Prognoza burz na środę 28.07.2021 i noc 28/29.07.2021

W środę do Polski nadal napływać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza, która zacznie być stopniowo wypierana przez chłodniejszą i suchszą masę powietrza polarno morskiego. Burze możliwe będą na terenie całego kraju, ale największą intensywność osiągną na południu, wschodzie i północnym wschodzie.

Prognoza burz na środę 28.07.2021 i noc 28/29.07.2021

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): Na tym obszarze modele numeryczne prognozują najlepsze warunki do rozwoju burz. Wysoka chwiejność termodynamiczna CAPE 1000-2000 j/kg połączy się z umiarkowanym przepływem powietrza (DLS do 15-20 m/s, MLS do 15 m/s, SRH 0-3 km do 150-200 m2/s2). Takie parametry konwekcyjne w środowisku dużego nagromadzenia wilgoci (PW 35-45 mm) spowodują rozwój konwekcji i burz.

Początkowo burze mają rozwijać się w zachodniej części wyznaczonego obszaru, następnie przemieszczając się w kierunkach wschodnich jednocześnie zwiększając swoją siłę. Największa intensywność burze mają osiągnąć na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, w Świętokrzyskim i na Lubelszczyźnie, gdzie mogą klasyfikować się nawet na drugi stopień zagrożenia.

W czasie burz prognozujemy ulewne opady deszczu (do 20-30 mm, choć lokalnie sumy opadowe mogą osiągnąć 50 mm), opady gradu o średnicy 2-3 cm, a w przypadku superkomórek burzowych do 4-5 cm oraz bardzo silne podmuchy wiatru lokalnie nawet do 100 km/h. Istnieje także nieduże prawdopodobieństwo rozwoju trąb powietrznych.

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): W pozostałych regionach Polski warunki termodynamiczne będą dużo słabsze. Wspomaganie konwekcji ma być również ograniczone, ale mimo to możliwy będzie rozwój lokalnych burz z silnym wiatrem.

Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …