Poniedziałek przyniesie gwałtowne burze nad Polską. Wystąpią one głównie w zachodniej i centralnej Polsce. W czasie ich przechodzenia prognozowane są ulewne opady deszczu, grad i porywisty wiatr.
Obszar objęty 2 i 1 stopniem zagrożenia (kolor czerwony i pomarańczowy): W regionie szanse na rozwój burz będą największe, a występujące burze będą silne i miejscami mogą wyrządzić szkody. W ciągu dnia to tutaj przebiegać będzie linia zbieżności wiatru (początkowo w zachodniej części wyznaczonego obszaru, a następnie coraz bardziej w głąb kraju). Pojawi się również duża chwiejność termodynamiczna CAPE do 1000-2000 j/kg, która połączy się ze zwiększonym przepływem powietrza (DLS do 15-20 m/s, SRH 100-150 m2/s2). Takie warunki w połączeniu z dużym nagromadzeniem wilgoci dadzą świetne warunki do rozwoju konwekcji i burz. Początkowo będą to pojedyncze komórki burzowe i superkomórki, które z czasem mogą organizować się w większe klastry burzowe lub układy wielokomórkowe i przemieszczać się w kierunkach wschodnich. Zjawiska możliwe będą w trakcie całej doby, ale najwięcej z nich pojawi się popołudniu, wieczorem oraz w pierwszej części nocy. Będą im towarzyszyć ulewne opady deszczu do 20-30 mm, a w przypadku większych układów sumy opadowe mogą być jeszcze większe i dochodzić nawet do około 50 mm. Zagrożenie mogą stanowić także opady gradu do 2-3 cm, a lokalnie do 4 cm. Dodatkowo wystąpić może również wiatr w porywach do 90 km/h. Wykazywać będą się także dużą aktywnością elektryczną.
Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): W tych rejonach prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie znacznie mniejsze, ale nie wykluczamy rozwoju kilku komórek konwekcyjnych z silnym deszczem i drobnym gradem. Generalnie warunki będą tutaj znacznie słabsze między innymi ze względu na obecność suchych warstw powietrza.
Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.