Prognoza burz na dzień 30.08.2020 i noc 30/31.08.2020

Prognozy na niedzielę w dalszym ciągu podtrzymują dobre warunki na wystąpienie najsilniejszego incydentu burzowego w tym roku.

Prognoza burz na niedzielę (30.08.2020)

Uwaga! Ze względu na bardzo dynamiczną sytuację prognoza może zostać zaktualizowana! Zalecamy na bieżąco obserwować naszą stronę internetową.

Polska znajdzie się w zasięgu zafalowanego frontu atmosferycznego. W miejscu niektórych zafalowań znajdować się będą niże, które dodatkowo nasilać będą konwekcję i burze. Front odzielać będzie dwie zróżnicowane masy powietrza, zwrotnikową (po jego wschodniej stronie) od chłodniejszej polarnomorskiej (z zachodniej strony).

W ciągu dnia spodziewane jest wystąpienie umiarkowanej i dużej chwiejności termodynamicznej (CAPE do 1000-2000 j/kg). Pojawią się także bardzo dobre warunki kinematyczne (DLS do 25-35 m/s, LLS 15-20 m/s, SRH 0-3 km nawet do 500 m2/s2!). Dzięki silnemu wspomaganiu ruchów wznoszących burze będą miały praktycznie idealne warunki do rozwoju.

Pod znakiem zapytania jest jednak ilość zachmurzenia oraz jego położenie, które może skutecznie przesunąć warunki w kierunku wschodnim lub osłabić potencjał konwekcyjny w strefie wyznaczonej w prognozie burz. Dlatego też prognoza w godzinach przedpołudniowych może zostać zaktualizowana.

Zjawiska możliwe będą w trakcie całej doby. Rano lokalne burze mogą występować w centrum i na północnym wschodzie Polski, będą to pozostałości po nocnej konwekcji. Następnie czeka nas uspokojenie aury, jednak nie na długo bo już po południu spodziewany jest gwałtowny rozwój komórek burzowych.

Możliwe będą zarówno superkomórki burzowe, jak i układy z wbudowanym bow echo. Zjawiska będą szybko przemieszczać się z południowego zachodu na północny wschód.

[adinserter block=”11″]

W trakcie burz przewidujemy nawalne opady deszczu (do 20-30 mm, lokalnie ze względu na przejście kilku burz sumy opadowe mogą być większe doprowadzając do zalań i podtopień). Głównym zagrożeniem będą jednak bardzo silne porywy wiatru, którego prędkość osiągać będzie do 80-100 km/h. W przypadku utworzenia się struktury bow echo lub z najsilniejszyh burz superkomórkowych prędkość wiatru może osiągnąć aż 130 km/h. Burzom towarzyszyć będzie również grad, głównie w przypadku superkomórek. Jego średnica osiągać będzie do 3-6 cm. Istnieje także zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju trąb powietrznych.

[adinserter block=”11″]

Przypominamy, że legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.