Prognoza długoterminowa. Chłodno i deszczowo z lokalnymi burzami. Na początku czerwca szansa na ocieplenie

qwersdtfyghujikoljpk qwersdtfyghujikoljpk

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny maj okaże się umiarkowany pod względem temperatury. Jak na razie na północnym wschodzie jest ona niższa od normy wieloletniej i już się to nie zmieni.

Ponadto na zachodzie i południu anomalia temperatury jest dodatnia, ale w kolejnych dniach ta nadwyżka się obniży ze względu na nadchodzący chłodny okres. Poza tym doświadczymy sporo opadów deszczu, które mogą zakończyć suszę.

synanom total
Aktualna anomalia temperatury. Źródło: blog.meteomodel.pl

Środa (25.05.2022) okaże się pochmurna na niemal całym obszarze Polski. Jedynie na zachodzie i północnym zachodzie spodziewamy się sporych przejaśnień. Jednak poza tym wystąpi wiele przelotnych oraz lokalnych opadów deszczu.

Przede wszystkim popada na południu, wschodzie oraz częściowo w centrum. Tam opadów będzie bardzo dużo. Za to na zachodzie pojawia się słabe i punktowe komórki burzowe.

image 170
Zachmurzenie i opady w środę, 25 maja

Temperatura maksymalna wyniesie od 12-16oC w pasie od Śląska przez Ziemię Łódzką po Mazury do 16-20oC w pozostałych rejonach. Poza tym na południowym wschodzie może być nieznacznie cieplej.

Czwartek (26.05.2022) okaże się dość słonecznym dniem. Przeważnie zachmurzenie będzie umiarkowane, ale również zmienne w czasie.

Na północy, północnym wschodzie, wschodzie oraz częściowo na północnym zachodzie rozwinie się lekka konwekcja, na skutek której powstaną miejscowe komórki opadowe.

image 171
Zachmurzenie i opady w czwartek, 26 maja

Punktowo może nawet zagrzmieć. Z kolei temperatura sięgnie maksymalnie 16-19oC na północy oraz 18-21oC w pozostałych rejonach. Gdzieniegdzie na południu i zachodzie może być nieco cieplej.

W piątek (27.05.2022) od północnego zachodu na południowy wschód przemieści się strefa opadów deszczu wraz z całkowitym zachmurzeniem.

W pierwszej części dnia ta strefa pojawi się na zachodzie i w centrum, a popołudniu już na południowym wschodzie, gdzie wieczorem opuści nasz kraj. Po jej przejściu nadal będą występować lokalne opady, ale z już z dość małą ilością chmur.

image 172
Zachmurzenie i opady w piątek popołudniu (27 maja)

Temperatura maksymalna wyniesie niemal wszędzie 15-19oC. Jedynie na południowym wschodzie spodziewamy się 18-22oC.

Sobota (28.05.2022) minie również pod znakiem pochmurnej oraz dość deszczowej aury. Tym razem padać będzie głównie na północy i w pasie centralnym. W drugiej części dnia deszcz będzie zanikał, ale chmury powinny zostać, więc chwil ze słońcem będzie mało.

image 173
Temperatura maksymalna w sobotę, 28 maja

Temperatura w ten dzień maksymalnie sięgnie 10-15oC na północy i w pasie centralnym oraz 13-16oC w pozostałych obszarach.

Niedziela (29.05.2022) okaże się dość pochmurna. W pierwszej części dnia zachmurzenie będzie zazwyczaj duże i całkowite, zwłaszcza w północnej połowie Polski. Za to w drugiej części dnia nastąpią wyraźne rozpogodzenia. W dalszym ciągu niemal wszędzie pojawią się przelotne i miejscowe opady.

image 174
Temperatura maksymalna w niedzielę, 29 maja

Temperatura nadal nie będzie wysoka, bowiem wyniesie ona od 13-16oC na zachodzie do 15-17oC w centrum oraz na wschodzie.

Poniedziałek (30.05.2022) w niemal całej Polsce przyniesie sporo chmur i przelotnych opadów. Skupią się jednak głównie na wschodzie oraz centrum, gdzie też wystąpi niewielka konwekcja. Miejscami znów może zagrzmieć, ale burze nie będą zbyt silne.

image 179
Temperatura maksymalna w poniedziałek, 30 maja

Termometry wskażą w ten dzień maksymalnie tylko 13-18oC w przeważającej części Polski. Na południowym wschodzie może być nieco chłodniej, bowiem 10-14oC.

We wtorek (31.05.2022) sytuacja za wiele się nie zmieni. W ostatni dzień maja najpewniej doświadczymy wielu opadów, zwłaszcza na północy kraju.

Będą one przelotne, ale miejscami intensywne. Na duże przejaśnienia raczej nie ma co liczyć.

image 176
Zachmurzenie i opady we wtorek, 31 maja

Termometry wówczas wskażą maksymalnie zaledwie 10-14oC na wschodzie i w centrum oraz 14-18oC na zachodzie, choć tam lokalnie może być nieco cieplej.

Wraz z nadejściem czerwca zacznie się stopniowo ocieplać i już w pierwszy weekend tego miesiąca temperatura powinna być bardzo przyjemna, a gdzieniegdzie będzie gorąco. Poza tym wraz z ociepleniem mogą wystąpić zjawiska burzowe.

image 177
Szacowana temperatura maksymalna w piątek, 3 czerwca

Zapewne temperatura na przeważającym obszarze zbliży się do 25oC oraz przekroczy tą wartość. Wtedy mimo burz doświadczymy też sporo chwil ze słońcem.

image 178
Szacowana temperatura maksymalna w sobotę, 4 czerwca
image 180
Sumy opadowe do 5 czerwca (mocno przybliżone)

Ponadto szacujemy, że do tego momentu na zachodzie i w centrum spadnie z reguły 20-40 litrów wody na metr kwadratowy. \

Na wschodzie sumy opadowe mogą być większe, gdyż osiągną 30-60 litrów, a gdzieniegdzie ze względu na burze nawet więcej.