Przed nami kolejny bardzo niebezpieczny dzień. Znów możliwe są gwałtowne burze z dużym gradem, a nawet trąbami powietrznymi. Zjawiska tym razem prognozowane są wzdłuż wschodnich województw.
Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia (kolor czerwony): W rejonie ponownie prognozowane są bardzo duże wskaźniki chwiejności termodynamicznej CAPE do 1500-2500 j/kg. Wysoka chwiejność połączy się z umiarkowanym i dość silnym przepływem powietrza (DLS do 25 m/s, SRH 100-250 m2/s2). W takich warunkach ponownie dojdzie do rozwoju burz superkomórkowych oraz układów wielokomórkowych. Burze mają być wyjątkowo aktywne elektrycznie. W czasie ich przechodzenia występować będą nawalne opady deszczu (do 20-40 mm, punktowo możliwe większe sumy opadowe), grad o średnicy do 2-6 cm oraz bardzo silny wiatr do 90 km/h. Istnieje także prawdopodobieństwo rozwoju trąb powietrznych, ale nie jest ono duże. Najgroźniejsze burze występować będą po południu i wieczorem.
Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.