Pierwszy dzień nowego tygodnia przyniesie burze w Polsce. Największe ryzyko ich wystąpienia pojawi się wzdłuż północnych województw. Niektóre burze mogą być dość gwałtowne i wyrządzić punktowe szkody.
Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): W rejonie prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie największe, a niektóre komórki burzowe mogą okazać się dość silne. W ciągu dnia prognozuje się wystąpienie umiarkowanej chwiejności termodynamicznej CAPE do 800-1200 j/kg oraz wysokiej zawartości wilgoci w profilu atmosfery. Obecność frontu oraz zbieżności wiatru wspomagać będzie rozwój konwekcji. Warunki kinematyczne ponownie będą słabe, DLS do 5-10 m/s. W takich warunkach prognozuje się rozwój wolno przemieszczających się burz i układów wielokomórkowych. Głównym zagrożeniem będzie ulewny deszcz do 20-40 mm, grad do 2 cm średnicy i wiatr do 80 km/h.
Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Tutaj warunki będą nieco słabsze. CAPE osiągnie do 400-800 j/kg, a wspomaganie konwekcji ma być trochę słabsze. Prognozuje się rozwój na ogół pojedynczych komórek burzowych, a niektóre z nich przyniosą wyładowania. Głównym zagrożeniem znów będzie silny deszcz i grad do 2 cm średnicy. Zjawiska możliwe są głównie po południu.
Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.