Prognoza burz na środę 23.06.2021 i noc 23/24.06.2021

W środę Polska pozostanie w zasięgu oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad okolic Finlandii. Za frontem napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Natomiast przed nim zalegać będzie powietrze zwrotnikowe.

Burze możliwe będą głównie we wschodnich województwach i znów mogą być gwałtowne. Głównym zagrożeniem będzie nawalny deszcz, duży grad i porywisty wiatr.

Prognoza burz na środę 23.06.2021 i noc 23/24.06.2021

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): Na tym obszarze prognozuje się najwyższe wskaźniki chwiejności termodynamicznej CAPE aż do 2000-3000 j/kg. Bardzo duża chwiejność połączy się z dużym nagromadzeniem wilgoci (PW do 40-45 mm). Tak jak w poprzednich dniach obecna będzie tutaj linia zbieżności wiatru. Warunki kinematyczne będą słabsze niż we wtorek. Prognozuje się rozwój silnych komórek burzowych i niedużych układów wielokomórkowych. Nie wykluczamy rozwoju kilku superkomórek burzowych. W czasie burz zagrożeniem będzie nawalny deszcz (do 20-40 mm), grad o średnicy do 3-4 cm oraz silne porywy wiatru do 90 km/h.

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): W rejonie prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie znacznie niższe, ale nie zerowe. Mogą rozwinąć się tutaj pojedyncze komórki burzowe, zwłaszcza wzdłuż rejonów górskich. W drugiej części nocy nad Śląsk może dotrzeć większy układ burzowy z silnym wiatrem.

Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na czwartek, 22 lipca. Ciepło i sporo słońca na niebie, przelotny deszcz tylko miejscami

Pogoda w Polsce nadal jest kształtowana przez ośrodek wysokiego ciśnienia, który w czwartek po południu znajdzie nad Niemcami. Napływać będzie umiarkowanie ciepła masa powietrza polarno morskiego. Czeka nas kolejny spokojny i dość …

Prognoza długoterminowa. Od poniedziałku znaczne ochłodzenie. Powrót upału najwcześniej w piątek

Trzeba przyznać, że tegoroczny lipiec zdecydowanie należy do tych powyżej normy zarówno jeśli chodzi o temperaturę, jak i sumy opadowe. Długo wyczekiwane przez wielu ochłodzenie i uspokojenie pogody nadejdzie w poniedziałek. Ile …

Prognoza burz na czwartek 08.07.2021 i noc 08/09.07.2021

Dzisiaj nad Polską przebiega pofalowany front atmosferyczny oddzielający dwie zróżnicowane masy powietrza. Po jego wschodniej części prognozowane jest wystąpienie silnych i lokalnie bardzo silnych burz. Możliwe będą superkomórki burzowe oraz układ z …

Silny upał i gwałtowne burze z gradem już od jutra. Ile potrwa taka pogoda?

Dzisiaj gorąca pogoda panuje już praktycznie w całym kraju. Upał na razie notowany jest tylko miejscami w centralnej Polsce i nie jest on duży – 30/31 stopni. Jednak już od środy czekają …