Prognoza długoterminowa. Chłodno i deszczowo z lokalnymi burzami. Na początku czerwca szansa na ocieplenie

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny maj okaże się umiarkowany pod względem temperatury. Jak na razie na północnym wschodzie jest ona niższa od normy wieloletniej i już się to nie zmieni.

Ponadto na zachodzie i południu anomalia temperatury jest dodatnia, ale w kolejnych dniach ta nadwyżka się obniży ze względu na nadchodzący chłodny okres. Poza tym doświadczymy sporo opadów deszczu, które mogą zakończyć suszę.

Aktualna anomalia temperatury. Źródło: blog.meteomodel.pl

Środa (25.05.2022) okaże się pochmurna na niemal całym obszarze Polski. Jedynie na zachodzie i północnym zachodzie spodziewamy się sporych przejaśnień. Jednak poza tym wystąpi wiele przelotnych oraz lokalnych opadów deszczu.

Przede wszystkim popada na południu, wschodzie oraz częściowo w centrum. Tam opadów będzie bardzo dużo. Za to na zachodzie pojawia się słabe i punktowe komórki burzowe.

Zachmurzenie i opady w środę, 25 maja

Temperatura maksymalna wyniesie od 12-16oC w pasie od Śląska przez Ziemię Łódzką po Mazury do 16-20oC w pozostałych rejonach. Poza tym na południowym wschodzie może być nieznacznie cieplej.

Czwartek (26.05.2022) okaże się dość słonecznym dniem. Przeważnie zachmurzenie będzie umiarkowane, ale również zmienne w czasie.

Na północy, północnym wschodzie, wschodzie oraz częściowo na północnym zachodzie rozwinie się lekka konwekcja, na skutek której powstaną miejscowe komórki opadowe.

Zachmurzenie i opady w czwartek, 26 maja

Punktowo może nawet zagrzmieć. Z kolei temperatura sięgnie maksymalnie 16-19oC na północy oraz 18-21oC w pozostałych rejonach. Gdzieniegdzie na południu i zachodzie może być nieco cieplej.

W piątek (27.05.2022) od północnego zachodu na południowy wschód przemieści się strefa opadów deszczu wraz z całkowitym zachmurzeniem.

W pierwszej części dnia ta strefa pojawi się na zachodzie i w centrum, a popołudniu już na południowym wschodzie, gdzie wieczorem opuści nasz kraj. Po jej przejściu nadal będą występować lokalne opady, ale z już z dość małą ilością chmur.

Zachmurzenie i opady w piątek popołudniu (27 maja)

Temperatura maksymalna wyniesie niemal wszędzie 15-19oC. Jedynie na południowym wschodzie spodziewamy się 18-22oC.

Sobota (28.05.2022) minie również pod znakiem pochmurnej oraz dość deszczowej aury. Tym razem padać będzie głównie na północy i w pasie centralnym. W drugiej części dnia deszcz będzie zanikał, ale chmury powinny zostać, więc chwil ze słońcem będzie mało.

Temperatura maksymalna w sobotę, 28 maja

Temperatura w ten dzień maksymalnie sięgnie 10-15oC na północy i w pasie centralnym oraz 13-16oC w pozostałych obszarach.

Niedziela (29.05.2022) okaże się dość pochmurna. W pierwszej części dnia zachmurzenie będzie zazwyczaj duże i całkowite, zwłaszcza w północnej połowie Polski. Za to w drugiej części dnia nastąpią wyraźne rozpogodzenia. W dalszym ciągu niemal wszędzie pojawią się przelotne i miejscowe opady.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 29 maja

Temperatura nadal nie będzie wysoka, bowiem wyniesie ona od 13-16oC na zachodzie do 15-17oC w centrum oraz na wschodzie.

Poniedziałek (30.05.2022) w niemal całej Polsce przyniesie sporo chmur i przelotnych opadów. Skupią się jednak głównie na wschodzie oraz centrum, gdzie też wystąpi niewielka konwekcja. Miejscami znów może zagrzmieć, ale burze nie będą zbyt silne.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 30 maja

Termometry wskażą w ten dzień maksymalnie tylko 13-18oC w przeważającej części Polski. Na południowym wschodzie może być nieco chłodniej, bowiem 10-14oC.

We wtorek (31.05.2022) sytuacja za wiele się nie zmieni. W ostatni dzień maja najpewniej doświadczymy wielu opadów, zwłaszcza na północy kraju.

Będą one przelotne, ale miejscami intensywne. Na duże przejaśnienia raczej nie ma co liczyć.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 31 maja

Termometry wówczas wskażą maksymalnie zaledwie 10-14oC na wschodzie i w centrum oraz 14-18oC na zachodzie, choć tam lokalnie może być nieco cieplej.

Wraz z nadejściem czerwca zacznie się stopniowo ocieplać i już w pierwszy weekend tego miesiąca temperatura powinna być bardzo przyjemna, a gdzieniegdzie będzie gorąco. Poza tym wraz z ociepleniem mogą wystąpić zjawiska burzowe.

Szacowana temperatura maksymalna w piątek, 3 czerwca

Zapewne temperatura na przeważającym obszarze zbliży się do 25oC oraz przekroczy tą wartość. Wtedy mimo burz doświadczymy też sporo chwil ze słońcem.

Szacowana temperatura maksymalna w sobotę, 4 czerwca
Sumy opadowe do 5 czerwca (mocno przybliżone)

Ponadto szacujemy, że do tego momentu na zachodzie i w centrum spadnie z reguły 20-40 litrów wody na metr kwadratowy. \

Na wschodzie sumy opadowe mogą być większe, gdyż osiągną 30-60 litrów, a gdzieniegdzie ze względu na burze nawet więcej.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Potężne powodzie nawiedziły Brazylię. Już ponad 100 ofiar śmiertelnych

Powodzie dość często są kojarzone z krajami Ameryki Południowej ze względu na klimat tropikalny obfitujący w intensywne opady deszczu. Obecnie mają one miejsce w Brazylii, gdzie te ulewy powodują znaczne zniszczenia, ze …

Prognoza długoterminowa. Już za kilka dni zrobi się gorąco. Pojawią się też kolejne burze

Aktualnie doświadczamy deszczowej, dość wietrznej oraz bardzo chłodnej jak na końcówkę maja pogody. Z takim stanem rzeczy musimy jeszcze poczekać kilka dni, ponieważ ocieplenie nastąpi dopiero na początku czerwca. Jak się jednak …

Pogoda. Chłodny weekend z przelotnym deszczem i lokalnymi burzami

W weekend pozostaniemy w zasięgu płytkiego ośrodka niżowego znad północno wschodniej części kontynentu. Dopiero w niedziele zacznie się stopniowo zaznaczać wpływ rozległego wyżu znad północnego Atlantyku. Zarówno w pierwszy, jak i w …

Pogoda na poniedziałek. Chłodny front przejdzie nad Polską. W wielu regionach wystąpią burze

Po dość pogodnej niedzieli z lokalnymi przelotnymi opadami deszczu oraz słabymi burzami w poniedziałek (13.06.2022) czeka nas większe załamanie pogody. Na pofalowanym froncie, który będzie przebiegał nad krajem rozwinie się z zafalowania …