W środę nad Polską przemieszczać będzie się pofalowany front atmosferyczny związany z ośrodkiem niżowym znajdującym się nad Danią. Burze możliwe będą praktycznie wszędzie, a lokalnie mogą być dość gwałtowne.
Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): W strefie przed frontem oraz na froncie prognozuje się pojawienie niedużej chwiejności termodynamicznej CAPE do ok. 500 j/kg. Chwiejność połączy się z umiarkowanym i dość silnym przepływem powietrza (DLS 15-20 m/s) oraz skrętnością wiatru (SRH 150-250 m2/s2). Obecne będą także czynniki wspomagające konwekcje. Obszar ten jest dość niepewny, ponieważ niektóre modele numeryczne nie przewidują wystąpienia więcej niż 2-3 burz. Gdyby jednak konwekcja zaczęła się rozwijać w dobrym tempie prognozuje się wystąpienie umiarkowanych i dość gwałtownych burz, w czasie których wystąpią ulewne opady deszczu (do 15-25 mm), opady gradu o średnicy 1-2,5 cm, a także porywisty wiatr do 80 km/h. Największe prawdopodobieństwo rozwoju burz przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne.
Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Za frontem również pojawią się warunki do rozwoju masowej konwekcji. W tych regionach ma ona objawiać się licznymi komórkami opadowymi, niektóre z nich mogą dawać wyładowania atmosferyczne. Burze możliwe będą od godzin około południowych do wieczora. W trakcie ich przechodzenia występować będzie silny deszcz do 10-15 mm, grad do 1 cm oraz porywy wiatru do 80 km/h.
Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.