W poniedziałek Polska znajdować będzie się w obszarze z płytką zatoką niskiego ciśnienia przesuwającą się na północ. Napływać będzie gorąca i chwiejna masa powietrza z południowego wschodu. Burze możliwe będą w całym kraju, ale największe prawdopodobieństwo wystąpi w centralnej części kraju.
Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): W ciągu dnia prognozuje się wzrost chwiejności termodynamicznej CAPE do 1000-2000 j/kg wraz z pojawieniem się zbieżności wiatru. Zbieżność przebiegać ma w pasie od Małopolski, przez Ziemię Łódzką po Pomorze. Warunki kinematyczne będą na ogół dość słabe, jedynie w centralnej części kraju przepływ powietrza i skrętność wiatru będzie większa co może umożliwić rozwój superkomórek burzowych. W czasie burz występować będą nawalne opady deszczu do 20-40 mm (lokalnie możliwe większe sumy opadowe), grad o średnicy do 2-4 cm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Burze prawdopodobne będą przez całą dobę, ale największa aktywność wystąpi po południu i wieczorem.
Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.