Burze możliwe są na znacznym obszarze kraju. Spokojnie będzie tylko na południowym wschodzie Polski. W trakcie burz wystąpią nawalne opady deszczu, grad i silny wiatr. Możliwe są także trąby powietrzne.
Polska będzie w zasięgu niżu znad Bałtyku oraz systemu frontów atmosferycznych z nim związanych. Napływać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza.
Dzięki pojawieniu się umiarkowanej chwiejności termodynamicznej (CAPE do 1000-2000 j/kg) i dość sporych warunków kinematycznych (DLS do 25 m/s, SRH 0-3 km do 250 m2/s2) rozwiną się gwałtowne burze. Początkowo występować będą superkomórki burzowe, które z czasem mogą łączyć się w większe układy wielokomórkowe i formacje liniowe. Zjawiska zwłaszcza w centralnej części Polski mogą wyrządzić duże szkody przed czym ostrzegamy już teraz.
Najsilniejsze zjawiska przewidywane są w obszarze 3 stopnia oznaczającego duże zagrożenie burzowe. Burze rozwijać się mogą przez całą dobę, ale szczyt przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne.
Głównym zagrożeniem podczas burz będą ulewne opady deszczu do 20-30 mm (punktowo sumy opadowe mogą osiągnąć do 40-50 mm), opady gradu o średnicy 2-5 cm, a także porywisty wiatr, którego prędkość osiągać będzie aż 80-110 km/h. Istnieje także zwiększone ryzyko wystąpienia kilku trąb powietrznych.
Przypominamy, że legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.