Prognoza burz na środę 23.06.2021 i noc 23/24.06.2021

W środę Polska pozostanie w zasięgu oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad okolic Finlandii. Za frontem napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Natomiast przed nim zalegać będzie powietrze zwrotnikowe.

Burze możliwe będą głównie we wschodnich województwach i znów mogą być gwałtowne. Głównym zagrożeniem będzie nawalny deszcz, duży grad i porywisty wiatr.

Prognoza burz na środę 23.06.2021 i noc 23/24.06.2021

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): Na tym obszarze prognozuje się najwyższe wskaźniki chwiejności termodynamicznej CAPE aż do 2000-3000 j/kg. Bardzo duża chwiejność połączy się z dużym nagromadzeniem wilgoci (PW do 40-45 mm). Tak jak w poprzednich dniach obecna będzie tutaj linia zbieżności wiatru. Warunki kinematyczne będą słabsze niż we wtorek. Prognozuje się rozwój silnych komórek burzowych i niedużych układów wielokomórkowych. Nie wykluczamy rozwoju kilku superkomórek burzowych. W czasie burz zagrożeniem będzie nawalny deszcz (do 20-40 mm), grad o średnicy do 3-4 cm oraz silne porywy wiatru do 90 km/h.

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): W rejonie prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie znacznie niższe, ale nie zerowe. Mogą rozwinąć się tutaj pojedyncze komórki burzowe, zwłaszcza wzdłuż rejonów górskich. W drugiej części nocy nad Śląsk może dotrzeć większy układ burzowy z silnym wiatrem.

Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

W czwartek i piątek pojawią się burze z gradem. Gdzie powinny wystąpić?

Wiosna to czas, kiedy nie tylko wzrasta temperatura i zazwyczaj pojawia się więcej słońca, ale także pojawia się coraz więcej burz. W marcu oraz w kwietniu było ich bardzo mało porównując do …

Pogoda. Majówka z umiarkowanymi temperaturami, miejscami przelotny deszcz i burze

Przez większą część długiego majowego weekendu obszar kraju znajdował się będzie w zasięgu wału wyżowego rozciągającego się znad Atlantyku po wschodnią część kontynentu. Dopiero we wtorek (03.05.2022) może zaznaczyć się wpływ niżu …

W najbliższych dniach pojawią się burze. Lokalnie mogą przynieść dość silny wiatr i intensywne opady deszczu

Obecnie w naszej części kontynentu panuje wyżowa, dość ciepła i słoneczna pogoda. Jej kontynuacja nastąpi przez niemal cały weekend majowy, choć gdzieniegdzie pojawią się przelotne opady konwekcyjne wraz z lokalnymi burzami. Choć …

Pogoda. Piątek i sobota ze sporą ilością chmur. Miejscami znów popada deszcz

Kraj znajduje się w zasięgu rozległego obszaru obniżonego ciśnienia i ośrodków niżowych znajdujących się w jego obrębie. Obejmuje on większą część kontynentu. W najbliższym czasie większe zmiany w pogodzie nie wystąpią. Nadal …