Prognoza burz na dzień 05.06.2020 i noc 05/06.06.2020

Podczas piątkowej doby nad Polskę nasunie się pofalowany front związany z niżem znad Europy Zachodniej. Przed frontem będzie napływać powietrze zwrotnikowe, a nad regiony zachodnie zacznie spływać powietrze polarne o cechach morskich. Tuż przed frontem, a także na nim mogą rozwijać się burze.

Prognoza burz na piątek (05.06.2020)

Zjawiska te szczególnie możliwe są w obszarze oznaczonym 2 stopniem zagrożenia – w tym regionach lokalnie mogą być gwałtowne. Natomiast w pozostałych rejonach Polski wschodniej możliwość wystąpienia burz jest mniejsza, ale nadal punktowo mogą mieć zwiększoną siłę. Burze rozwijać się będą w dość dobrych warunkach termodynamicznych (CAPE 500-1000 J/kg, LI do -5°C), a także słabych i umiarkowanych warunkach kinematycznych (DLS 10-15 m/s, SRH 0-3km do 70-150 m2/s2). Ze względu na spore zachmurzenie warstwowe potencjał konwekcyjny może być jednak mniejszy.

Komórki burzowe mogą tworzyć formacje liniowe, niewykluczone są także superkomórki burzowe. Podczas burz należy spodziewać się silnych opadów deszczu (do 10-25 mm), opadów gradu o średnicy do 1-2 cm, a także porywistego wiatru, którego prędkość może osiągać 70 km/h. Burze możliwe są szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych, najpóźniej w pierwszej części nocy zaczną słabnąć i zanikać.

Jeśli chodzi o zachodnią część Polski tutaj warunki będą dużo łagodniejsze, a konwekcja nie będzie związana z frontem znad wschodniej Polski. W tych regionach burze jeśli się pojawią, nie powinny być silne, choć nadal zagrożeniem mogą być opady gradu i porywisty wiatr.

Przypominamy, że legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

W środę odwiedzą nas silne upały i nawałnice z dużym gradem. Gdzie będzie najgroźniej?

Wtorek był kolejnym dniem z bardzo wysokimi temperaturami oraz gwałtownymi burzami. Co prawda pojawiły się tylko na wschodzie, ale już w środę będą miały miejsce na znacznie większym obszarze. Miejscami może być …

Huragan Elsa nadciąga nad Stany Zjednoczone. To pierwszy huragan sezonu

W ostatnim czasie na Atlantyku rozwinęła się burza tropikalna nazwana jako Elsa, która szybko stała się pierwszym huraganie w tegorocznym sezonie. W niedzielę wieczorem przeszła już nad Kubą, gdzie ewakuowano aż 180 …

Niebezpieczne burze na południowym wschodzie w niedzielę. Wystąpią zalania i podtopienia

Jak na razie niedziela będzie ostatnim dniem z gwałtownymi burzami w Polsce. Kolejne dni przyniosą uspokojenie pogody, ale zapewne nie na długo. Niestety prognozowane burze powodować będą zalania oraz podtopienia. Możliwe będą …

Pogoda na sobotę. Wreszcie trochę chłodniej, ale nadal pojawiać będą się burze

Po intensywnych upałach i ekstremalnych burzach czeka nas wreszcie spokojniejsza aura. W sobotę będzie rześko i dość pochmurnie w całym kraju, ale znowu pojawią się zjawiska burzowe, choć już znacząco słabsze. W …