Prognoza długoterminowa. Bardzo zmienna pogoda do połowy sierpnia. Czego możemy się spodziewać?

Po bardzo długim upalnym i burzowym okresie trwającym od połowy czerwca do połowy lipca przyszło ochłodzenie wraz ze spokojniejszą pogodą. Jak się okazuje to tylko chwilowy stan, ponieważ już teraz czekają nas częste zmiany w pogodzie.

Przez kilka następnych dni czeka nas gorąca aura. Pojawią się też burze, które okażą się miejscami gwałtowne. We wtorek (27.07.2021) wystąpią w zasadzie wszędzie, ale najgroźniejsze będą na południowym i północnym wschodzie.

Towarzyszyć im będą podmuchy wiatru o sile 80-90 km/h, drobny grad do 2-3 cm oraz intensywny deszcz, który może spowodować lokalnie podtopienia.

Chwiejność termodynamiczna we wtorek 27.07.2021

W środę (28.07.2021) zjawiska ograniczą się do wschodniej połowy kraju i znów najsilniejsze będą na południowym wschodzie i częściowo wschodzie. W ten dzień burze powinny być w podobnym stopniu gwałtowne co we wtorek, choć lokalnie mogą okazać się jeszcze mocniejsze.

Suma opadowa do nocy ze środy na czwartek

Do połowy tego tygodnia powinno punktowo spaść na wschodzie nawet do 30-40 litrów na metr kwadratowy, w centrum do 10-20 litrów, a na zachodzie raptem kilka litrów.

Temperatura będzie dość zróżnicowana, ale spodziewamy się przeważnie 26-31oC. Dopiero w piątek będzie już chłodniej, ponieważ na północy prognozujemy maksymalnie 20-23oC.

Z kolei na południowym wschodzie i wschodzie znów będzie upalnie. Tam też powrócą burze po spokojnym, ale dość pochmurnym czwartku. Zjawiska mogą znów być gwałtowne, ale sytuacja jest obecnie dość niepewna i szczegóły przekażemy bliżej omawianego terminu.

Temperatura maksymalna w piątek, 30.07.2021

W sobotę (31.07.2021) znowu wszędzie będzie gorąco, bo przeważnie 25-30oC i tym razem to na zachodzie prognozowane są burze o umiarkowanej sile, lokalnie z opadami gradu.

Suma opadowa do końca lipca

Do końca miesiąca sumy opadowe znacząco mogą się zwiększyć na południowym wschodzie, bo nawet do około 70 litrów. W pierwszych dniach sierpnia czeka nas większe oziębienie. Będą to pochmurne dni z przelotnymi opadami deszczu. Pojawiać się jednak będą też większe przejaśnienia.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 2 sierpnia

Padać będzie przeważnie na południu, zachodzie i wschodzie. Temperatura oscylować będzie z reguły wokół 19-22oC najpewniej do 3 sierpnia.

Następnie czeka nas krótkie ocieplenie do nawet 27-30oC w czasie którego pojawią się umiarkowane burze. Po 2 lub 3 dniach znów znacząco się ochłodzi.

Temperatura maksymalna, 7.08.2021

Do końca pierwszej dekady sierpnia możliwe będą dni z temperaturą dochodzącą do tylko kilkunastu stopni, choć z reguły na termometrach zobaczymy 19-23oC.

Czeka nas wtedy spokojna aura ze zmiennym zachmurzeniem i okresowymi opadami deszczu, które nie powinny być duże.

Temperatura maksymalna,10.08.2021

Po nieco dłuższym oziębieniu znów czeka nas ocieplenie, które może okazać się znaczące. Możliwy jest powrót upałów na kilka dni z temperaturami dochodzącymi do 30-35oC, choć raczej bez jakichś groźniejszych incydentów burzowych.

Suma opadowa do 11 sierpnia

Do około połowy miesiąca, zwłaszcza ze względu na burze spadnie dużo deszczu na wschodzie i centrum, bo na ogół 40-60 litrów. Na zachodzie już znacznie mniej, ponieważ tylko 15-30 litrów.

Czeka nas więc różnorodna pogoda, bowiem raz będzie burzowo i upalnie, raz rześko i słonecznie, a innym razem nawet zimno i deszczowo. Zalecamy na bieżąco śledzić nasze prognozy, ponieważ w najbliższych tygodniach prognozy mogą ulegać znacznym zmianom.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. Słońce na przemian z chmurami. Możliwe również opady śniegu i deszczu

W weekend obszar kraju znajdzie się na skraju głębokiego wielocentrycznego ośrodka niżowego znad Północnego Atlantyku. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Sobota (08.01.2022) przywita nas dominacją chmur na zachodzie, północy oraz …

Pogoda na piątek. W ciągu dnia sporo słońca. W nocy możliwe opady śniegu

Nad Polskę powróciła chłodniejsza aura wraz ze śniegiem. W wielu miejscach na wskutek przelotnych opadów śniegu krajobrazy się zabieliły. Jak się okazuje, niemal wszędzie w piątek czeka nas przerwa od opadów, ale …

Pogoda na piątek. Wietrzny dzień. Miejscami przelotnie popada

W dniu jutrzejszym obszar kraju będzie w zasięgu głębokiego ośrodka niżowego znad morza Barentsa, a także związanego z nim wtórnego układu niżowego nad północno zachodnią częścią Rosji. Nad Polską z północy na …

Czwartek i piątek z opadami różnego rodzaju i silnym wiatrem. Porywy wiatru nawet do 80 km/h

Obszar kraju znajdzie się w najbliższych kilkudziesięciu godzinach w zasięgu ośrodka niżowego wędrującego nad południową częścią Skandynawii. Dodatkowo dojdzie do zaostrzenia się gradientu barycznego pomiędzy wspomnianym niżem a ośrodkiem wyżowym znad zachodniej …