W środę do Polski przybliży się pofalowany front atmosferyczny znad Niemiec oraz linia zbieżności wiatru, dzięki której rozwijać będą się burze. Nadal będzie to bardzo ciepły dzień. Miejscami zjawiska będą gwałtowne i mogą przynieść szkody.
Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): W regionie prognozowane jest wystąpienie umiarkowanej i dużej chwiejności termodynamicznej CAPE do 1000-1500 j/kg, która pokrywać będzie się ze zwiększonym przepływem powietrza (DLS do 20 m/s) oraz skrętnością wiatru (SRH do 100-200 m2/s2). Takie parametry konwekcyjne w połączeniu z obecnością frontu i linii zbieżności wiatru spowodują rozwój konwekcji oraz burz. Zjawiska miejscami będą silne. Początkowo powstawać będą izolowane komórki burzowe, które z czasem mogą tworzyć formacje liniowe. Przewidywane jest także wystąpienie kilku superkomórek burzowych. W czasie burz prognozowane są bardzo silne opady deszczu do 20-30 mm, grad o średnicy do 2-3 cm oraz miejscami porywisty wiatr do 90 km/h. Pojawi się także niewielkie ryzyko powstania trąb powietrznych. Zjawiska możliwe będą głównie popołudniu i wieczorem, natomiast w pierwszej części nocy będą słabnąć i zanikać.
Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Tutaj również prognozuje się pojawienie chwiejności termodynamicznej rzędu 500-1000 j/kg. Słabszy przepływ powietrza oraz mniejsza zawartość wilgoci będzie utrudniać rozwój zjawisk burzowych, niemniej jednak również tutaj miejscami wystąpią burze. Największe prawdopodobieństwo ich rozwoju w omawianym obszarze obejmie rejony górskie a także Pomorze Zachodnie i środkowe. W trakcie burz może pojawić się grad o średnicy do 2 cm, a także porywisty wiatr do 80 km/h.
Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.