Dzisiaj nad Polską znajdować będzie się pofalowany front atmosferyczny oddzielający dwie zróżnicowane masy powietrza. Kontrast termiczny pomiędzy zachodnią, a centralną Polską będzie bardzo duży. Burze miejscami będą gwałtowne i mogą wyrządzić szkody.
Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): Tutaj prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie największe, a występujące burze mogą być gwałtowne. Po południu i wieczorem w rejonie pojawi się zwiększona chwiejność termodynamiczna CAPE do 500-1000 j/kg. Dodatkowo wysokie wartości ścinania wiatru, które osiągną do 15-20 m/s przyczynią się do lepszej organizacji burz. Niewykluczony jest rozwój kilku superkomórek burzowych. W czasie burz zagrożeniem będzie nawalny deszcz do 20-30 mm, opady gradu o średnicy do 3 cm, a także wiatr w porywach do 90 km/h. Burze najbardziej prawdopodobne będą po południu oraz wieczorem.
Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): W rejonie prawdopobieństwo rozwoju burz będzie dużo mniejsze, ale nadal mogą się rozwinąć komórki burzowe, zwłaszcza w południowej części wyznaczonego obszaru. Zjawiska punktowo również mogą być gwałtowne, ale generalnie na tym obszarze nie powinno wystąpić dużo burz.
Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.