalnych komórek burzowych w godzinach popołudniowych i wieczornych, ale tutaj również nie będą gwałtowne.
Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.