Prognoza burz na środę 23.06.2021 i noc 23/24.06.2021

W środę Polska pozostanie w zasięgu oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad okolic Finlandii. Za frontem napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Natomiast przed nim zalegać będzie powietrze zwrotnikowe.

Burze możliwe będą głównie we wschodnich województwach i znów mogą być gwałtowne. Głównym zagrożeniem będzie nawalny deszcz, duży grad i porywisty wiatr.

Prognoza burz na środę 23.06.2021 i noc 23/24.06.2021

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): Na tym obszarze prognozuje się najwyższe wskaźniki chwiejności termodynamicznej CAPE aż do 2000-3000 j/kg. Bardzo duża chwiejność połączy się z dużym nagromadzeniem wilgoci (PW do 40-45 mm). Tak jak w poprzednich dniach obecna będzie tutaj linia zbieżności wiatru. Warunki kinematyczne będą słabsze niż we wtorek. Prognozuje się rozwój silnych komórek burzowych i niedużych układów wielokomórkowych. Nie wykluczamy rozwoju kilku superkomórek burzowych. W czasie burz zagrożeniem będzie nawalny deszcz (do 20-40 mm), grad o średnicy do 3-4 cm oraz silne porywy wiatru do 90 km/h.

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): W rejonie prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie znacznie niższe, ale nie zerowe. Mogą rozwinąć się tutaj pojedyncze komórki burzowe, zwłaszcza wzdłuż rejonów górskich. W drugiej części nocy nad Śląsk może dotrzeć większy układ burzowy z silnym wiatrem.

Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. Będzie chłodno. W wielu miejscach przelotnie popada deszcz i deszcz ze śniegiem

W weekend obszar kraju zacznie się dostawać pod wpływ układu wyżowego wędrującego znad zachodniej części kontynentu na wschód. Napływać będzie chłodne powietrze polarne o cechach morskich. Sobota (23.10.2021) rozpocznie się dominacją chmur …

Prognoza długoterminowa. Najpierw wybuch ciepła, a potem czeka nas spore oziębienie

Jak na razie mamy do czynienia z nieco chłodniejszą, ale całkiem słoneczną pogodą. Mniejszą ilość opadów gwarantuje nam wyż atmosferyczny, który aktualnie znajduje się na południe od naszego kraju. W kolejnych dniach …

Pogoda na czwartek, 30 września. Ulewy na wschodzie i w centrum, temperatura do 16 stopni

W dniu jutrzejszym obszar kraju początkowo będzie w zasięgu frontu okluzji i zatoki niżowej związanej z niżem znad Dani. W miarę upływu dnia coraz bardziej zaznaczał się będzie wpływ wyżu znad Alp. …

Prognoza pogody na tydzień 04-10.10.2021

Po bardzo ciepłym i pogodnym weekendzie w nowym tygodniu czeka nas kontynuacja ciepłej i słonecznej aury. Najcieplej będzie w pierwszej jego połowie. Opadów będzie niewiele, na wschodzie nie będzie padać do końca …